REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Direktor Valdaj kluba: Biden poskuša vreči Trumpa pod ukrajinski vlak

Direktor Valdaj kluba: Biden poskuša vreči Trumpa pod ukrajinski vlakBela hiša pod Bidnovo taktirko priznava, da so pogovori za končanje vojne neizogibni, vendar jih želi odložiti. Vir: Posnetek zaslona, X

Odločitev, da Kijevu dovoli uporabo orožja dolgega dosega, izdelanega v ZDA, globoko znotraj ruskega ozemlja, je pokazala, da so razlike med odhajajočo in prihajajočo ameriško administracijo najbolj vidne v Ukrajini.

To je povzročilo resno nervozo v svetu, piše direktor kluba Valdaj Fjodor Lukjanov.

Ni dvoma, da Bidnova administracija skuša sabotirati prihodnjo Trumpovo, s stopnjevanjem vojne v Ukrajini. Vir: Posnetek zaslona, X

Takoj po opozorilu Moskve, da bi to pomenilo neposredno vpletanje Nata v spopad, sta se Francija in Velika Britanija pohiteli distancirati od špekulacij, da bosta podobno odobrili takoj, in poudarili, da to možnost le preučujeta.

Medtem so ameriški viri blizu Beli hiši pojasnili področje hipotetične uporabe - le tam, kjer trenutno potekajo sovražnosti.

Na kratko: uporaba zadevnega orožja lahko zaplete ruske akcije, vendar ne bo spremenila splošne narave kampanje SVO.

Pa vendar - predstavlja velik potencial za stopnjevanje vojne. Pogosto zastavljeno vprašanje je: zakaj je bila ta odločitev, katero Kijev zahteva vse leto, sprejeta prav zdaj?

Kot piše Fjodor Lukjanov, raziskovalec in direktor kluba Valdaj, obstaja več špekulativnih odgovorov.

Uradno je bila kaplja čez rob domnevna prisotnost severnokorejskih enot na območju oboroženega spopada. Za kar ni dokazov. Bela hiša naj bi želela Pjongjangu poslati signal, da mora prekiniti stike z Moskvo, tako da odobri napade na njihova domnevna oporišča.

Ni povsem jasno, zakaj je morebitna vpletenost severnokorejskih vojakov povzročila tako razburjenje.

Drugič, zakaj bi se Kim Jong-un, ki ga v Washingtonu vidijo kot neusmiljenega totalitarnega vladarja, nenadoma ustrašil takšnega signala in hitel ponovno pretehtati svoje prejšnje domnevne odločitve?

Druga različica pa je, da se ameriška administracija zaveda, da so pogajanja o koncu vojne neizogibna in da se jim Ukrajina približuje z vse bolj neugodnega položaja.

V skladu s tem je treba pomagati Kijevu, da izboljša svoj pogajalski položaj.

Najboljši način pa je ohraniti mostišče v mejni regiji Kursk za nadaljnjo izmenjavo.

Končno je tu še splošno sprejeto mnenje večine komentatorjev, tako na Zahodu kot v Rusiji.

Bidnova administracija skuša zavarovati svojo zgodovinsko dediščino in novi ekipi Donalda Trumpa čim bolj otežiti izhod iz ukrajinskega močvirja.

Kar zadeva Bidnovo zapuščino, seveda situacija še zdaleč ni črno-bela.

Vse se je začelo s poskusom strateškega poraza Rusije in ponovne potrditve ameriško/zahodne hegemonije v svetu.

Zdaj je naloga zagotoviti, da se vojna podaljša v upanju, da se bodo zgodile pozitivne spremembe za Ukrajino in obratno za Rusijo.

Izid tega je nepredvidljiv, pravi Lukjanov.

Nekateri Trumpovi sodelavci so zato Bidna obtožili, da poskuša zanetiti tretjo svetovno vojno. Če bo Trump »podedoval« konflikt, ki je na vrhuncu, bo manevrski prostor omejen, odgovornost pa ogromna.

Obstaja pa mnenje, da bi lahko Trumpu to ustrezalo, saj ima novi predsednik pravico spremeniti ameriško politiko takoj, ko prevzame položaj, navajajoč realno grožnjo, da bi državo potegnili v neposredno vojno.

To je mogoče zamisliti, vendar ostaja nejasno, katero smer bo ubral Trump.

Njegov pristop k vodenju je še vedno zakoreninjen v poslu, zato neskončna sklicevanja na posle, ki jih bo sklenil.

Toda Trumpov prvi mandat ni dokazal, da se poslovne tehnike lahko samodejno prenesejo v mednarodne odnose.

Tudi člani njegove ekipe, ki bodo vplivali na oblikovanje politike, so izjemno raznoliki, od »motečega faktorja« Elona Muska do bolj tradicionalnih republikanskih vplivnežev na položajih v State Departmentu in Svetu za nacionalno varnost.

Najti ravnotežje ne bo enostavno, poudarja Lukjanov.

Medtem svet prehaja v nevarno fazo, kjer so možnosti za nepremostljiv spopad večje kot prej.

Zadnji dnevi vladavine Bidnovih demokratov v Washingtonu napovedujejo, da bodo nabiti s tveganji.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek