REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Fico šokiran nad izjavami britanskega veleposlanika, kritizira tudi predsednico zaradi demilitarizacije Slovaške

Fico šokiran nad izjavami britanskega veleposlanika, kritizira tudi predsednico zaradi demilitarizacije SlovaškePremier Slovaške je skeptičen glede »iskrenosti Zahoda pri doseganju miru v Ukrajini« in politike, ki je privedla do nezaščitenosti slovaškega neba. Vir: Posnetek zaslona, X

Premier Slovaške Robert Fico je šokiran nad izjavami britanskega veleposlanika na Slovaškem Nigela Bakerja, ki je kritiziral izjave predstavnikov slovaške vlade glede ukrajinskega konflikta.

»Šokiran sem bil nad tem, kako je britanski veleposlanik Nigel Baker govoril o politiki slovaške vlade. Predstavljajte si, da bi naš veleposlanik govoril v Londonu in kritiziral politiko britanske vlade in britanskega premierja. Presenečen sem, da veleposlanik izraža presenečenje nad mojim mnenjem, da Zahod ne podpira doseganja miru v Ukrajini je Fico zapisal na Facebooku (ki je v Rusiji sicer prepovedan, v lasti korporacije Meta, v Ruski federaciji razglašen za ekstremističnega zaradi rasizma do Rusov).

»Morda bi bilo bolje, če bi [Baker] državljanom Slovaške razložil, kakšno vlogo je imel nekdanji britanski premier Boris Johnson, ko je kmalu po izbruhu vojne v Ukrajini pritiskal na ukrajinsko politično vodstvo, naj ne podpiše mirovne pogodbe z Rusijo«, ki Ukrajini zagotavlja možnost [članstva] v Evropski uniji in vojaško nevtralnost.

»[Veleposlanik Baker lahko tudi] zaprosi za dovoljenje svojega zunanjega ministra Davida Camerona, da v ponedeljek (26. februarja - opomba TASS) objavi svoj borbeni govor na pariškem vrhu [o Ukrajini],« je dodal Fico.

Morda bi bilo bolje, če bi [britanski veleposlanik Baker] državljanom Slovaške razložil, kakšno vlogo je imel nekdanji britanski premier Boris Johnson, ko je kmalu po izbruhu vojne v Ukrajini pritiskal na ukrajinsko politično vodstvo, naj ne podpiše mirovne pogodbe z Rusijo, je dejal slovaški premijer. Na sliki: Boris Johnson in Vladimir Zelenski med sprehodom po Kijevu. Vir: Posnetek zaslona, X

Slovaški premier je skeptičen glede »iskrenosti Zahoda, da doseže mir v Ukrajini«. To potrjujejo zlasti Johnsonova dejanja in Cameronove izjave v Parizu.

»Ponavljam, da zahodna strategija uporabe vojne v Ukrajini za ekonomsko, politično in vojaško oslabitev Rusije ne deluje,« je poudaril Fico.

Pred tem je Baker na družbenem omrežju X objavil video sporočilo, v katerem je izjavil, da so ga v zadnjih dneh presenetile izjave predstavnikov slovaške vlade, da Zahod ne podpira prizadevanj za dosego miru v Ukrajini.

Fico: Ponavljam, da zahodna strategija uporabe vojne v Ukrajini za ekonomsko, politično in vojaško oslabitev Rusije ne deluje.

Spomnil je, da je Slovaška del Zahoda in je članica EU in Nata.

Glavni pogoj za rešitev konflikta je po besedah britanskega veleposlanika ponovna vzpostavitev meja Ukrajine, ki jih priznava mednarodna skupnost.

»Gospod premier Fico je jasno povedal, da Slovaška te meje priznava,« je dejal britanski diplomat.

Slovaški premier Robert Fico pa je kritiziral tudi Zuzano Čaputovo, ki po treh mesecih zapušča položaj slovaške predsednice, ki je po njegovih besedah nezadovoljna zaradi srečanja zunanjega ministra Slovaške Juraja Blanarja z ruskim zunanjim ministrom Sergejem Lavrovom, ki je potekalo v soboto na diplomatskem vrhu v Turčiji.

»Blanar, nasprotno [od odhajajoče slovaške predsednice] vodi suvereno slovaško zunanjo politiko,« je zapisal Fico.

S-300
Demilitarizacija: Slovaška je dala Ukrajini sisteme S-300, dobila za nekaj časa ameriški Patriot in italijanski SAMP-T, sedaj pa ostala brez vseh... Vir: Posnetek zaslona, X

Čaputova je po njegovih besedah povzročila veliko škodo obrambni sposobnosti Slovaške s tem, ko je pristala na donacijo sistema zračne obrambe S-300 Ukrajini.

Kmalu bo sistem zračne obrambe, ki pripada Italiji, umaknjen s Slovaške in njen zračni prostor bo ostal nezaščiten.

»Vi ste vrhovna poveljnica oboroženih sil Slovaške in zaradi vaše podrejenosti tujim interesom nosite levji delež odgovornosti za uničenje naše vojske.

Kdo in kako, gospa predsednica, bo zaščitil naši jedrski elektrarni in druge strateške cilje?

Popolnoma vam je vseeno. Glavno je, da vas imajo radi na Zahodu,« je zaključil slovaški premier Robert Fico.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek