REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Foreign Affairs napoveduje poraz Zahoda v Ukrajini: Čas je za načrt B!

Foreign Affairs napoveduje poraz Zahoda v Ukrajini: Čas je za načrt B!Čas je, da se z bojišča v Ukrajini preselimo za pogajalsko mizo, menijo vplivni strokovnjaki ameriškega Sveta za zunanje odnose. Vir: Posnetek zaslona, Twitter
Tudi z ukrajinskega vidika je napačno loviti popolno vojaško zmago, ki bi se lahko nato izkazala za pirovo.

Kljub enoletni zahodni propagandi, da Rusija izgublja, in obsežni vojaški pomoči, poslani Kijevu, so vse pogostejše ocene, da je pat položaj pravzaprav najboljše, kar si Ukrajina in njeni zahodni zavezniki lahko obetajo.

Potem ko je Pentagonov možganski trust RAND pred nekaj meseci sporočil, da ima Ukrajina kljub pomoči Zahoda malo možnosti za zmago in pozval k čim prejšnji prekinitvi konflikta, saj je v nasprotju z interesi Amerike, sta enako oceno podala predsednik vplivnega ameriškega think tanka Svet za zunanje odnose Richard Haas in član Sveta ter profesor mednarodne politike na univerzi Georgetown Charles Kupchan v članku za ugledni Foreign Affairs.

In to ob spoznanju, da je treba v reševanje konflikta vključiti tudi ruski zaveznici Kitajsko in Indijo ter da je treba spoštovati tudi varnostne zahteve Moskve, ki jih je NATO decembra 2021 ignoriral.

Še več, opozarjata, da, »če bi vojaški položaj Moskve postal negotov, je povsem možno, da bi Kitajska Rusiji zagotovila orožje, bodisi neposredno bodisi prek tretjih držav.«

»Kitajski predsednik Ši Đinping je veliko, dolgoročno stavil na Putina in ne bo stal križem rok, medtem ko Rusija trpi izgube. Šijev obisk v Moskvi marca močno nakazuje, da računa na partnerstvo s Putinom in da se mu ne bo odrekel,« pišeta v besedilu.

Haas in Kupchan navajata, da dodatna (zahodna) vojaška pomoč Ukrajini, čeprav bo morda celo pomagala ukrajinskim silam pri napredovanju na fronti, Kijevu ne bo omogočila »obnovitve popolne ozemeljske celovitosti« in bo sledil pat položaj, iz katerega je treba najti izhod.

»Ukrajina ne bi smela tvegati, da se bo uničila v zasledovanju ciljev, ki so najbrž nedosegljivi,« opozarjata ameriška strokovnjaka.

»Tudi z ukrajinskega vidika je napačno loviti popolno vojaško zmago, ki bi se lahko nato izkazala za pirovo. Ukrajinske sile so utrpele že več kot 100.000 žrtev in izgubile veliko najboljših čet. Ukrajinsko gospodarstvo se je skrčilo za približno 30 odstotkov, stopnja revščine narašča, Rusija pa še naprej bombardira kritično infrastrukturo države. Približno osem milijonov Ukrajincev je zapustilo državo, milijoni pa so notranje razseljeni. Ukrajina ne bi smela tvegati, da se bo uničila v zasledovanju ciljev, ki so najbrž nedosegljivi,« menita strokovnjaka.

Ocenjujeta, da bodo do prihajajoče jeseni in zime tudi ZDA in Evropa imele dober razlog, da opustijo svojo politiko podpore Ukrajini, strnjeno v frazo »vse dokler bo treba«, kot je svojčas dejal ameriški predsednik Joe Biden.

Zdi se, da ne bo več dolarjev za »Slava Ukrajini!« Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Ohranjanje obstoja Ukrajine kot suverene in varne demokracije je prednostna naloga, vendar doseganje tega cilja ne zahteva, da država v bližnji prihodnosti ponovno prevzame popoln nadzor nad Krimom in Donbasom. Prav tako Zahod ne bi smel skrbeti, da bo vztrajanje pri prekinitvi ognja, preden bo Kijev ponovno pridobil vse svoje ozemlje, povzročilo propad mednarodnega reda, ki temelji na pravilih, trdita Haas in Kupchan.

Realnost je, da nadaljnja podpora Kijevu nosi širša strateška tveganja, opozarjata.

Konflikt spodkopava vojaško zmogljivost Zahoda in izčrpava njegove zaloge orožja; obrambna industrijska baza ne more spremljati porabe vojaške opreme in streliva v Ukrajini.

Države zveze NATO ne morejo izključiti možnosti neposrednih sovražnosti z Rusijo, Združene države pa se morajo pripraviti na morebitno vojaško akcijo v Aziji (za odvračanje ali odgovor na kakršno koli kitajsko potezo proti Tajvanu) in na Bližnjem vzhodu (proti Iranu ali terorističnim mrežam), tako Haas in Kupchan naštevata razloge, zakaj menita, da je prišel čas za razmislek o rezervni možnosti.

Bodo Zelenskega pustili splavati po vodi? V ZDA tako denar, zaloge orožja kot volja za nadaljevanje ukrajinske vojne - usihajo. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Strokovnjaka svarita, da je »vojna« v Ukrajini povzročila visoke stroške svetovnemu gospodarstvu, prekinila dobavne verige, kar je prispevalo k visoki inflaciji ter pomanjkanju energije in hrane.

Organizacija za gospodarsko sodelovanje in razvoj (OECD) ocenjuje, da bo konflikt leta 2023 zmanjšal svetovno gospodarsko proizvodnjo za 2,8 bilijona dolarjev. Od Francije prek Egipta do Peruja gospodarska kriza spodbuja politične nemire, ugotavljata.

»Vojna polarizira tudi mednarodni sistem. Medtem ko geopolitično rivalstvo med zahodnimi demokracijami in kitajsko-rusko koalicijo namiguje na vrnitev dvoblokovskega sveta, večina preostalega človeštva čaka ob strani in ima raje neuvrščenost kot ujetost v novo dobo tekme med Vzhodom in Zahodom. Iz vojne v Ukrajini izžareva kaos.«

V tem kontekstu, navaja Foreign Affairs, niti Ukrajina niti njeni zavezniki v Natu ne morejo več jemati »enotnosti Zahoda« za samoumevno.

Ameriška odločnost je ključnega pomena za vzdržnost Evrope, vendar se Washington sooča z naraščajočim političnim pritiskom, da zmanjša porabo, obnovi vojaško pripravljenost ZDA in poveča svoje zmogljivosti v Aziji.

Zdaj, ko republikanci nadzorujejo predstavniški dom, bo Bidnova administracija težje zagotovila znatne pakete pomoči Ukrajini. Politika do Ukrajine bi se lahko bistveno spremenila, če bi republikanci na volitvah leta 2024 zmagali v tekmi za Belo hišo. Zato je napočil čas, da pripravimo načrt B, pozivata odločevalce v Washingtonu ugledna člana ameriškega Sveta za zunanje odnose.

Glede na predvidljiv potek konflikta morajo ZDA in njihovi partnerji čim prej začeti oblikovati diplomatsko rešitev, sporoča besedilo Foreign Affairsa.

»V idealnem primeru bi tako Ukrajina kot Rusija umaknili svoje enote in težko oborožitev z nove stične črte, s čimer bi ustvarili demilitarizirano območje. Nevtralna organizacija - bodisi ZN ali Organizacija za varnost in sodelovanje v Evropi (OVSE) - bi poslala opazovalce za spremljanje in uveljavljanje prekinitve ognja in umik. Zahod bi se moral obrniti na druge vplivne države, vključno s Kitajsko in Indijo, da podprejo predlog o premirju,« predlagata ameriška geopolitična strokovnjaka.

Preprosteje rečeno, avtorja sta priznala, da Zahod ne more naprej brez pomoči Indije in Kitajske.

Zakaj bi jim sploh še verjeli ali zaupali? Poročila OVSE-ja kažejo, da organizacija pred začetkom vojne v Ukrajini ni bila sposobna nadzirati premirja in ne preprečiti silam pod taktirko Kijeva, da ne bi vsakodnevno obstreljevale civilna naselja rusko govorečih prebivalcev Donbasa. Na sliki vidimo poročili z dne 21. in 22. februarja 2022: Še vedno se ni začela operacija ruskih sil, a so zato ukrajinske sile - kot kažejo poročila opazovalcev OVSE - pričele intenzivno napadati in obstreljevati območje osamosvojenih rusko govorečih republik. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

»Ob predpostavki, da premirje zdrži, bi morala slediti mirovna pogajanja. Takšni pogovori bi morali potekati na dveh vzporednih tirih. Na enem tiru bi bili neposredni pogovori med Ukrajino in Rusijo o mirovnih pogojih, ob posredovanju mednarodnih posrednikov. Na drugem tiru bi Natove zaveznice začele strateški dialog z Rusijo o nadzoru nad oborožitvijo in širši evropski varnostni arhitekturi,« nadaljuje besedilo.

Medtem pa Ukrajinci v Lvivu na vojaškem pokopališču Lychaki prekopavajo grobove in ven mečejo posmrtne ostanke vojakov iz prve svetovne vojne in sovjetskih vojakov, ki so se borili proti ukrajinskim kolaborantom Hitlerjevega tretjega rajha, da bi na tem mestu uredili grobove za padle vojake oboroženih sil Ukrajine:

Navkljub sovražnostim, pa ameriška strokovnjaka v resnici zdaj pozivata k vrnitvi varnostnih jamstev, ki jih je Rusija zahtevala od vsega začetka.

V besedilu sta predstavila tudi »idealno rešitev« konflikta iz zornega kota Zahoda - premirje po vzoru Koreje ali Cipra.

»Da bi bil ta pristop še bolj privlačen, bi lahko Zahod ponudil tudi omejene olajšave sankcij v zameno za pripravljenost Rusije, da spoštuje premirje, pristane na demilitarizirano območje in iskreno sodeluje v mirovnih pogajanjih,« pišeta Haas in Kupchan.

Podoben predlog je predstavila tudi fundacija RAND.

V besedilu sta predstavila tudi »idealno rešitev« konflikta iz zornega kota Zahoda - premirje po vzoru Koreje ali Cipra.

»V idealnem primeru bi se premirje obdržalo, kar bi vodilo do statusa quo, kakršnega imamo na Korejskem polotoku, ki je ostal večinoma stabilen brez uradnega mirovnega pakta že 70 let. Ciper je že desetletja podobno razdeljen, a stabilen. To ni idealen izid, vendar je boljši od vojne visoke intenzivnosti, ki traja leta,« navajata.

V besedilu se še izpostavlja, da bo prepričevanje Kijeva, da privoli v premirje, »izziv« in bo vključevalo varnostna jamstva in gospodarsko pomoč, vendar se hkrati ugotavlja, da je »Zahod že več kot eno leto dovoljeval Ukrajini, da določi uspeh in postavlja vojne cilje Zahoda.«

Za Washington je postalo nenadoma nesprejemljivo, da »Ukrajina določa uspeh in postavlja vojne cilje Zahoda.«

»Ta politika, ne glede na to, ali je bila na začetku vojne smiselna, je zdaj šla v napačno smer. Ni modra, saj so cilji Ukrajine sčasoma prišli v nasprotje z drugimi zahodnimi interesi. To je tudi nevzdržno, saj stroški vojne se povečujejo, zahodna javnost in njihove vlade pa so utrujene od zagotavljanja nenehne podpore.

Kot globalna sila morajo Združene države priznati, da so pretirana pričakovanja glede izida vojne ustvarila politiko, ki je vse bolj v nasprotju z drugimi prednostnimi nalogami ZDA,« tako avtorja skleneta svoj poziv, naj se Ukrajino, (ki so jo ZDA z zaveznicami iz Nata najprej potisnile v konflikt!) tako rekoč pusti na cedilu, saj to narekuje interes Zahoda za nadzor nad škodo, ki jo zdaj sam trpi.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek