REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Assangeov prvi javni nagovor: CIA me je poskušala ubiti (VIDEO)

Assangeov prvi javni nagovor: CIA me je poskušala ubiti (VIDEO)»Novinarstvo ni zločin,« je poudaril. Dejstvo, da so bili on in njegova družina tarča Cie, kaže, kako močne so obveščevalne organizacije, ki izvajajo transnacionalno represijo. Ustanovitelj WikiLeaksa je opozoril, da je svoboda govora na »temnem razpotju«. Vir: Posnetek zaslona, X

Ustanovitelj WikiLeaksa Julian Assange je dejal, da je danes na prostosti le zato, ker se je moral izreči za »krivega za novinarstvo« in dejal, da je CIA imela načrt, da ga ugrabi in ubije v Londonu.

»Izrekel sem se za krivega, ker sem iskal informacije in jih nato prejel od vira.

Priznal sem krivdo, da sem javnost obvestil o teh informacijah,« je dejal Assange med svojim prvim javnim nagovorom pred odborom za pravne zadeve in človekove pravice parlamentarne skupščine Sveta Evrope PACE v Strasbourgu.

Ustanovitelj WikiLeaksa je izjavil, da je CIA načrtovala njegovo ugrabitev in umor v Londonu, medtem ko so bili njegovi podporniki v Evropi izpostavljeni hekerskim napadom in tatvinam, poroča TASS.

»Dejstvo, da smo bili jaz, moja družina in moji sodelavci tarče agresivnih zunajsodnih in ekstrateritorialnih (napadov), daje redek vpogled v to, kako močne obveščevalne organizacije izvajajo nadnacionalno represijo,« je dejal.

Assange je dodal, da je, potem ko je objavil informacije o množični proizvodnji zlonamerne programske opreme in vohunskem programu Cie, takratni vodja te organizacije Mike Pompeo, »začel kampanjo maščevanja« proti njemu in njegovim podpornikom.

»Tarča sta bila tudi moja žena in moj majhen sin. Posebni agent Cie je bil določen, da stalno spremlja mojo ženo in dana so bila navodila, naj vzamejo vzorec DNK iz plenice mojega šestmesečnega sinčka,« je dejal Assange in se skliceval na pričevanja več kot 30 sedanjih in nekdanjih ameriških obveščevalcev, kar so jih dali v intervjujih za ameriški tisk, dodatno pa so vse to potrdili posnetki, zaseženi med sodnimi postopki proti nekaterim agentom Cie.

Assange je evropskim poslancem dejal, da je bilo priznanje krivde po črki ameriške obtožnice za vohunjenje potrebno, ker pravna in politična prizadevanja za zaščito njegove svobode niso bila dovolj, poroča Guardian.

»Na koncu sem izbral svobodo namesto izmuzljive pravice. Danes sem po letih v zaporu svoboden, ker sem se izrekel za krivega za (opravljanje) novinarskega dela,« je dejal Assange..

Rekel je, da upa, da bo njegovo današnje pričanje lahko služilo za poudarjanje slabosti obstoječih zaščitnih ukrepov in pomagalo tistim, katerih primeri so manj javni, a so prav tako ranljivi.

Assange je dejal, da je svoboda govora na »temnem razpotju«.

»Bojim se, da bo prepozno, če institucije, kot je Parlamentarna skupščina Sveta Evrope, ne bodo razumele resnosti situacije.

Vsi moramo prispevati k temu, da luč svobode nikoli ne ugasne, da iskanje resnice živi naprej in da glasovi mnogih ne bodo utišani zaradi interesov peščice,« je dejal.

Opozoril je, da novinarji ne smejo biti preganjani zaradi opravljanja svojega dela.

»Novinarstvo ni zločin,« je poudaril Assange.

53-letni Assange se je junija letos vrnil v rodno Avstralijo, potem ko je v dogovoru o priznanju krivde priznal kršitev ameriškega zakona o vohunjenju, ki je končal njegovo 14-letno pravno odisejado v Združenem kraljestvu.

Stella, s katero se je poročil v zaporu v Londonu, je dejala, da bo Julian potreboval čas, da bo s svojimi otroki, da si bo povrnil zdravje in duševno ravnovesje po dolgem času v ujetništvu.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek