REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Živčnost v EU pred vrhom Nata: Kako prebroditi srečanje, ne da bi razjezili Trumpa?

Živčnost v EU pred vrhom Nata: Kako prebroditi srečanje, ne da bi razjezili Trumpa?Diplomati pozivajo Bruselj, naj da prednost varnostnim odnosom ZDA in pusti kontroverzne trgovinske odločitve »na čakanju«. Vir: Posnetek zaslona, X

Prestolnice EU so Bruselj pozvale, naj do vrha Nata junija zadrži morebitne povračilne ukrepe zaradi Trumpovih carin, pri čemer trdijo, da mora biti dogovor z ameriškim predsednikom o srednjeročni varnosti Evrope prednostna naloga.

Diplomati in uradniki so za Financial Times povedali, da njihove vlade pozivajo k premoru pri vseh večjih odločitvah, povezanih z ZDA, vključno s pomembnimi obrambnimi naložbami, do izida srečanja Nata naslednji mesec v Haagu.

Uradniki Nata prav tako pozivajo k čim večjemu »zmanjšanju« vrha zavezništva, da bi zmanjšali možnost spopada s Trumpom, sredi velike negotovosti glede tega, kaj bi lahko storil na dogodku.

Donald Trump je od evropskih zaveznic zahteval, da se zavežejo, da bodo za obrambo porabile pet odstotkov BDP.

In da sprejmejo načrt za »izenačitev« obrambnih odgovornosti za celino, ki se že desetletja zanaša na Ameriko.

Z intenzivnimi pogovori med ključnimi evropskimi voditelji in generalnim sekretarjem Nata Markom Ruttejem o tem, kako pomiriti Trumpa na srečanju 24. in 25. junija, prestolnice pozivajo tudi Evropsko komisijo, naj se izogne ​​​​antagonizaciji Bele hiše.

Uradniki so povedali, da to vključuje izogibanje vročim javnim razpravam o povračilnih trgovinskih ukrepih kot odgovor na Trumpove carine, odlašanje z odločitvami o obrambnih nabavah, ki so vključevale neposredno izbiro med evropskimi in ameriškimi možnostmi, ter izogibanje kritikam ameriškega pristopa do Ukrajine.

Prav tako izogibanje razpravam o skominah ameriškega predsednika glede priključitve Grenlandije.

Trump je uvedel 25-odstotne carine na evropsko jeklo, aluminij in avtomobile ter splošno 10-odstotno stopnjo na uvoz iz Evropske unije.

Podvojitev te fiksne carine na 20 odstotkov je začasno ustavil do začetka julija, dokler ne bodo končana pogajanja z blokom sedemindvajseterice.

Uradniki so dejali, da se mora EU, če bodo pogovori o »uravnoteženem« dogovoru propadli, maščevati s svojimi lastnimi trgovinskimi ukrepi.

»Pred Haagom je veliko živčnosti in splošno razmišljanje je, da storimo vse, kar je v naši moči, da Trumpa spravimo tja, mu povemo, kar želi slišati, in ga spravimo ven iz Haaga brez kakršne koli katastrofe,« je pojasnil taktiko evropskih voditeljev eden od visokih uradnikov EU.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek