četrtek, 02. januar 2025 leto 30 / št. 002
Zakaj preplačate zdravila
Bolniki plačujejo dražja zdravila, kot bi jih ob ustreznem vodenju javnih naročil. Največjima dobaviteljema zdravil ni bilo treba konkurirati z nižjimi cenami, ampak jima je način izvajanja javnih naročil lekarn omogočal razdelitev trga in prodajo zdravil po najvišji dopustni ceni, v Delu piše Nejc Gole, ki navaja ugotovitve računskega sodišča.
To je revizijo nabave zdravil v teh lekarnah izvedlo za leto 2014, zbirno poročilo pa je objavilo ob koncu lanskega leta. Primer je eden od mnogih v zdravstvu in drugih področjih, ki kažejo na nedelujoče varstvo konkurence v postopkih javnih naročil.
Učinkovitost javnih naročil temelji na več stebrih. Prvi je zakon o javnem naročanju, vsaj tako pomemben je steber pravnega varstva v javnem naročanju. Tega vlada renovira. Že zdaj je jasno, da revolucionarnih sprememb ne bo.
Pravno varstvo je pomembno za zagotavljanje konkurence in varovanja enakopravnosti ponudnikov. A mnogokrat ni ne enega ne drugega. Lekarne so pretežno poslovale le z nekaj dobivitelji in niso ustvarile konkurence, ugotavlja računsko sodišče. Poznamo primere, kako so naročniki pogoje naročila prilagodili le enemu ponudniku, ponudniki so si med seboj razdelili trg ali konkurentu ponudili podkupnino, da se ne bi prijavil na razpis. Tretji steber pravnega varstva je boj proti usklajenemu delovanju ponudnikov, za kar je potrebna tudi učinkovita agencija za varstvo konkurence. Ta to trenutno ni, sklene komentator.