REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Dvig roke pod kotom 45 stopinj: Italija odobrila fašistični pozdrav

Dvig roke pod kotom 45 stopinj: Italija odobrila fašistični pozdravItalijansko vrhovno sodišče je odločilo, da se fašistični pozdrav, ki je dvig roke, lahko uporablja zasebno ali na komemorativnih dogodkih. Vir: Posnetek zaslona, X

Razvpiti pozdrav - dvignjena roka pod kotom 45 stopinj -, ki ga tradicionalno povezujemo s fašističnim pozdravom in poklonom führerju, torej Adolfu Hitlerju, še prej pa Benitu Mussoliniju, je od tega tedna v Italiji ponovno uradno šel v uporabo zahvaljujoč četrtkovi odločitvi vrhovnega sodišča, ki je odobrilo ta pozdrav v primeru, da ne predstavlja nevarnosti za javni red.

Torej če se oceni, da ni nevarnosti za oživitev fašistične stranke, poroča televizija RAI.

Odločitev je sprejeta po tem, ko je sodišče ponovno obravnavalo primer že obsojenih osmih ljudi, ki so leta 2016 na neki prireditvi uporabili ta pozdrav, zaradi česar so bili pozneje obsojeni zaradi poskusa rehabilitacije nacizma.

Toda obsojeni so vložili pritožbo na odločitev sodišča, ki je ponovno pretehtalo njihov primer in nato sprejelo novo odločitev, poroča portal RBK.

»Očitno je, da je fašistični pozdrav žalitev čustev posameznikov«, vendar postane kaznivo dejanje šele, »ko predstavlja konkretno grožnjo javnemu redu«, je na sodišču pojasnil tožilec, poroča dnevnik Il Fatto Quotidiano.

Časnik poudarja, da je sodišče zato presodilo, da se uporaba takšnega pozdrava zasebno ali na komemorativnih dogodkih ne šteje za grožnjo.

Novica je sledila kmalu po decembrski odločitvi Generalne skupščine Združenih narodov, da sprejme resolucijo, ki jo je predlagala Rusija in ki obsoja nacizem in predvideva boj proti njemu.

Toda resolucije ni podprla Italija, skupaj z Nemčijo in Japonsko, čeprav gre za države, ki vsaj po uradni različici obžalujejo svojo neslavno in krvavo preteklost, ki je pripeljala do smrti milijonov ljudi na planetu.

Na to dejstvo je v začetku tedna opozoril vodja ruske diplomacije Sergej Lavrov, ki je na veliki letni konferenci izjavil, da odločitev teh treh držav, da že drugo leto zapored rečejo ne tej resoluciji, pomeni, da bi se morali vsi preizprašati, v kateri smeri se razvijajo ideološki procesi ne samo v teh državah, ampak na Zahodu kot celoti.

Lavrov je opozoril, da se zdi, da je velik del sveta pozabil na lekcije iz druge svetovne vojne, ki bi jih morali ohraniti kot svetinje.

Spomnimo, resolucije z naslovom »Boj proti poveličevanju nacizma, neonacizma in drugih praks, ki prispevajo k spodbujanju sodobnih oblik rasizma, rasne diskriminacije, ksenofobije in z njimi povezane nestrpnosti«, niso podprle ZDA, Velika Britanija, Latvija, Litva, Estonija, Finska, Danska, Avstrija, Avstralija, Albanija, Bosna in Hercegovina, Črna gora in nekatere druge države, ki hkrati ne podpirajo boja Ruske federacije proti nacizmu v Ukrajini.

Resolucijo je na drugi strani podprlo 118 držav.

Avtorji dokumenta ostro obsojajo dogodke, povezane s poveličevanjem in propagiranjem nacizma, predvsem pisanje grafitov in risb pronacistične vsebine, vključno s spomeniki žrtvam druge svetovne vojne.

Resolucija poziva države, naj odpravijo vse oblike rasne diskriminacije z vsemi ustreznimi sredstvi, vključno z zakonodajo, če to zahtevajo okoliščine.

Ruski portal RBK piše, da na Zahodu verjamejo, da naj bi že v Starem Rimu obstajal pozdrav z dvigom desne roke naprej.

Ta gesta se je v 20. stoletju razširila med pristaše fašizma, najprej v Italiji pod Benitom Mussolinijem in nato v Nemčiji pod Hitlerjem.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek