REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Ameriška retorika glede Asada vse ostrejša

Ameriška retorika glede Asada vse ostrejšaBashar al Assad je v vse večji nemilosti ameriške politike, foto: SANA/UPI

ZDA po domnevnem napadu s kemičnim orožjem vse bolj zaostrujejo retoriko do sirskega predsednika Bašarja al Asada. Ameriški državni sekretar Rex Tillerson je tako napovedal primeren odgovor na napad, ki ga ZDA pripisujejo Asadovemu režimu. Po poročanju več medijev pa Pentagon že proučuje tudi možnost vojaškega ukrepanja.

Tillerson je v izjavi na Floridi, kjer je ob začetku dvodnevnega obiska sprejel kitajskega predsednika Xi Jinpinga, najprej ponudil še en dokaz spremembe ameriške politike do usode Asadovega režima. Če je še nedavno veljalo, da Asadov odhod ni cilj zunanje politike trenutne ameriške administracije, je državni sekretar tokrat jasno pozval k odhodu sirskega predsednika.

"Asadova vloga v prihodnosti je negotova in glede na dejanja, ki jih je zagrešil, se zdi, da zanj ni več mesta pri vodenju sirskega ljudstva," je povedal po poročanju tujih tiskovnih agencij in ob tem pozval k političnemu procesu, katerega izid bi bil Asadov sestop z oblasti.

Povod za spremembo ameriške politike je torkov domnevni napad s kemičnim orožjem na Kan Šejkun v sirski provinci Idlib, ki je po najnovejših podatkih zahteval 86 življenj, od tega 30 otrok in 20 žensk. 160 ljudi je bilo poškodovanih.

Tillerson je danes napovedal ustrezno ukrepanje na napad, ZDA pa si prizadevajo za oblikovanje mednarodne koalicije, ki bi najprej porazila skrajno skupino Islamska država v Siriji, stabilizirala državo in nato ukrepala za odhod Asada z oblasti. "Ti koraki so v teku," je dodal.

Na vprašanje, če bi ZDA lahko v Siriji sprožile tudi vojaško operacijo, pa je Tillerson odgovoril, da gre "za resno zadevo, ki terja resen odziv".

Več uglednih ameriških medijev medtem poroča, da Pentagon že proučuje možnost vojaškega ukrepanja proti Asadovemu režimu. O vojaški opciji naj bi že potekali pogovori med obrambnim ministrstvom in Belo hišo.

V kratki izjavi na predsedniškem letalu Air Force One med letom na srečanje s Xijem na svojem posestvu Mar-a-Lago na Floridi se je oglasil tudi ameriški predsednik Donald Trump. "To, kar je naredil Asad, je grozljivo. To je sramota za človeštvo in Asad je na oblasti, tako da se bo nekaj moralo zgoditi," je dejal.

Ameriška veleposlanica pri ZN Nikki Haley je v Varnostnem svetu ZN že v sredo opozorila, da bodo ZDA same ukrepale, če po napadu s kemičnim orožjem v Siriji ne bodo ukrepali Združeni narodi.

VS ZN sicer razpravlja o francosko-britansko-ameriškem predlogu resolucije, s katero bi obsodili napad na Kan Šejkun in vzpostavili posebno preiskavo. Na podlagi ugotovitev preiskave bi uvedli sankcije proti režimu sirskega predsednika Bašarja al Asada. A zaradi nasprotovanja Moskve obsodilne resolucije še niso sprejeli.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek