REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

IMF tranzicijskim državam v Evropi priporoča pospešitev reform

IMF tranzicijskim državam v Evropi priporoča pospešitev reform

Mednarodni denarni sklad (IMF) v svojem rednem polletnem poročilu o regionalnih gospodarskih vprašanjih srednje, vzhodne in jugovzhodne Evrope priznava pospešitev gospodarske rasti v regiji, vendar hkrati opozarja, da je treba trenutek izkoristiti za izvedbo nujnih reform za ublažitev posledic slabih časov, ki bodo v prihodnje gotovo spet prišli.

Najnovejše poročilo, ki ga IMF sicer izdaja spomladi in jeseni, pravi, da se gospodarska aktivnost v regiji pospešuje, vendar pa države razkoraka do zahodne Evropo ne bodo premostile tako hitro, pri čemer je nujno potrebno nadaljevati z reformami. Hitrejšo rast ogroža staranje prebivalstva skupaj z nizko ravnjo produktivnosti.

Regija raste med drugim zato, ker se je Rusija z rastjo cen surovin po dveh letih izkopala iz recesije. IMF regiji za letos napoveduje 2,2-odstotno gospodarsko rast, po lanskoletni 1,5-odstotni. Poročilo Sloveniji za letos še vedno napoveduje 2,5-odstotno rast, kar je počasneje od slovenskih domačih napovedi.

Finančna ministrica Mateja Vraničar Erman je na spomladanskem zasedanju IMF in Svetovne banke pojasnila, da bo IMF v prihodnjih poročilih oceno rasti dvignil na tri odstotke v skladu z napovedmi zadnje misije IMF v Sloveniji, kar se še ni zgodilo. Tokratno poročilo sicer Slovenije posebej ne omenja razen s priporočilom, da nadaljuje z zmanjševanjem nedonosnih bančnih terjatev.

Za celotno regijo pa IMF meni, da je bila rast v drugi polovici lanskega leta malce upočasnjena zaradi počasnega začetka izkoriščanja skladov EU v novem večletnem proračunskem obdobju unije.

Obenem pa je gospodarska rast počasna tudi zaradi letargične rasti produktivnosti, nizke stopnje investicij, staranja prebivalstva in migracij delovne sile v tujino. Staranje prebivalstva in izseljevanje delovne sile bosta v prihodnje znižala rast in povečala proračunske primanjkljaje, so opozorili na skladu.

Na kratek rok se rast pospešuje zaradi dobrih razmer v glavnih trgovinskih partnericah, ogrozile pa jo bodo višje obrestne mere v razvitih državah, ki bodo sprožile selitev kapitala iz regije na zahod.

Na daljši rok je rast ogrožena spet zaradi morebitne šibke rasti razvitejših evropskih gospodarstev in trenda obračanja navznoter, ki narašča po vsem svetu. Zaradi tega mora regija izkoristiti čas za reforme in ublažiti prihodnje težave.

IMF svetuje koncentracijo reform na utrjevanje institucij, med njimi zaščito lastninskih pravic, pravnih sistemov, zdravstva, večje učinkovitosti javnega sektorja vključno s prodajo državnega premoženja in izboljšanjem nadzora. Treba je tudi povečati udeležbo žensk na trgu delovne sile ter zmanjšati spodbude za zgodnje upokojevanje.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek