sobota, 23. november 2024 leto 29 / št. 328
Celoten svet obsoja odstop ZDA od pariškega sporazuma
Iz sveta se danes vrstijo kritike četrtkove odločitve ameriškega predsednika Donalda Trumpa, da ZDA odstopijo od pariškega podnebnega sporazuma. Države poudarjajo svojo zavezanost sporazumu in pozivajo k nadaljnjemu boju proti podnebnim spremembam, poročajo tuje tiskovne agencije.
Tri evropske gospodarske sile, Nemčija, Francija in Italija, so v skupnem sporočilu odločitev ZDA sprejele z obžalovanjem, sporazum pa označile za ključnega za planet, družbo in gospodarstva. Izrazile so še prepričanje, da se ni mogoče pogajati o novem podnebnem sporazumu, kot je predlagal Trump.
Novi francoski predsednik Emmanuel Macron je Trumpa poklical po telefonu in mu povedal, da se glede pariškega sporazuma "ne da o ničemer pogajati". Dodal je, da bodo Francija in ZDA sodelovale še naprej, a ne v boju proti podnebnim spremembam. V izjavi za javnost je v angleščini in francoščini še ocenil, da je Trump naredil zgodovinsko napako, ter ameriške znanstvenike in podjetja , ki jih je odločitev prizadela, povabil v Francijo.
Tudi nemška kanclerka Angela Merkel je izrazila razočaranje in pozvala k nadaljevanju "podnebnih politik, ki bodo ohranile naš svet".
Britanska premierka Theresa May je Trumpu sporočila, da je podnebni sporazum "varnostna mreža za prihodnje generacije".
Japonska se je na Trumpovo potezo odzvala z obžalovanjem. Japonski zunanji minister Fumio Kishida je bo tem napovedal, da si bo Japonska skupaj z drugimi podpisnicami sporazuma prizadevala za polno uresničevanje sporazuma. Japonska tudi poudarja, da podnebne spremembe zahtevajo skupna prizadevanja celotne mednarodne skupnosti.
Kitajska je odstop ZDA od sporazuma označila za globalni korak nazaj, a poudarila, da so Kitajska, Indija in Evropa pripravljene okrepiti prizadevanja za uresničevanje sporazuma. Kitajska sicer proizvede največ toplogrednih plinov na svetu, več kot ZDA, zato je Trump pogosto kritičen do nje.
Kanadski premier Justin Trudeau je po odločitvi o odstopu od sporazuma poklical Trumpa po telefonu in mu izrazil razočaranje, obenem pa poudaril, da ga navdihuje vse večja pripravljenost na boj proti podnebnim spremembam v svetu in na prehod na zeleno gospodarstvo.
Mehika je poudarila, da je svet moralno obvezan spoštovati zaveze iz podnebnega sporazuma, Brazilija pa jo sporočila, da jo poteza Washingtona skrbi in je razočarana nad njo. Obsodbam sta se pridružili tudi Mehika in Venezuela.
Premier Fidžija Voreqe Bainimarama, ki bo letos vodil pogajanja o podnebnih spremembah pod okriljem ZN, je izrazil globoko razočaranje. "Izguba ameriškega vodstva je vredna obžalovanja in boj proti podnebnim spremembam še zdaleč ni končan," je poudaril.
Avstralski minister za energijo in okolje Josh Frydenberg je izpostavil, da je podnebni sporazum pomemben tudi brez ZDA.
Trump se je za odstop od podnebnega sporazuma iz leta 2015 odločil, ker po njegovem prepričanju pomaga drugim državam pridobiti gospodarsko prednost pred ZDA. Trdi, da bi vztrajanje ZDA pri pariškem podnebnem sporazumu uničilo ameriško gospodarstvo, medtem ko bi največji onesnaževalci, kot sta Kitajska in Indija, lahko s svojim početjem nadaljevali. Pri tem se sklicuje na časnik Wall Street Journal, ki piše, da je umik iz sporazuma v ameriškem interesu, posledic za podnebje pa ne bo. Ameriški predsednik zato predlaga pogajanja o novem podnebnem sporazumu, ki bi bil bolj pošten do ZDA.