četrtek, 16. januar 2025 leto 30 / št. 016
Zdravilišča v ustavni spor, če vlada ne zniža koncesnin za termalno vodo
Slovenska zdravilišča bodo sprožila ustavni spor, če vlada na bo znižala koncesnin za uporabo termalne vode, saj niso konkurenčni toplicam v sosednjih državah, poleg tega pa morajo za koncesnine plačevati dvakrat toliko kot v kmetijstvu.
Nismo proti plačevanju koncesnin, vendar morajo biti v višini, ki nam omogoča konkurenčno delovanje glede na toplice na Madžarskem, Slovaškem, Češkem in v Avstriji, kjer plačujejo 12-krat manj ali celo nič, je ob današnji predstavitvi poslovanja Term Vivat povedal njihov direktor Metod Grah, ki je tudi član pogajalske skupine uporabnikov termalne vode za koncesnine.
Grah zameri gospodarskemu ministru Zdravku Počivalšku, da ni upošteval njihovega predloga, ministrici za okolje Ireni Majcen pa, da njihove pogajalske skupine noče sprejeti že leto dni.
"Če plačujemo tako visoke dajatve, smo v bistvu nekonkurenčni na evropskem trgu, po drugi strani pa država načrtuje, da bo do leta 2021 povečala delež bruto domačega proizvoda v turizmu z 12 na 16 odstotkov in prihodke za več kot milijardo. To je nerealno, če nam na drugi strani onemogoča razvoj," pravi Grah.
Vlada ima po njegovih besedah čas za popravke cene, ki mora enaka kot v kmetijstvu, do plačila prve akontacije, kar bo kmalu, če tega ne bo storila, bodo sprožili ustavni spor. Tudi zaradi neenakosti, ker so tri zdravilišča koncesnino več let plačevala, za druge pa jih država ni zaračunavala, tako da so jih morali plačati za nazaj.
Povrhu pa, tako Grah, tri zdravilišča zdaj plačujejo koncesnino po drugi formuli, kar pomeni, da plačajo skoraj polovico manj kot druga zdravilišča, kar spet pomeni, da niso enaki pred zakonom. Tolmačenje ministrstva za okolje, da so bolj akumulativna dejavnost kot kmetijstvo, pa zavrača, češ da so za to druge dajatve, na primer davek od dohodka pravnih oseb.
V Termah Vivat zdaj plačajo letno za koncesnino okoli 200.000 evrov, kar je skoraj več kot bruto bruto plača za vse zaposlene in to po besedah Graha vpliva na likvidnost poslovanja, ob tem da naj bi vlagali v razvoj in s tem spodbujali prihod turistov.
Lani so imeli 69.000 nočitev, kar je za osem odstotkov več kot leta 2015, in 4,3 milijona evrov prihodkov, kar je za 14 odstotkov več kot leto prej, stroški so se jim ob tem povečali za devet odstotkov.
Lani so končali dve večji naložbi, vredni skoraj dva milijona evrov. Dislocirano enoto hotela so obnovili, tako da ima štiri zvezdice superior, in zgradili nadhod, ki povezuje hotelsko-bazenski kompleks z novo nastanitveno enoto.
Letos bodo v Termah Vivat, kjer imajo 400 ležišč, 92 zaposlenih in 2000 kvadratnih metrov vodnih površin, obstoječi hotel preuredili v višjo kategorijo in zgradili novo restavracijo, prihodnje leto pa razširili bazensko restavracijo, zdraviliški center in kuhinjo.