REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Zdravniška zbornica zaradi blokade nastopa specializacij poziva k spremembi zakona

Zdravniška zbornica zaradi blokade nastopa specializacij poziva k spremembi zakonaZdravniki

Tudi v zdravniški zbornici opozarjajo na negativne posledice ta mesec sprejete novele zakona o zdravniški službi, po kateri zbornica ne izdaja več aktov o odobritvi in začetku specializacij, čeprav so nekateri postopki še v teku. To bo letos onemogočilo nastop specializacije polovici generacije, menijo in vlado pozivajo k še eni spremembi zakona.

Kot so zapisali v sporočilu za javnost, so nepremišljene rešitve v noveli vsem kandidatom, ki še niso začeli z opravljanjem specializacije, ampak so v postopku njene odobritve, odvzele možnost začetka izobraževanja, saj v noveli, ki je bila v DZ sprejeta 12. julija, veljati pa je začela prejšnji teden, manjka prehodna določba, ki bi omogočala dokončanje postopkov, ki so se začeli pred njeno uveljavitvijo po prej veljavnih predpisih.

Zdravniška zbornica Slovenije namreč po novem nima več pravne podlage za izdajo upravnih aktov, ki se nanašajo na odobritev in začetek opravljanja specializacij zdravnikov. To vpliva na 21 kandidatov, ki so trenutno v postopku odobritve specializacije in čakajo na izdajo odločbe, ter 29 kandidatov, ki čakajo še na izdajo sklepa, so pojasnili v zbornici. Obenem so opozorili, da prihajajo tudi nove prijave na odprt razpis, ki je objavljen na spletni strani zbornice in kjer sta odprti še 102 prosti mesti, kar predstavlja polovico celotne generacije 2017. Sprememba zakona pa tudi ne omogoča objave in izvedbe jesenskega razpisa specializacij za leto 2017, so dodali.

"Vse navedeno bo nedvomno povzročilo težke posledice za stabilnost delovanja zdravstvenega sistema že v bližnji prihodnosti," so prepričani v zbornici, kjer ministrico za zdravje Milojko Kolar Celarc in predsednika vlade Mira Cerarja pozivajo k takojšnji pripravi nove spremembe zakona, s katero se bo v najkrajšem času uredil položaj omenjenih mladih zdravnikov in se bo zmanjšala škoda, ki jo je povzročila po nujnem postopku sprejeta novela zakona o zdravniški službi.

Kot so dodali, so sicer že pred njenim sprejemom opozarjali na neustreznost nekaterih predlaganih rešitev in tudi na dejstvo, da nujni postopek ni primeren za tako obsežne vsebinske spremembe. Ministrstvo za zdravje, vlada in državni zbor mnenja zbornice niso upoštevali in so besedilo zakona z amandmaji SMC še celo dodatno zapletli, so še zapisali v zbornici.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek