petek, 14. februar 2025 leto 30 / št. 045
Države EU zaradi prizemljitve letala Ryanaira s sankcijami nad Belorusijo, same pa so storile nekaj zelo podobnega!
![Države EU zaradi prizemljitve letala Ryanaira s sankcijami nad Belorusijo, same pa so storile nekaj zelo podobnega!](https://insajder.com/sites/default/files/styles/resize_800/public/upload/news/images/letalomoralesodhodprihod.jpg?itok=NSgSX8pL)
Pred skoraj sedmimi leti se je 2. julija leta 2013 letalo s tedanjim bolivijskim predsednikom Evom Moralesom iz Moskve vračalo domov.
Dva dni pred tem je bolivijski predsednik v intervjuju dejal, da je Bolivija Edwardu Snowdenu pripravljena podeliti politični azil.
Nenadoma pa so mu Francija, Španija, Italija in Portugalska prepovedale prelet nad njihovim zračnim prostorom, domnevno zato, kar naj bi bil na krovu žvižgač Edward Snowden.
Letalo je moralo zasilno pristati na Dunaju.
Poleg tega lahko vsaka država po čikaški konvenciji prizemlji letalo, ki preleta njeno ozemlje!
— Čezvesoljska Zombi cerkev blaženega zvonjenja (@CZCBZ) May 23, 2021
Na krovu je bila oseba, ki jo iščejo v Belorusiji zaradi kaznivega dejanja.
O krivdi te osebe (Romana Protaseviča) odloča belorusko sodišče in ne EU.
Bong
Po nekaterih informacijah so letalo takoj preiskali avstrijski varnostni organi, čeprav jim Morales ni dovolil vstopa.
Namestnik avstrijskega kanclerja Michael Spindelegger je namreč trdil, da so avstrijski varnostni organi letalo preiskali, bolivijski obrambni minister pa je trdil, da Evo Morales ni dovolil vstopa policistov v letalo.
Edwarda Snowdna, ki je bil tedaj še »ujet« na ruskem letališču Šeremetjevo pa na letalu dejansko ni bilo.
![Edward Snowden](https://insajder.com/sites/default/files/upload/news/images/snowden_0.jpg)
»Moč tega incidenta, ki nakazuje težnjo po neokolonialni miselnosti, je odraz neprijateljskega in sovražnega dejanja, ki krši temeljne človekove pravice in preprečuje pravico do potovanja, pa tudi pravico do imunitete vrhovnega voditelja države,« so tedaj latinskoameriške države, članice Mercusorja zapisale v skupni izjavi.
Vse skupaj je bilo tedaj očitno posledica pritiskov ZDA na ameriške zaveznice v Evropi.
![Evo Morales vstopa v letalo Vir: Twitter Evo Morales vstopa v letalo Vir: Twitter](https://insajder.com/sites/default/files/moralesletalo1.jpg)
V Washingtonu jih je namreč zelo skrbelo, da je oporečnik Edward Snowden zaprosil za azil v Rusiji, s katero se ne morejo igrati podobno kot z državami Latinske Amerike in Evrope, ter da se je Snowden na moskovskem letališču Šeremetjevo že sestal s predstavniki humanitarnih organizacij in novinarji.
O tem sta namreč po telefonu tedaj govorila predsednika ZDA in Rusije, tekdanji ameriški predsednik Barack Obama in Vladimir Putin.
Vsebina njunega pogovora sicer ni znana, je pa tiskovni predstavnik Bele hiše Jay Carney izjavil, da je »zagotavljanje propagandne platforme za Snowdna v nasprotju s prejšnjimi izjavami ruske vlade, da v zadevi ostaja nevtralna. Prav tako ni skladno s trditvami, da Rusija ne želi, da bi Snowden še naprej škodoval ameriškim interesom.«
![Edward Snowden na letališču v Rusiji Vir: Twitter Edward Snowden na letališču v Rusiji Vir: Twitter](https://insajder.com/sites/default/files/snowden1.jpg)
Prav zaradi tega incidenta so države članice Skupnega južnega trga, Mercosur, v Urugvaju sprejele sklep, da bodo iz evropskih držav, ki so bile vpletene v incident z bolivijskim predsednikom Evom Moralesom, celo odpoklicale veleposlanike.
»Sprejeli smo več ukrepov, da bi z njimi izsilili javno pojasnilo in opravičilo evropskih držav, ki so napadle našega brata Eva Moralesa,« je dejal venezuelski predsednik Nicolas Maduro.
Tedanja argentinska predsednica Cristina Fernandez de Kirchner pa je dodala: »To je svet, v katerem živimo. Svet z novimi oblikami kolonializma. Je bolj prefinjeno kot pred dvema stoletjema, ko so prišli z armadami, da nam vzamejo srebro in zlato.«
Države Latinske Amerike pa so še enkrat opozorile na neodtujljivo pravico vsake države, da podeli politični azil, zato je treba zagotoviti, da prosilec za azil lahko potuje v državo, ki mu ga podeli.
— (@hourableteam1) May 23, 2021
Snowden je bil tedaj vse od 23. junija 2013 ujet na tranzitnem območju mednarodnega moskovskega letališča Šeremetjevo.
Grozila mu je podobna usoda, kot je zadela Juliana Assangea, novinarja in publicista, ustanovitelja WikiLeaksa ter najbolj znanega evropskega političnega zapornika, ki ga imajo oblasti Velike Britanije še zmeraj zaprtega v svojem najbolj varovanem zaporu v Londonu.
A man of value and integrity... !#FreePress #FreeAssange
— Milca . Free Julian Assange . HE IS A GOOD MAN . (@MilcaVSD) May 22, 2021
where is #democracy ?
where is #freedom ?
where is #FirstAmendment protection ? #FreeAssangeNOW pic.twitter.com/TekRqVlgFJ
Gre za večkrat nagrajenega novinarja iz Avstralije, za katerega evropske države niti sedaj, ko Velika Britanija ni več del EU – ne pisnejo niti besede!
![Assange - poziv Assange - poziv](https://insajder.com/sites/default/files/assange.jpeg)
ZDA so leta 2013 kruto ravnale tudi do svojega lastnega državljana Edwarda Snowdena, samo zato, ker je razkril globalni sistem prisluškovanja v režiji ameriških obveščevalnih služb.
Snowdenu, ameriškemu državljanu, so ZDA razveljavile potni list in za njim razpisale kazenski pregon, kar pomeni, da Snowden ni mogel odpotovati z moskovskega letališča v države, ki so ga želele sprejeti, saj mu evropske zaveznice ZDA, tako kot v primeru Eva Moralesa, verjetno ne bi dovolile potovati čez njihov zračni prostor.
Tudi to je bila seveda huda kršitev mednarodnega prava, so se pa na to evropske države – požvižgale.
For 10 years now, you and Europe have been silently watching the psychological torture of the most awarded journalist, Julian Assange, stop the hypocresia.
— RA (@SeaSunArt) May 24, 2021
Še več, evropske države so bile celo tiho, ko je Velika Britanija dejala, da ima njena policija pravico vdreti v veleposlaništvo Ekvadorja in aretirati Assangea!
To je tedaj kritiziral tudi Financial Times.
"The White House has just intervened to stop the DoJ from obtaining reporters’ communications. When will Biden intervene to stop journalists' imprisonment for doing their job?"—@StellaMoris1#FreeAssangeNOW#DropTheCharges#NoExtradition pic.twitter.com/0m1MZGCjW3
— Don't Extradite Assange (@DEAcampaign) May 23, 2021
Pozneje je španski zunanji minister José García-Margallo celo priznal, da so se za svojo akcijo blokade zračnih prostorov evropske države odločile zato, ker so bile prepričane, da je Edward Snowden na krovu bolivijskega letala.
Morales se je po tem »incidentu« vrnil v domovino, kjer so ga sprejeli z ovacijami.
Takratni generalni sekretar OZN Ban Ki-moon pa je opozoril, da imajo po mednarodnem pravu »šefi držav in njihova letala imuniteto in uživajo zaščito.«
Janša ni nič drugega kot slovenska verzija Lukašenka. Je pa res, da je Janša na čelu svoje partije eno leto dlje.
— Kajman Očalar (@kajman_ocalar) May 24, 2021
ZDA so nato 3. julija leta 2013 priznale, da so bile v stikih z velikim številom držav, »ki bi lahko Snowdenu omogočile, da pristane na njihovem ozemlju ali potuje skozi njihov zračni prostor.«
Nato se je Francija uradno opravičila Boliviji.
![Evo Morales ob prihodu v domovino Vir: Twitter Evo Morales ob prihodu v domovino Vir: Twitter](https://insajder.com/sites/default/files/morales1.jpg)
Španski veleposlanik se je Boliviji opravičil dva tedna pozneje in za incident okrivil »napačne procedure.«
Italijanska in portugalska vlada sta Boliviji poslali uradna pojasnila.
Če primerjamo ta incident s tem, kar je včeraj storila Belorusija, lahko opazimo veliko podobnosti – le da so evropske države pred sedmimi leti kršile mednarodno pravo, danes pa se pozivajo na njegovo spoštovanje.
Are you aware, @dokmz that Roman Protasevich is far right neo nazi?https://t.co/YbZHsUaLwM
— Čezvesoljska Zombi cerkev blaženega zvonjenja (@CZCBZ) May 23, 2021
Bong
V obeh primerih je šlo za iskanje in pregon nekoga, ki je bil oblastem trn v peti zaradi svojih objav.
Kaj obsojate? Da so prizemljili avion, katerega po chichaški konvenciji lahko. Ali to, da je bil bloger odkrit neonacist?
— 1G0R (@VozelIgor) May 24, 2021
V primeru Moralesa evropske države res niso poslale vojaških lovcev v zrak, toda na koncu je bil rezultat podoben – prisilni pristanek letala.
Po drugi strani je Belorusija – čeprav verjetno z lažnim povodom – letalo Ryanaira prestregla v svojem zračnem prostoru.
In v »evropskem« primeru so članice EU ravnale še slabše kot danes Belorusija tudi zato, ker niso poskusile ustaviti samo letala, na katerem je bil nek bloger, ampak so poskusile ustaviti letalo tujega šefa države in so s tem prekršile še Dunajsko konvencijo o diplomatskih odnosih.
TASS: Belarus creates a commission to investigate the incident with the landing of the Ryanair plane. https://t.co/NOpFsqXqjI
— X Soviet (@XSovietNews) May 24, 2021
Da danes evropske države obsojajo Belorusijo zaradi zvijačnega incidenta, ki je imel za cilj aretacijo beloruskega oporečnika na letališču v Minsku, je seveda prav.
In einem Tweet las ich heute Morgen, dass Roman #Protasevich politisch eher rechts (gar als "Nazi") positioniert ist. Ist das tatsächlich so?
— abi (@abhijitb81) May 24, 2021
Toda njihove obsodbe na račun avtokratskega režima Aleksandra Lukašenka bi zvenele bolj prepričljivo, če v taboru evropskih držav ne bi bilo takšnih, ki so to, kar danes očitajo Belorusiji, še nedolgo tega - počele tudi same.