REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Ameriška sodnica ustavila izvedbo smrtnih kazni v Arkansasu

Ameriška sodnica ustavila izvedbo smrtnih kazni v ArkansasuArkansas

Ameriška zvezna sodnica Kristine Baker iz Arkansasa je danes ustavila načrte te južne ameriške zvezne države, ki je želela izvesti serijo smrtnih kazni. Pri tem se je sklicevala na ustavno določilo, ki prepoveduje "kruto in neobičajno kaznovanje".

Republikanska guvernerka Arkansasa Asa Hutchinson je zagovarjala stališče, da je z usmrtitvami, ki bi bile prve v tej zvezni državi od leta 2005, treba pohiteti, saj bi sicer eni od sestavin, ki jo zmešajo v smrtonosne injekcije, potekel rok trajanja.

Razsodba Bakerjeve na zveznem okrožnem sodišču vzhodnega Arkansasa se nanaša na devet zapornikov. Od tega naj bi jih šest smrtno kazen dočakalo še ta mesec, dva sta že prej dosegla začasno prepoved usmrtitve, medtem ko bi datum izvedbe kazni za enega morali šele določiti.

Bakerjeva je v svoji razsodbi zapisala, da imajo obsojeni jetniki pravico do začasne prepovedi zaradi metode usmrtitve v skladu z osmim amandmajem. Ta del ameriške ustave prepoveduje kruto in neobičajno kaznovanje.

Odvetniki na smrt obsojenih so trdili, da jetnikom zaradi pospešenega urnika ni bilo danega dovolj časa za pripravo ugovorov.

Arkansaške oblasti so že napovedale pritožbo, vendar pa jim tudi sicer ne kaže zelo dobro. V petek je okrajno sodišče v Arkansasu oblastem že prepovedalo uporabo ene od treh snovi v smrtonosnem koktejlu, ki ga želi uporabiti država.

Nasprotniki smrtne kazni že dalj časa trdijo, da izvršba smrtne kazni z injekcijo niti približno ni brez bolečin, kot trdijo zagovorniki. Obsojeni naj bi na tak način trpeli počasno in mučno smrt.

Načrt Hutchinsonove je sicer pritegnil veliko pozornosti. Svojo izjavo z ostrim nasprotovanjem je med drugim podala EU, v zvezni državi pa so izbruhnili protesti proti smrtni kazni.

Število izvršenih smrtnih kazni se v ZDA zadnja leta stalno zmanjšuje, tudi zato, ker je snovi, ki bi jih uporabili v smrtonosnih injekcijah, tako težko dobiti. Nekatera farmacevtska podjetja, še posebej evropska, so prepovedala uporabo svojih izdelkov za namene izvajanja smrtne kazni.

Tako je tudi petkova odločitev okrožnega sodišča povezana z zahtevo farmacevtskega podjetja McKesson Corporation, naj se uporaba njegovega zdravila pri izvajanju smrtnih kazni prepove.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek