REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Erdogan napoveduje referendumsko zmago

Erdogan napoveduje referendumsko zmagoTayyip Erdogan

Turški predsednik Recep Tayyip Erdogan je dan pred ključnim referendumom izrazil zaupanje, da bo glasovanje zanj zmagoslavno. "Če bo Bog hotel, bo ta država jutri zvečer praznovala," je po poročanju nemške tiskovne agencije dpa danes dejal na shodu v Istanbulu.

"Pomislite, kaj se bo zgodilo, če bodo - Bog daj - glasovalne skrinjice napolnjene z glasovi 'za'. Če bo Bog dal, bo ta država jutri zvečer praznovala," je dejal Erdogan na prvem od štirih dogodkov, ki se jih bo udeležil v Istanbulu, preden se popoldne začne predvolilni molk.

"16. aprila bomo končali delo, ki smo ga začeli 15. julija," je dejal Erdogan. Pri tem je s 15. julijem mislil dan, ko se je lani v državi zgodil neuspešen poskus državnega udara.

Svoje privržence je pozval, naj glasujejo, saj je to častno. Nasprotnike referenduma pa je znova skušal očrniti z besedami, da s kampanjo 'proti' podpirajo teroristične skupine, čeprav je zatrdil, da bo razumel vsakega, ki bo zavrnil spremembe. "To je demokracija," je zagotovil.

V pogovoru za državno televizijo TRT je Erdogan v petek zvečer prav tako napovedal zmago. Po njegovih besedah javnomnenjske ankete nakazujejo zmago tabora 'za' z od 55- do 60-odstotno podporo. "V nedeljo mislim, da bi lahko imeli zelo jasen izid 'za'," je dejal.

Sicer so javnomnenjske ankete v zadnjem času kazale zelo različne rezultate in napovedovale zmago obema stranema. A vladajoča oblast naj bi izvajala svoje, zaupne javnomnenjske raziskave, navaja francoska tiskovna agencija AFP.

Voditelj opozicijske Republikanske ljudske stranke (CHP) Kemal Kilicdaroglu je medtem v Ankari poudaril, da se mora Turčija odločiti med demokratičnim parlamentarnim sistemom in vladavino enega človeka. Nov sistem je opisal kot "avtobus brez zavor z neznanim ciljem".

Turki bodo v nedeljo na referendumu odločali o povečanju pristojnosti predsednika države. Erdogan upa, da bo z referendumom o spremembi ustave utrdil svojo vlogo modernega in nezamenljivega voditelja 80-milijonske države.

Če bodo državljani na referendumu zavrnili ustavne spremembe, bo to za Erdogana hud udarec, če jih bodo podprli, pa se bodo njegove pristojnosti znatno povečale.

Erdoganovi kritiki pravijo, da bodo spremembe spodkopale demokratičen nadzor, najglasnejši nasprotniki pa trepetajo pred diktaturo. Vlada po drugi strani zagotavlja, da bo predsedniški sistem izkoreninil terorizem, preprečil vojaške udare in pospešil gospodarsko rast.

Beneška komisija pri Svetu Evrope je izrazila dvom, da bo referendum skladen z evropskimi standardi, in opozorila, da predlagane ustavne spremembe predstavljajo nevaren korak nazaj v ustavni demokratični tradiciji Turčije.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek