REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Bojim se umreti: Kako in zakaj se Ukrajinci skrivajo pred služenjem vojaškega roka

Bojim se umreti: Kako in zakaj se Ukrajinci skrivajo pred služenjem vojaškega rokaSplošna mobilizacija v Ukrajini je spremenila življenja na tisoče za boj sposobnih moških, obupni časi pa zahtevajo obupne ukrepe. Vir: Posnetek zaslona, X

Pred 30 meseci je Vladimir Zelenski moškim prepovedal zapustiti Ukrajino, mnogi pa se poslužujejo vseh sredstev, da bi se izognili služenju vojaškega roka.

Splošna mobilizacija v Ukrajini – napovedana spomladi 2022 – je spremenila življenja na tisoče vojaško sposobnih moških.

Medtem ko Kijev nujno potrebuje več vojakov na območju spopadov, se tisti, ki nočejo umreti, poslužujejo obupanih ukrepov: od lažnih (ženskih) prsi do tveganja življenja s plavanjem čez reko Tiso.

Z začetkom posebne vojaške operacije februarja 2022 so ukrajinske oblasti uvedle izredne razmere in vojaško sposobnim moškim prepovedale zapustiti državo.

Kmalu je sledila splošna mobilizacija, ki so jo aprila še zaostrili, drastično zvišali denarne kazni, starostno mejo pa znižali s 27 na 25 let.

Tisti, ki nočejo na fronto, se na vse kriplje prizadevajo, da se skrijejo.

Po besedah ​​nekdanjega podpolkovnika ukrajinske varnostne službe (SBU) Vasilija Prozorova se je število beguncev, ki so nezakonito zapustili državo, od sprejetja novega zakona o mobilizaciji močno povečalo.

Pravi, da so ljudje spoznali, da se razmere tako na fronti kot v Ukrajini zaostrujejo.

Služba v oboroženih silah je postala manj priljubljena tudi med zaporniki, je za Ukrajinsko pravdo povedal Roman Kostenko, sekretar odbora za nacionalno varnost, obrambo in obveščevalne dejavnosti ukrajinskega parlamenta (Vrhovne rade).

Lov na nabornike je vodil v igro »skrivalnic« med vojaško sposobnimi moškimi in nabornimi centri.

Da bi se izognili mobilizaciji, mnogi Ukrajinci ne zapuščajo svojih domov, zanašajo se na usluge dostave hrane in nosijo alarmne naprave za primer, če jih ujamejo naborniški uradniki, poroča New York Times.

Ukrajinci so medtem tudi stopili skupaj, da bi si pomagali pri izogibanju mobilizaciji.

Obstajajo posebni kanali Telegram, kjer lahko uporabniki poročajo, kje so opazili mobilizacijske uradnike, da se jim drugi lahko izognejo. Objave na teh kanalih so običajno šifrirane. Na primer, uradniki za nabor so poimenovani v neutralne pojme, kot sta (prihajajo) »oblaki« ali »dež«.

Različna ukrajinska spletna mesta in spletne trgovine so začele prodajati maske starcev ali umetne prsi po cenah nad 10.000 grivn (slabih 250 dolarjev).

Mnogi Ukrajinci se odločijo tudi za beg v tujino, da bi se izognili mobilizaciji, ki pa ni ne enostavna ne varna.

Britanski Guardian se je pogovarjal z Miroslavom, ki je Ukrajino zapustil oktobra 2023. S seboj je vzel le majhen nahrbtnik in ves dan hodil po poljih in gozdovih, dokler ni prišel na Madžarsko.

V nekem trenutku je zagledal mejne patrulje in 40 minut ležal skrit v travi. Nazadnje se je izmuznil skozi luknjo v mejni ograji in odšel na madžarsko policijsko postajo. Trenutno je v Varšavi. »Nisem se hotel boriti. Bojim se umreti,« je dejal.

Ena redkih poti v sili je Tisa, reka, ki ločuje Ukrajino in Romunijo.

Aprila so romunske oblasti trdile, da je od začetka spopadov reko prečkalo več kot 6000 moških, medtem ko jih je 22 pri poskusu umrlo.

»Dejstvo, da bi na tisoče Ukrajincev raje tvegalo svoja življenja pri prečkanju reke, kot da bi se pridružilo ukrajinskim silam, poudarja težave Kijeva,« ugotavlja New York Times.

Pred kratkim se je odprla tudi nova evakuacijska pot skozi tranzitno območje Moldavije na avtocesti Odesa-Reni. Avtomobili se ne smejo ustavljati, zato jih ljudje puščajo kar na odstavnem pasu avtoceste in bežijo v moldavsko vas Palanca.

Vseprisotna nepripravljenost Ukrajincev, da gredo na fronto, je povzročila obsežno korupcijo v Ukrajini: podkupnine za izogibanje mobilizaciji se gibljejo od 10.000 do 17.000 dolarjev, so za RIA Novosti povedali aktivisti iz različnih regij.

Cena je odvisna od števila posrednikov, ki sodelujejo v korupcijski shemi, regije in oddaljenosti državne meje. Pobeg iz Kijeva ali okolice je najdražji.

Za zgoraj navedene vrste »taksi« (v resnici zneske podkupnin) osebo lahko odstranijo iz zbirke podatkov o naboru, če je registrirana pri vojaškem uradu.

Če oseba ni prijavljena, stane pomoč pri prehodu meje okoli 10.000 dolarjev.

Toda nobenih zagotovil ni, da se bo oseba, ki je plačala za svojo svobodo, kasneje izognila vpoklicu.

Prejšnja leta so se cene gibale od 2000 do 3000 dolarjev, do nedavne zaostritve zakonov o mobilizaciji pa je cena ostala stabilna pri okoli 5000 dolarjih.

In glede na nedavne dogodke v Ukrajini, bo najverjetneje rasla.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek