nedelja, 15. december 2024 leto 29 / št. 350
Židan ocenjuje Erjavčev poziv glede arbitraže kot izrazito dobronameren
Predsednik SD Dejan Židan je danes v Bruslju ponedeljkov poziv zunanjega ministra in predsednika DeSUS Karla Erjavca k resni razpravi o incidentih v Piranskem zalivu v vladi in koaliciji ocenil kot izrazito dobronameren. Če kdor koli misli, da bo izvajanje arbitražne odločbe mogoče z dogovorom s Hrvaško, je pretirano naiven, je še izpostavil.
"Sam primer teran in še marsikaj drugega kaže, da imamo opravka s sosedi, ki ne delujejo po načelih pravnega sistema, značilnega za EU, ampak po načelih balkanskega sistema," je ocenil Židan, ki se je v ponedeljek in danes v Bruslju udeležil zasedanja kmetijskih ministrov EU.
Zunanji minister po Židanovih besedah opozarja na tisto, kar vsi vemo: "Slovenija bo v veliki meri morala pri implementaciji računati predvsem nase ter ne nasedati na zavajanja in iskanje alternativnih rešitev, ker jih ni."
Židan je pri tem ponovil Erjavčev argument, da je z arbitražno odločbo določena ne le meja Slovenije in Hrvaške, temveč tudi zunanja schengenska meja, tako da pri izvajanju odločbe ne gre le za odgovornost do Slovenije, ampak za odgovornost do vseh schengenskih držav.
Na vprašanje, ali je že določen datum razprave o incidentih v Piranskem zalivu v okviru vlade in koalicije, h kateri je v ponedeljek pozval Erjavec, je Židan odgovoril, da je že drugi dan v Bruslju, tako da vseh podrobnosti ne pozna.
Erjavčev poziv sicer Židan razume "izrazito dobronamerno" ter kot poziv osebe z dolgoletnimi izkušnjami delovanja v vlogi zunanjega ministra in z zelo dobrim poznavanjem načina delovanja sosedov.
O tem, ali so v koaliciji in vladi glede tega vprašanja usklajeni, pa Židan pravi: "Lahko povem, da odgovarjam na vprašanja o ministru Erjavcu."
Koalicija naj bi po neuradnih informacijah o incidentih v Piranskem zalivu neuradno razpravljala v prihodnjih dneh, še ta teden.
Zunanji minister Erjavec je v ponedeljek v Bruslju pozval k resni razpravi vlade ta teden o enostranskih dejanjih Hrvaške v Piranskem zalivu, ki so po njegovih besedah neposreden poseg v suverenost Slovenije in schengna. "To pa ni več hec," je poudaril in izrazil pričakovanje, da bo Slovenija v povezavi s tem poslala pismo Evropski komisiji.