nedelja, 15. december 2024 leto 29 / št. 350
Zdravniki in zobozdravniki ponovno opozarjajo na slabosti
Zdravniške organizacije nasprotujejo spremembam, ki jih nedavno sprejeta novela zakona o zdravstveni službi prinaša na področju zdravstvenega delovanja. Opozarjajo, da je bila novela sprejeta nespametno in brez sodelovanja strokovne javnosti, kar bodo pokazale negativne posledice pri izvajanju, so sporočili iz Koordinacije zdravniških organizacij.
V koordinaciji zdravniških organizacij poudarjajo, da je rešitev, s katero bi predlog števila in vrst specializacij za območje celotne države oziroma za posamezne izvajalce zdravstvene dejavnosti predlagal poseben odbor, sestavljen iz predstavnikov ministrstva, predstavnika ZZS, predstavnika Združenja zdravstvenih zavodov Slovenije ter predstavnika Nacionalnega inštituta za javno zdravje, neustrezna.
Sporno se jim zdi, da se pri tem modelu odbora ne upošteva mnenja stroke, hkrati pa je vanj vključeno tudi združenje zdravstvenih zavodov, ki tem prinaša kar dvakratno možnost vplivanja na število in vrsto razpisanih specializacij, prvič že z javljanjem potreb po posameznih specialistih, drugič pa v navedenem odboru.
Pri tem je ministrstvo določilo tudi, da je najmanj 10 odstotkov razpisanih specializacij na nacionalni ravni. To bo v praksi pomenilo, da bo večina specializacij razpisanih za posameznega izvajalca, na nacionalni ravni pa zgolj zakonsko določen minimum. Ob upoštevanju neustrezne politike kadrovanja v slovenskih javnih zdravstvenih zavodih se bo stanje na področju razpisovanja specializacij poslabšalo, opozarjajo zdravniške organizacije.
Ureditev, ki predvideva omejevanje opredeljevanja pacientov s strani specializantov družinske medicine, pediatrije, ginekologije in porodništva bo po mnenju zdravniških organizacij v praksi vodila v izkoriščanje specializantov, ki bodo opravljali delo specialista posamezne stroke, za to delo pa ne bodo ustrezno nagrajeni.
Prav tako v koordinaciji menijo, da bi bilo pravilno, da se v najkrajšem možnem roku pristopi k celoviti spremembi tega področja. Na koordinaciji zdravniške zbornice so poudarili tudi, da težko verjamejo, da bo do začetka prihodnjega leta vzpostavljena mreža javne zdravstvene službe, preko katere naj bi se izvajali razpisi specializacij zdravnikov. Tak sistem je bil namreč že določen kot obveznost države, vendar nikoli vzpostavljen, opozarjajo.
Novela, ki jo je DZ sprejel 12. julija, med drugim predvideva prenos sredstev za pripravništva v zdravstvu in specializacije zdravnikov z zavoda za zdravstveno zavarovanje na proračun. Še letos bodo prenesli 23 milijonov evrov. Novela bo pripomogla tudi k povečanju števila zdravnikov, poudarja vlada.