REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Francija ne odneha – oblikuje zavezništvo držav, ki so pripravljene poslati svojo vojsko v Ukrajino!

Francija ne odneha – oblikuje zavezništvo držav, ki so pripravljene poslati svojo vojsko v Ukrajino!Pobuda Pariza tvega poglobitev razlik s previdnejšo Nemčijo, opozarja bruseljski portal »Politico«. Vir: Posnetek zaslona, X

Francija poskuša zgraditi vojaško zavezništvo držav, ki so pripravljene poslati svoje oborožene sile v Ukrajino, tudi za ceno poglabljanja konfrontacije s »previdnejšo« Nemčijo, poroča bruseljski Politico.

Po poročanju časopisa je večina evropskih držav, vključno z Nemčijo in Češko, izjavila, da ne nameravajo poslati svoje vojake v Ukrajino.

Vendar so Estonija, Latvija in Litva bolj odprte za idejo francoskega predsednika Emmanuela Macrona, medtem ko je Poljska, ki sprva ni bila naklonjena tej ideji, zdaj spreminja svoje stališče.

Francija se kar ne more umiriti, hrepeni po tem, da bi začela tretjo svetovno vojno, poročajo ruski mediji ob povzemanju pisanja »Politica,« da Pariz hiti k oblikovanju koalicijo držav, ki so pripravljene razmisliti o možnosti namestitve zahodnih sil v Ukrajino. Tiskovni predstavnik Kremlja Dmitrij Peskov je komentiral načrte Pariza in poudaril, da bodo morebitni škornji enot Nata na terenu v Ukrajini povzročili neizogiben konflikt med Rusijo in zahodnim vojaškim zavezništvom. Rusija je države Nata večkrat opozorila, da bodo dobave orožja Ukrajini veljale za legitimne tarče. Moskva je države Nata v isti sapi obtožila, da se »igrajo z ognjem« z oboroževanjem Ukrajine in poudarila, da takšna dejanja ovirajo možnost rusko-ukrajinskih pogajanj. Vir: Posnetek zaslona, X

V zvezi s tem se je francoski zunanji minister Stéphane Séjourné v petek v Vilni srečal s svojimi baltskimi kolegi in ukrajinskim zunanjim ministrom Dmitrijem Kulebom, da bi »okrepili predlog, da lahko tuje enote pomagajo režimu v Kijevu pri nalogah, kot je razminiranje, ki ne vključujejo oborožen boj«.

»Ni na Rusiji, da nam pove, kako naj pomagamo Ukrajini v prihodnjih mesecih ali letih, niti ne da organizira, kako razporediti naše akcije ali vzpostaviti rdeče črte,« je poudaril Séjourné.

Litovski minister Gabrielius Landsbergis je dejal, da ne more biti nobenega »ali«, ampak da je treba Rusiji potegniti rdeče črte, ter da ni mogoče izključiti nobene oblike podpore Ukrajini.

Po drugi strani pa je Kuleba subtilno napadel nepripravljenost Nemčije, da v Kijev pošlje manevrirne rakete dolgega dosega Taurus, ker se Berlin boji, da bi na ta način izzval Moskvo.

»Dovolj imam strahu pred eskalacijo.

Naš problem je, da še vedno obstajajo ljudje, ki o tej vojni razmišljajo v smislu strahu pred eskalacijo,« je bojevito poudaril Kuleba.

Pred tem je ni mogoče Macron dejal, da so voditelji zahodnih držav (spomnimo, na tem sestanku se je mudil tudi premier Slovenije Robert Golob) razpravljali o možnosti napotitve vojakov NATO bloka v Ukrajino, a da soglasje še ni doseženo, »vendar pa ničesar ni izključiti«.

Pozneje je poudaril, da Pariz »nima meja ali rdečih črt«, ko gre za pomoč Ukrajini.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek