sreda, 15. januar 2025 leto 30 / št. 015
Global Times: CIA javno priznava, da izvaja obveščevalne operacije proti Kitajski
V informacijah o tajnih operacijah ameriške vohunske agencije CIA na Kitajskem, ki jih je nedavno objavil Wall Street Journal (WSJ), ZDA priznavajo, da bo vohunsko mrežo, ki so jo kitajske protiobveščevalne službe uničile pred desetimi leti, zelo težko obnoviti, piše kitajski časopis Global Times.
CIA je namreč za WSJ potrdila, da poskuša obnoviti omrežje na Kitajskem.
Why is CIA openly discussing its misdeeds against China? via @danfetv https://t.co/GzGNsPaoSF
— Danfe TV (@DanfeTv) December 28, 2023
Direktor Cie William Burns je razkril, da se je proračun, namenjen operacijam na Kitajskem, v zadnjih treh letih več kot podvojil.
Splošno znano je, da se ZDA že dolgo ukvarjajo z množičnim, nediskriminatornim nadzorom in vohunjenjem po vsem svetu, zaradi česar so si prislužile naziv »imperij nadzora«. Takšna dejanja so tajna in v nasprotju z mednarodnim pravom ter osnovnimi normami mednarodnih odnosov.
Vendar, ko Američani govorijo o svojih obveščevalnih dejavnostih, ni zaznati občutka sramu ali krivde. Pravzaprav obstaja prepričanje, da so dejanja ZDA vedno »pravična«. To je pravi izraz nebrzdane arogance, najgrše strani doktrine o ameriški izjemnosti, poudarja »Global Times«.
Anti-espionage efforts of China against US spies 'essential, effective'
— geopol analyst (@analyst_geopol) December 28, 2023
ByYang Sheng and Zhang Yuying Dec 27, 2023 https://t.co/nOXeU0OQOI
»Ta zagonetni članek, ki ga je objavil WSJ nam (Kitajcem) pomaga razumeti, zakaj ameriške politične elite pogosto zapadejo v paranoične blodnje in verjamejo, da Kitajska nenehno nadzoruje ameriške vojaške baze, prisluškuje občutljivim informacijam ali krade pomembne dokumente«, piše »Global Times«.
Članek »Wall Street Journala« je vsekakor marsikaj razkril. Predvsem pa predstavlja javno priznanje Cie, da se ukvarja s protikitajskimi dejavnostmi.
Eden od ciljev Cie je pridobiti še več proračunskih sredstev, zato o svojih nezakonitih prijemih zdaj govori tudi javno, niti ne zavedajoč se, da pri tem gre tudi za samoobtožbo, se na račun ameriških vohunov posmehne »Global Times«.
American Spies Confront a New, Formidable China - WSJ https://t.co/Of6FVwEWk5
Ted Gover (@TedGover) December 28, 2023
Ko ZDA odkrijejo domnevne »kitajske vohune«, jim praviloma ne uspe predstavti dokaze o njihovi domnevni dejavnosti. Namesto tega zahtevajo, da Kitajska dokaže svojo nedolžnost, spominja kitajski časnik.
Ta vzorec razkriva, da se ZDA popolnoma zavedajo, da so njihova dejanja nelegitimna in napačna, vendar še naprej predrzno vztrajajo. ZDA so vedno zelo samozavestne, ker menijo, da imajo vedno »prav«.
Vendar se njihov koncept pravičnosti bistveno razlikuje od splošno sprejete definicije, so prepričani na Kitajskem.
The SNOOP WAR w/CHINA:
— John J Filson (@JJFilson) December 28, 2023
NY Times: "Chinese Spy Agency Rising to Challenge the CIA". https://t.co/zxYGVVxpCI
Razkritje ameriškega časnika ob tem dokazuje, da so kitajski protiobveščevalci zelo učinkoviti. Razbili so ameriško vohunsko mrežo na Kitajskem, tako da je Američanom ni uspelo obnoviti že desetletje, kar je velik uspeh v svetu vohunjenja. CIA v resnici trpi zaradi negotovosti. Občutek strahu izhaja iz njenih lastnih dejanj.
Ko je Kitajska revidirala svoj protivohunski zakon, se je soočila s kritikami javnega mnenja na Zahodu. Zdaj se zdi, da se je za temi obtožbami skrival namen pritiska na Kitajsko, ki naj bi ameriškim vohunom omogočila neovirano delovanje znotraj kitajskih meja.
Seveda se Kitajska ni ujela v to past. Peking se je v preteklosti znal braniti pred vohunjenjem in bo tudi v prihodnje, pristavi »Global Times«.
Chinese spy agency rising to challenge the CIA - The Japan Timeshttps://t.co/9V02J0jqs4
— Marcus Günther Michael Gundlach (THE ESSLINGER) (@MarcusGundlac12) December 28, 2023
Vse to kaže, da se mora protiobveščevalna dejavnost na Kitajskem še naprej krepiti, poudarja »Global Times«, saj je CIA napovedala, da se bo osredotočila na obnovo ameriške vohunske mreže na Kitajskem.
Že leta 2021 so se pojavila poročila, da je CIA ustanovila center za misije na Kitajskem, edini takšen center v ameriški agenciji.
Zaradi tega je celotna situacija zdaj še bolj zapletena in resna.
As many as 2 dozen assets get wipeout after a Chinese agent penetrated CIA/Why CIA is struggling to a build a spy network in China https://t.co/3UeIJ89EEd
— Sean Boonpracong (@Rajprasong_News) December 27, 2023
Pomembno je poudariti, da boj proti vohunjenju ni v nasprotju z odprtostjo Kitajske do zunanjega sveta in da to ne bo vplivalo na normalno trgovinsko izmenjavo, je prepričan kitajski časnik.
Povečanje protiobveščevalne budnosti ne pomeni, da je treba sumničiti vsakega tujca, poudarja.
Als Deutsche(r) muss man sich schämen.
— Hella (@RHIB28) December 26, 2023
Andererseits, wie sagte einst #Merkel, völlig scheinheilig, 2013 im Zuge der #Snowden-Affaire:
"Spionage unter Freunden geht gar nicht!",
im Wissen, dass mit dem #CIA-/#NSA-Ausspionieren deutscher Bürger, einschl. Merkel, nur deutsches Recht… pic.twitter.com/MHWjc70oHM
Po razkritju nezakonitega nadzora ZDA nad ameriškimi zaveznicami, kot so Južna Koreja, Japonska in Nemčija, so se te države odločile molče požreti ponižanje, spomni »Global Times«.
Toda Kitajska tega ne bo storila, sklene kitajski dnevnik.