REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Zeman bi se raje odrekel sredstvom EU, kot sprejel migrante

Zeman bi se raje odrekel sredstvom EU, kot sprejel migranteČeški predsednik Miloš Zeman

Češki predsednik Miloš Zeman bi se raje odrekel subvencijam Evropske unije, kot da bi v državo sprejel begunce, je dejal danes v odziv na odločitev sodišča EU glede obvezne premestitve prosilcev za azil iz Italije in Grčije. Češka je namreč nasprotovala evropskemu načrtu za premestitev, vendar ni vložila tožbe, za razliko od Madžarske in Slovaške.

Sodišče EU je danes namreč zavrnilo tožbi Slovaške in Madžarske proti kvotam za razporejanje beguncev po uniji. Sodišče je presodilo, da začasni mehanizem za obvezno premestitev prosilcev za azil dejansko in sorazmerno prispeva k obvladovanju posledic migracijske krize iz leta 2015 v Grčiji in Italiji.

EU bo skušala prisiliti Češko, da sprejeme "več tisoč muslimanskih migrantov", tako da ji bo zagrozila z ukinitvijo subvencij, je dejal češki predsednik. "V najslabšem primeru je vedno bolje, da se odreče evropskim subvencijam, kot da sprejme migrante," je dodal.

Slovaška in Madžarska sta vložili tožbi proti Svetu EU, ker je septembra 2015 sprejel sklep, ki v pomoč Grčiji in Italiji pri obvladovanju migracijske krize določa premestitev 120.000 beguncev iz teh dveh držav v druge članice EU v dveh letih. Odločitev se je sprejemala s kvalificirano večino, tako da sta bili Slovaška in Madžarska, ki sta poleg Češke in Romunije glasovali proti, preglasovani.

Sodišče je tožbi Madžarske in Slovaške zavrnilo v celoti. Presodilo je, da uporabljena pravna podlaga institucijam EU omogoča sprejetje "vseh začasnih ukrepov, potrebnih za učinkovit in hiter odziv na izredne razmere zaradi nenadnega prihoda razseljenih oseb".

Po tej odločitvi je pričakovati hitro nadaljevanje pravnega postopka proti Madžarski, Poljski in Češki zaradi nesolidarnosti v begunski krizi. Evropska komisija je to potrdila danes ob poročanju o izvajanju načrta za premeščanje beguncev po EU.

Če kršiteljice v prihodnjih tednih ne bodo spremenile pristopa, jih bo komisija tožila na Sodišču EU, je opozoril evropski komisar za migracije Dimitris Avramopulos.

Postopek proti Madžarski, Češki in Poljski zaradi nesodelovanja pri premeščanju beguncev v EU je trenutno v drugi fazi. Komisija je trojici konec julija poslala drugi opomin in ji dala mesec dni časa za odgovor. Brez ustreznega odziva je naslednji korak tožba na Sodišču EU.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek