petek, 13. december 2024 leto 29 / št. 348
EU Turčijo svari, da spor z Nemčijo škodi njenemu gospodarstvu
V EU so danes Turčijo posvarili, da spor z Nemčijo škodi njenemu gospodarstvu in turizmu. Zaostrovanje napetosti med Berlinom in Ankaro bo sicer ena od tem torkovega dialoga EU in Turčije v Bruslju, na katerem bodo poskušali umiriti razmere, je povedal evropski komisar za širitvena pogajanja in evropsko sosedsko politiko Johannes Hahn.
"Vselej me skrbi, če se stopnjujejo napetosti med članico ali članicami EU in sosednjo državo," je odgovoril Hahn na vprašanje, ali ga skrbi zaostrovanje napetosti med Nemčijo in Turčijo, ki se vse bolj krepijo v kontekstu nemške volilne kampanje.
Turčija bi morala razumeti vzroke za te napetosti ter ne bi smela pozabiti na škodljiv vpliv tega spora na njeno gospodarstvo, zlasti naložbe in turizem. Umiritev razmer je v turškem interesu, je izpostavil komisar dan pred dialogom EU in Turčije.
Odnose med Nemčijo in Turčijo, dvema članicama zveze Nato, je močno načel spor glede aretacije več nemških državljanov v odzivu turških oblasti na lanski poskus državnega udara in glede dostopa nemških predstavnikov do Natovega oporišča v Turčiji.
Spor med Nemčijo in Turčijo je sicer ena od tem torkovega dialoga, na katerem bosta EU zastopala visoka zunanjepolitična predstavnica Federica Mogherini in Hahn, Turčijo pa zunanji minister Mevlut Cavusoglu in minister za zadeve EU Omer Celik.
Ta dialog je po Hahnovih besedah dokaz, da EU pušča odprte poti za sodelovanje s Turčijo, ki je zelo pomembna sosednja država, ter priložnost za soočenje z vsemi skrbmi, ki jih je v minulem času javno izražala EU, ker Turčija "drsi stran od evropskih vrednot".
Hahn je ob tem na današnji dan, ki je po njegovih besedah turški dan medijske svobode, turške oblasti pozval k spoštovanju svobode izražanja. Dogajanje na tem področju v Turčiji je precej zaskrbljujoče, je poudaril.
EU od spodletelega državnega udara julija lani opozarja na sporne, avtokratske poteze turškega predsednika Recepa Tayyipa Erdogana, ki so po njenem mnenju v nasprotju z vladavino prava in drugimi temeljnimi evropskimi vrednotami.
Avstrija in Evropski parlament odločno pozivata tudi k prekinitvi pristopnih pogajanj s Turčijo, ki so se začela leta 2005, a že ves čas napredujejo po polžje, številna poglavja pa so že od konca leta 2006 zamrznjena zaradi nerešenega ciprskega vprašanja.
O možnosti zamrznitve financiranja Turčije kot kandidatke za članstvo je Hahn danes dejal, da tega ni mogoče ustaviti, dokler se ne ustavi pogajanj, a pojasnil, da ima pravico usmerjati ta denar, kar je že večkrat storil, tako da ga je namenil civilni družbi.
Erdoganove poteze vplivajo tudi na pogajanja o krepitvi carinske unije, ki so povezana z vladavino prava. Nadgradnja te unije bi koristila obema stranema, a Turčija bo morala stopiti naproti EU, je pozval Hahn in ocenil, da nič ne kaže na skorajšnjo odločitev o tem.
Medtem ko so mnenja glede vprašanj, povezanih z vladavino prava, različna, pa je še vrsta drugih tem, na primer energija, migracije in boj proti terorizmu, pri katerih je za EU sodelovanje s Turčijo ključno, je še spomnil Hahn.