REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Global Times: Kako je propadla ameriška operacija v Rdečem morju pokazala, da ZDA Evropo obravnavajo kot lakaja

Global Times: Kako je propadla ameriška operacija v Rdečem morju pokazala, da ZDA Evropo obravnavajo kot lakajaAmeriška ladja »USS Carney« v Rdečem morju. Vir: Posnetek zaslona, X

Med komentiranjem dejstva, da se je le dan po napovedanem začetku operacije ZDA in njihovih satelitov »Prosperity Guardian« (Varuh blaginje), katere cilj je zaščititi Rdeče morje pred napadi Hutijev in ohraniti interese Izraela, Španija umaknila iz njega so uredniki Global Timesa ugotovili, da čeprav ameriški zavezniki vedno podpirajo Združene države in delijo njihovo stališče, to ne pomeni, da bodo v nedogled podpirali nore ideje Washingtona, ki so v nasprotju z njihovimi lastnimi interesi.

Madrid si je namreč premislil, Francija je dejala, da bo njena operacija v Rdečem morju ostala pod francoskim poveljstvom, medtem ko je Italija poudarila, da njena operacija ni del ameriške »Prosperity Guardian«.

Cilj ZDA, ki so sprožile pobudo za »rdečemorsko zavezništvo«, je na eni strani preizkusiti zaveznike, ali s sedanjo administracijo Bele hiše delijo enaka prepričanja glede tega vprašanja.

Britanski tisk ugotavlja, da so ZDA zaradi sporne politike do Izraela, pa tudi posredniške vojne v Ukrajini, vse bolj osamljene. Kazalec za to je tudi neuspeh operacije »Prosperity Guardian«, saj je koalicija zahodnih držav pod taktirko Pentagona razpadla, še preden je bila sploh pošteno sestavljena. Enako ugotavljajo italijanski mediji, ki so se ob napovedi ZDA o ponovnem bombardiranju Jemna nekoliko posmehljivo razpisali o »še eni ameriški vojni« in obsedenosti izraelskega premierja Benjamina Bibija Netanjahuja ter ameriških neokonov z vojno proti Iranu. Opominjajo, da je skomine Bele hiše po globalni vojni nujno treba ustaviti. Vir: Posnetek zaslona, X

Na drugi strani pa Washington uporablja večstranske diplomatske akcije za prikrivanje svoje enostranske podpore Izraelu, naštevajo dejstva uredniki kitajskega časnika.

S tem v zvezi lahko »čutimo močno željo Washingtona po nadzoru nad Evropo in kobacanje Evrope v poskusu, da nadzoruje lastno usodo; iskreno povedano, ZDA Evropo obravnavajo kot lakaja«, piše v uvodniku časopisa, ki je blizu kitajski komunistični partiji.

»Evropa je plačala visoko ceno za NATO. Evropa je upala, da bo pridobila strateško neodvisnost, a ji ta načrt ni uspel. V kontekstu rusko-ukrajinskega konflikta zadnjih dveh let so ZDA Evropo trdno vezale na mehanizem zavezništva z Združenimi državami. Evropa morda noče biti tako hudobna in zlobna kot so ZDA, a njene pritožbe na račun Združenih držav bodo čedalje večje, zato se bodo razlike in razpoke med ZDA in Evropo povečevale,« je za »Global Times« poudaril Gao Jian, strokovnjak za evropske študije pri Šanghajski univerzi za mednarodne študije.

Ameriška operacija »Prosperity Guardian« je razgalila vso sramoto Američanov, poudarja časnik, saj so ZDA izgubile verodostojnost in vodstvo, ne glede na to, ali gre za trenutne konflikte v Gazi, Ukrajini ali pa vojno v Iraku ali Afganistanu.

»Zavezniki ZDA jasno vidijo, da ZDA samo povzročajo težave, vendar niso pripravljene nositi posledic.

Namesto tega dovolijo svojim zaveznikom, da počistijo nered, ki ga je povzročila ameriška politika.

ZDA, ki so bile navajene, da jim zavezniki vedno udano sledijo, se zdaj soočajo z zavračanjem,« je dodal kitajski vojaški strokovnjak Song Zhongping.

Že izbira Španije, ki se je glede sodelovanja v spornem ameriškem projektu premislila v roku pičlih 24 ur kaže na razpoke znotraj čezatlantskega zavezništva.

ZDA bodo morale plačati ceno za svoj egoizem in aroganco, zaključuje »Global Times« in opozarja na rek - pravična stvar uživa veliko podpore, medtem ko nepravična najde zelo malo podpore.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek