četrtek, 16. januar 2025 leto 30 / št. 016
Britanci pozvali Kijev k pogajanjem: »Prišel je čas, da se depresivni konflikt pripelje k depresivnemu koncu«
Spopad v Ukrajini je imel sprva vse elemente Shakespearove igre - klasičnega junaka, zlobnega negativca, dramatične dogodke…
Toda sčasoma je spodletela ukrajinska ofenziva uspela v občinstvu ubiti vsako nadaljnjo voljo do spremljanja te drame. Nato je na Bližnjem vzhodu izbruhnil nov spopad in fokus se je preusmeril na novo zgodbo.
Nadarjen pisatelj bi znal ta problem rešiti tako, da bi dodal še bolj kompliciran zaplet, ironijo ali tragedijo in zgodbo naposled končal s srečnim koncem.
Toda Kijev in Zahod še zdaleč nista tako nadarjena scenarista, konec pa je blizu, ugotavlja komentator britanskega Spectatorja.
Povprečna starost ukrajinskih vojakov je 43 let.
Kijevu zmanjkuje mladih moških in zdaj se osredotoča na vpoklic žensk.
Pred posebno vojaško operacijo je imela Rusija štirikrat več prebivalcev kot Ukrajina.
Glede na število mrtvih in tistih, ki so pobegnili iz države, je ta razlika v živi sili zdaj petkratna.
Moskva lahko potrpežljivo čaka in je pripravljena na dolgotrajno vojno.
Ruski BDP se je povečal, rubelj se je okrepil v primerjavi z dolarjem, zahodne sankcije pa so neslavno propadle.
Ne glede na količino orožja in streliva, ki ga Zahod pošilja v Ukrajino, Kijevu primanjkuje ljudi, ki bi jih uporabili.
Zato je, navaja komentator britanskega časnika, prišel čas, da »vlada Vladimirja Zelenskega začne pogajanja, da bi to depresivno vojno pripeljala do depresivnega konca«.
»Podaljševanje spopada, ki je v slepi ulici samo povečuje število trupel in uničuje vse več ukrajinskih domov in infrastrukture brez kakršnega koli namena. Zlekniti se v fotelj in dati Ukrajincem dovolj orožja, da se lahko še naprej borijo do zadnjega moškega in ženske, samo da bi država naposled končala tam, kjer smo vedno vedeli, da bo, ni samo nemoralno. To je umor,« sklene avtor komentarja v »Spectatorju«.