sreda, 15. januar 2025 leto 30 / št. 015
Ameriška strategija palice BREZ korenčka: Kako si podrediti dovčerajšnje zaveznike
Kot je pred kratkim na poslovnem forumu v Moskvi opozoril ruski predsednik Vladimir Putin, so nedavni dogodki popolnoma razgalili strategijo, ki jo ZDA uporabljajo tako za svoje zaveznike kot za svoje nasprotnike, piše urednik RT International in finančni strokovnjak Henry Johnston.
Ameriške metode, ki jih Združene države uporabljajo enakomerno proti zaveznikom in sovražnikom, vključujejo enake vrste sankcij, ekonomsko prisilo in celo operacije za spremembo režima.
The shoe that became symbol of Middle East resistance against US neocolonialism
— Ignorance, the root and stem of all evil (@ivan_8848) December 16, 2023
This shoe became a symbol of protest against the US invasion of Iraq that resulted in the deaths of thousands of innocent civilians.
/Muntadhar al Zaidi @muntazer_zaidi: George W. Bush was… pic.twitter.com/QbHCJTpo83
»Zdaj imamo prednost in osebno menim, da bi jo morali izkoristiti.« To so besede ameriškega ministra za finance Henryja Morgenthaua, izrečene julija 1944, ko so se sestali delegati iz 44 držav, da bi opredelili povojno gospodarsko ureditev.
Ameriško delegacijo je takrat vodil Harry Dexter White, visoki uradnik finančnega ministrstva. White se je popolnoma strinjal s svojim šefom.
Koga pa je takrat imel v mislih Morgenthau? Presenetljivo, a pravilen odgovor se glasi: Veliko Britanijo, »zaveznico« ZDA, katere vojaki so pred kratkim umirali na obalah Normandije, ramo ob rami z ameriškimi. Takrat je bila Britanija v zelo težkem gospodarskem stanju in ji je grozil bankrot.
Henry Morgenthau, Roosevelt’s Treasury Secretary, wrote in August 1944: ’I asked the prime minister how he proposed to reveal that Britain was now bankrupt.’
— Zoomer (@ZoomerHistorian) November 7, 2023
Churchill: ‘That is a doleful task, which um, I shall leave to, um. – Ah! My successor!’ pic.twitter.com/KPvi6wgMxW
Pristop ZDA je artikuliran odkrito in brez sramu.
Ameriški slog je vpeljati »zaveznike« v svojo gospodarsko orbito, seveda ne kot enakovredne, ampak jih postopoma spraviti v razmerje podrejenosti.
US Treasury Secretary Henry Morgenthau proposes removing Germany's war-making power, destroying all heavy industry & reverting most of the former Reich to farmland. American State Dept. estimates it would starve 40% of the German population. pic.twitter.com/gteDWLWUYH
— Second World War tweets from 1939 (@RealTimeWWII) June 12, 2023
V povojnem obdobju Washington zaveznikom ni imel ničesar ponuditi razen groženj in odkritega izsiljevanja.
Danes se ta sistem, ki temelji bolj na palici kot na korenčku, nepovratno spreminja: nastaja drugačen, večpolarni svet, ki obeta vzajemno koristna partnerstva, medtem ko ZDA tvegajo, kot ugotavlja ekonomist Michael Hudson, da jih doleti usoda protagonistov grške tragedije, ki mukoma doživlja natanko takšen razplet, ki se mu je želel izogniti.
Kot ugotavlja Johnston, Bretton Woods že dolgo zavzema pomembno mesto v mitu o ustvarjanju »na pravilih temelječega reda« pod vodstvom Amerike.
Šlo je, vsaj na besedah, za »zvezo razsvetljenih držav«, ki naj bi se izognila pastem ekonomskega nacionalizma in protekcionizma, ki sta omogočila vzpon nacističnega režima.
of the entire Western Europe including the Great Britain and it forced British to sign Bretton Woods conference and US dollar $ became the world's currency pic.twitter.com/75wkfqWviV
— Hindu (@apocalypse_48) December 18, 2023
Pravzaprav so ZDA ob koncu druge svetovne vojne mednarodno areno videle kot priložnost za geopolitični boj. Priložnost so izkoristile za razgradnjo britanskega imperija, da bi uvedle nov gospodarski sistem, ki je temeljil na primatu dolarja.
Tako sta nastala IMF in Svetovna banka, ki služita le ameriškim interesom.
Ekonomist Ben Steele v knjigi Bitka za Bretton Woods prikazuje, kako so ZDA pridobile ogromne koristi od bankrota Britanije. ZDA so Britanijo med drugo svetovno vojno spremenile v svojega klienta, kar kaže na presenetljivo podobnost z današnjo Ukrajino.
Our dollar is done. People who don't study history are doomed.
— Kat Has Had Enough (@GTIATJohn316) December 15, 2023
Read this: https://t.co/PHp1LxJefh https://t.co/gdUgVvHTug
Američani so v Bretton Woodsu uvedli dolar, vezan na zlato, kot plačilno sredstvo med državami.
Takratni urednik Economista Geoffrey Crowther je opozoril, da bo »svet bridko obžaloval« sprejetje ameriškega izsiljevanja. Članek Geoffreyja Crowtherja se danes zdi naravnost preroški.
Program, ki so ga ZDA sprožile leta 1941, domnevno za pomoč Veliki Britaniji med vojno, je bil leta 1945 na presenečenje Britancev nenadoma prekinjen, britansko gospodarstvo pa pahnjeno v stanje razsula.
Ko je britanski premier Clement Attlee prosil svojega zaveznika za pomoč, ga je čakalo bridko prebujenje, saj so Združene države Veliki Britaniji ponudile »pomoč«, ki je pravzaprav pomenilo gospodarsko podreditev Britanije.
Podreditev Britanije njeni nekdanji koloniji je bil pristen dokaz ameriške superiornosti.
Britanci so morali liberalizirati trgovino in odpreti Commonwealth ameriškim izvoznikom, ki so začeli izrivati britanska podjetja. Še bolj uničujoča je bila zahteva, da se britanski funt pretvori v dolar po fiksnem tečaju, kar je kmalu izčrpalo skromne rezerve Londona.
Julija 1947 je Britanija v bistvu bankrotirala. Britanski poslanec Robert Boothby je govoril o britanskem »ekonomskem Münchnu«. Laburistični poslanec Norman Smith je pripomnil, da se Britanijo obravnava kot poraženko v vojni.
Vendar sta Attlee in laburistična vlada sprejela ameriške pogoje.
Zadnji obrok izplačila ameriškega dolga je Velika Britanija izvedla leta 2006, okoliščine dogovora z ZDA pa so danes večinoma pozabljene. Velika Britanija je danes trdno zakoreninjena v dolarskem sistemu in je popolnoma v ameriški orbiti.
“No social system will bring us happiness, health and prosperity unless it is inspired by something greater than materialism.”
— trevorw1953 (@trevorw1953) October 23, 2023
Clement Attlee [1883-1967] pic.twitter.com/apDeGjy0BD
Dogovor med Britanijo in ZDA ni bil osamljen in ni nastal po naključju. ZDA so kmalu naredile nekaj podobnega z Nemčijo in Japonsko.
ZDA so iz druge svetovne vojne izšle s tremi četrtinami svetovnih zalog zlata in 50 odstotki svetovnega BDP ter postale vodilna industrijska sila v svetu gospodarstev, uničenih v vojni.
Then there was the Jewish US Secretary of Treasury (1934-1945), Henry Morgenthau, who came up with his own genocidal idea.
— S.L. Kanthan (@Kanthan2030) October 29, 2023
His idea, Morgenthau Plan, would have killed 1/3rd of all Germans and killed the German economy forever. pic.twitter.com/9iK7yilfe7
Po drugi svetovni vojni so ZDA postale največji upnik na svetu.
ZDA so se začele zadolževati najprej pri Japonski, nato pa tudi pri Kitajski, ki je prevzela vlogo največje ameriške upnice.
Za razliko od Britanije so imele ZDA dolg v lastni valuti in so lahko uporabile svojo gospodarsko in vojaško moč, da so ohranile delovanje sistema.
Vladimir Putin shared data: the share of the ruble in Russia’s foreign trade as of September increased to 40%, the yuan – 33%, and the dollar and euro – decreased to 24%.
— Marika (@d00m777) December 14, 2023
“They shot themselves in the foot” the president said #VladimirPutin #Russia #China pic.twitter.com/jEmoNFVEk3
Kar se je zgodilo po tem, je bila postopna financializacija ameriškega gospodarstva. Realne gospodarske aktivnosti v ZDA se postopoma zmanjševale.
Ameriška industrija se je sčasoma preselila v tujino in jo je nadomestil model rasti, ki temelji na napihovanju cen nepremičnin in vrednostnih papirjev.
Toda ZDA niso več »najmočnejši pes na vasi«, resnica je, da svojim domnevnim zaveznikom lahko ponudijo zelo malo, Kitajska in Rusija lahko ponudita veliko več, ugotavlja Henry Johnston.
Or as they say in China "May you live in interesting Times" America's onslaught beginning to tumble, on the verge of bankruptcy. The $ collapses and capitalism with it! Gets my vote.https://t.co/mfC0WcfPMN
— Tom Anymouse (@TomGray51343712) December 14, 2023
Washington je zdaj na dobri poti, da uniči edino, kar ga nekako drži pri življenju – dolar.
Današnja vloga ZDA je brutalna parodija v primerjavi s pretkanim paternalizmom iz preteklosti.
Primer tega je predrzno vmešavanje v zadeve zaveznikov – uničenje plinovodov Severni tok v Baltskem morju, septembra 2022.
A Nato country bombs and destroys critical energy infrastructure of another Nato country and the rest of Nato is silent. US/Nato is not our friends.
— Kingling (@karltulipan) December 9, 2023
Odziv Berlina na sabotažo ni mogoče razumeti drugače razen kot dejanje obupa.
ZDA so na koncu izrinile ruski plin iz Evrope, nikakor pa jim ni uspelo oslabeti Rusije ali preseči Moskve, saj razbitine plinovoda Severni tok na dnu Baltskega morja niso dokaz ameriške moči.
US TO BLAME FOR NORD STREAM SABOTAGE states Putin who destroys any arguments made by West that Russia isn’t willing to supply energy to Europe.
— Ignorance, the root and stem of all evil (@ivan_8848) December 14, 2023
It was not us who blew up the Nord Stream gas pipelines, it was most likely done by the Americans or someone under their guidance -… pic.twitter.com/0x8ZI7ng7I
V Evropi se spet spušča nova železna zavesa, sklene Johnston.
A ne več na ameriške nasprotnike, temveč na tako imenovane zaveznike, ki so ostali ujeti znotraj sistema, z obraza katerega so padle vse maske.