REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

BBC: Zahodna pomoč usiha, Kijev zmanjšuje obseg vojaških operacij

BBC: Zahodna pomoč usiha, Kijev zmanjšuje obseg vojaških operacijPomanjkanje pomoči je prisililo Kijev, da na nekaterih področjih spremeni taktiko in preide v defenzivo. Vir: Posnetek zaslona, X

Zmanjšan dotok zahodne pomoči je prisilil Ukrajino, da prekine nekatere vojaške operacije, je razkril vrhovni general Aleksander Tarnavski in dodal, da se kijevske enote soočajo s pomanjkanjem streliva vzdolž »celotne frontne črte«, kar ustvarja »velik problem«.

BBC poroča, da so težave na bojišču nastale po tem, ko so politični prepiri na Zahodu zadržali milijarde dolarjev pomoči, za katero je vojska Vladimirja Zelenskega upala, da jo bo prejela od ZDA in EU.

Ukrajina upa, da bo s pomočjo Zahoda okrepila lastno industrijo streliva, vendar je še vedno močno odvisna od zahodnih zalog, zlasti raket dolgega dosega in sistemov zračne obrambe.

Kot je za Reuters povedal Tarnavski, v Kijevu pogrešajo topniške granate, predvsem tiste za orožje iz časa Sovjetske zveze.

»Kar imamo, je glede na naše potrebe premalo. Zato to prerazporejamo. Naloge, ki smo si jih zadali, preoblikujemo in jih krčimo,« je dejal general Tarnavski.

Vse manjša tuja vojaška pomoč, kot pravi, že vpliva na razmere na bojišču in sili v spremembo taktike.

»Na nekaterih območjih smo prešli v defenzivo, na drugih pa nadaljujemo z ofenzivnimi akcijami,« je dejal ukrajinski general.

Evropska unija se je zavezala, da bo do marca 2024 poslala milijon topniških izstrelkov, vendar je bilo do zdaj dostavljenih le 480.000 ali pa so še v izdelavi.

Medtem so ZDA Ukrajini dostavile več kot dva milijona granat kalibra 155 mm za uporabo v topniških sistemih zahodne izdelave.

A so tudi ameriške zaloge izčrpane, zaradi česar se je Pentagon to poletje odločil, da v Kijev pošlje v večini držav sveta sicer prepovedano kasetno strelivo.

Ukrajina po poročanju BBC strelivo porablja hitreje, kot ga njeni partnerji lahko proizvedejo.

Poročilo estonskega obrambnega ministrstva navaja, da potrebuje Kijev vsaj 200.000 topniških granat na mesec, da ohrani prednost pred Rusijo.

»Ohranjanje te stopnje bi izčrpalo evropske in ameriške zaloge v letu 2024 in zahtevalo znatne nakupe streliva v tujini,« navaja dokument.

V pogovoru za BBC je namestnik ukrajinskega obrambnega ministra Ivan Havriljuk dejal, da država povečuje proizvodnjo brezpilotnih kamikaze letal, »da bi nadomestila pomanjkanje topniških granat.«

Poleg tega povečuje lastno proizvodnjo topniških izstrelkov »skoraj za celotno paleto« svojega orožja iz sovjetskega obdobja.

Povedal je tudi, da država upa, da bo okrepila svojo obrambno industrijo s skupno proizvodnjo streliva z zahodnimi podjetji na ukrajinskem ozemlju, kar je bilo, kot je povedal Havriljuk, osrednja tema pogajanj med delegacijo Vladimirja Zelenskega in ameriškimi orožarskimi podjetji v začetku decembra v Washingtonu, ko so bili podpisani številni sporazumi.

Ukrajinci se, kot poudarja namestnik ukrajinskega obrambnega ministra, ne morejo kosati z Rusijo ne po virih ne po živi sili, zato je njihov cilj doseči tehnološko premoč.

BBC navaja, da je zdajšnja situacija Rusiji pokazala, da mednarodna podpora Ukrajini pojenja in da zato obstajajo pomisleki, da bi Moskva s preusmeritvijo svojega gospodarstva na vojni način lahko premagala Zahod v tej bitki izčrpavanja.

Kalle Kirss, estonski obrambni svetovalec pri NATO paktu, je za BBC dejal, da bi morala Evropa zagotoviti sredstva za podporo Ukrajini.

»Rusiji moramo zelo jasno sporočiti, da smo (v Evropi) pripravljeni na dolgo vojno in da bomo spodbujali našo industrijo ter ji namenili svoja sredstva,« je dejal.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek