REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Cinizem: ustaši pobili vse Tesle, leta 1992 razstrelili njegov spomenik, danes Teslo slavijo na evrskih kovancih

Cinizem: ustaši pobili vse Tesle, leta 1992 razstrelili njegov spomenik, danes Teslo slavijo na evrskih kovancihEdini Srb, ki je zdaj všeč Hrvatom - Nikola Tesla. Vir: Twitter

Na seji hrvaškega sveta za uvedbo evra so včeraj predstavili evrske kovance s hrvaškimi motivi.

Guverner hrvaške centralne banke (HNB) Boris Vujčić je napovedal, da bodo v kratkem začeli izdelovati orodja za izdelavo kovancev in poskusne odlitke, papirnati denar pa bodo tiskali v tujini.

Na kovancih za dva evra bo motiv zemljevida Hrvaške.

Na levi strani motiva bo beseda Hrvatska, na robu kovanca pa verz Ivana Gundulića »o lijepa, o draga, o slatka slobodo«.

Na kovancu za en evro bo motiv kune, ob katerem bosta izpisana beseda Hrvatska in leto uvedbe evra 2023.

Na kovancih za 50, 20 in 10 centov bo motiv Nikole Tesle, ki ga je ustvaril študent Ivan Domagoj Račić.

СРАМНО! ДАНАС ГА СТАВЉАЈУ НА НОВЧАНИЦУ: Погледајте шта су Хрвати урадили са спомеником Николи Тесли (ФОТО)
Miniran spomenik Nikoli Tesli v Gospiću. Vir: Twitter

Na kovancih za pet centov, dva centa in en cent je glagolica oziroma kratica HR v glagolici.

Na vseh kovancih bo tudi motiv šahovnice.

Kot je ob predstavitvi kovancev povedal hrvaški premier Andrej Plenković, nosijo hrvaški evrski kovanci nekatere »ključne motive po katerih je Hrvaška znana - zgodovinske simbole in simbole politične identitete Hrvaške, suverenosti in državnih meja, denarne tradicije, jezika, kulture in književnosti, kulturnih in znanstvenih velikanov, ustvarjalnosti ter tradicije in sodobnosti.«

Hrvaška načrtuje, da bo v območje evra vstopila 1. januarja prihodnje leto.

Nikola Tesla je sicer bil rojen na ozemlju današnje Hrvaške, vendar je to bila v tistem času Avstroogrska. Sam se je imel za Srba in Jugoslovana, po prihodu v ZDA pa je dobil ameriško državljanstvo.

Pri vsem skupaj je pozornost, predvsem v Srbiji vzbudilo Hrvaško prisvajanje enega od največjih znanstvenikov in inovatorjev sveta, Srba in Jugoslovana Nikole Tesle, ki so ga še nedolgo tega na Hrvaškem zaničevali.

V času druge svetovne vojne pa so ustaši vse njegove sorodnike iz vasi Smiljan - hladnokrvno pobili.

Zato je za Srbe postavljanje Nikole Tesle na hrvaške evre kraja in provokacija.

Če bi Nikola Tesla leta 1941 živel v ustaški NDH, bi najbrž končal v nacističnem koncentracijskem taborišču smrti Jasenovac. Vir: Twitter

Za številne Srbe je še posebej ponižujoče, da je Hrvaška postavila podobo Nikole Tesle le na evrskih kovancih majhne vrednosti - torej na drobiž (srbski: 'sića').

Tesla je sicer bil rojen na ozemlju današnje Hrvaške, vendar je to bila v tistem času Avstroogrska.

Sam se je imel za Srba in Jugoslovana, po prihodu v ZDA pa je dobil ameriško državljanstvo.

Podstavek, s katerega so leta 1992 odstranili doprsni kip Nikole Telse v Gospiću. Vir: FB, Posnetek zaslona

Zanimivo pa je, kako zelo si Hrvati želijo prisvojiti Nikolo Teslo, čeprav je bil na primer v zadnji vojni leta 1992 miniran njegov spomenik v Gospiću.

Spomenik Nikoli Tesli, ki je bil na trgu v samem središču Gospića, so minirali in podrli, vse z razlago, da je bil »Tesla Srb.«

Eksploziv je spomenik popolnoma uničil.

Za ta vandalizem, ki je sledil, ker doprsni kip, kot se je lepo izrazil istrski politik Damir Kajin, ni bil dovolj »hrvaški«, ni nikoli nihče odgovarjal.

Zanimivo je tudi, da je Tesla leta 1992, ko je bil spomenik miniran in porušen, na Hrvaškem veljal za Srba, danes pa Hrvati spet trdijo, da je Tesla njihov, hrvaški znanstvenik, in ga ponosno postavljajo na svoje bankovce.

Mimogrede, ob predstavitvi motiva na novih kovancih je bilo poudarjeno, da je »največ glasov prejel lik Nikole Tesle.«

Miniran leta 1992: Doprsni kip Nikole Tesle, kot se je lepo izrazil istrski politik Damir Kajin, ni bil dovolj »hrvaški«, za ta vandalizem pa ni nikoli nihče odgovarjal. Vir: Posnetek zaslona, FB

Nov spomenik je bil izdelan leta 2000, vendar Tesla tudi takrat na Hrvaškem ni bil zaželen in še manj pa »favorit« hrvaškega ljudstva, zato spomenik ni bil postavljen.

V duhu »obnovljene« ljubezni do lika Nikole Tesle so Hrvati aprila lani v središču Gospića vendarle postavili nov spomenik Nikolu Tesli.

Pogovori o vrnitvi starega spomenika, ki je bil od takrat obnovljen, potekajo že 30 let.

Bo pa zato Nikola Tesla že hitro na evrih – kot simbol Hrvaške, s katero ga ne povezuje praktično nič razen dejstva, da je bil v družini pravoslavnega duhovnika rojen na ozemlju, ki je bilo šele veliko pozneje razglašeno za Hrvaško.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek