sobota, 11. januar 2025 leto 30 / št. 011
ZDA pozivajo k prekinitvi diplomatskih odnosov s Severno Korejo
Ameriški državni sekretar Rex Tillerson je med današnjim posebnim zasedanjem Varnostnega sveta ZN na ministrski ravni o Severni Koreji pozval države, naj prekinejo diplomatske odnose s Severno Korejo, prekinejo programe začasnega zaposlovanja delavcev iz te države ter uvedejo nove sankcije.
Tillerson je zagrozil, da bodo ZDA uvedle sankcije proti državam, ki bodo nadaljevale s podporo režima v Pjongjangu. Predsedujoče v aprilu ZDA so sejo Varnostnega sveta ZN sklicale zaradi zadnjega zaostrovanja razmer po raketnih poskusih Pjongjanga, pripravah na nov jedrski poskus, ameriško-japonskih vojaških vajah, ostrih besedah iz Severne Koreje in zmedi s plutjem ameriške flote bojnih ladij v regijo.
Predsednik ZDA Donald Trump je s svojim Svetom za nacionalno varnost sredi tedna ameriškim senatorjem pojasnil, da je njegova strategija diplomatska in ekonomska, torej vojne še ne bo. Tillerson želi, da to strategijo sprejme ves svet.
Tillerson je poudaril, da se je Varnostni svet ZN doslej le odzival na dejanja Severne Koreje in da je sedaj politike strateškega potrpljenja konec. Zagotovil je, da ne gre za spremembo režima ali destabilizacijo regije. ZDA so Severni Koreji od leta 1995 dale 1,3 milijarde dolarjev in bodo dale še več, ko bo odpravila jedrski in raketni program.
Države je pozval, naj v polnosti uresničijo vse dosedanje resolucije Varnostnega sveta ZN in sprejete sankcije. Nemudoma naj prekinejo ali vsaj degradirajo diplomatske odnose, ker se bo s tem prekinil tok virov za režim. "Normalni odnosi s to državo niso sprejemljivi," je dejal in dodal, da bo potrebno povečati finančno osamitev Severne Koreje z novimi sankcijami. Prav tako prekiniti programe gostujočih delavcev iz Severne Koreje in uvoz od tam, še posebej uvoz premoga.
ZDA želijo diplomatsko rešitev, vendar pa vse opcije ostajajo na mizi in diplomatski vzvodi morajo biti podkrepljeni s pripravljenostjo, da se na agresijo odgovori z vojaško akcijo. Tillerson je tudi opisal žalostno stanje države polne bede, zamrznjene v času, polne zatiranja in stradanja.
Za Tillersonom, ki vodi zasedanje, so imeli govore tudi veleposlaniki drugih članic Varnostnega sveta, ki bo morda na koncu sprejel tudi kakšen sklep, ni pa še jasno v kakšni obliki.
Tillerson je pred nastopom v Varnostnem svetu dejal, da ZDA ne izključujejo možnosti neposrednega dialoga s Severno Korejo o njenem jedrskem programu. V intervjuju za National Public Radio je dejal, da se mora o tem najprej odločiti Severna Koreja in to resno. Pjongjang sicer že dolga leta želi neposredne pogovore z ZDA na enakopravni ravni, kar pa je Washington doslej pogojeval z odpravo jedrskega in raketnega programa.