REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Zakaj bi delal, če imam lahko socialno pomoč?

Zakaj bi delal, če imam lahko socialno pomoč?

Veliko Slovencev, tudi Pomurcev raje ostane doma in prejema socialno pomoč, kot da bi šli delati.
Zdi se, da se tudi med Pomurci velikokrat sliši, da »se socialna pomoč izplača«. Vedno več je tudi 26-letnih študentov, ki prejemajo socialno pomoč, in poleg tega še štipendijo, zato se velikokrat poraja vprašanje, ali se jim bo ljubilo vstopiti na trg dela, ko bo nastopil čas. 

Udobje denarnih nadomestil

Preverili smo, kako je z zneski in razlogi, da delovno neaktivni uživajo v udobju denarnih nadomestil.

»Izplača se mi – dobim 280 evrov, pa še zavarovanje imam krito, vendar pa živim s partnerjem in vem, da bi bila velika finančna težava v primeru, da bi živela sama«, nam pojasni novopečena mama, ki s štiriindvajsetimi leti biva v Mariboru.


Osnovni znesek minimalnega dohodka znaša 291,56 evrov, ki pa je lahko tudi višji, odvisno od posameznikove situacije.

V primeru, da bi bila naša sogovorka samska, ji omenjeno denarno nadomestilo zagotovo ne bi zadostovalo za minimalne življenjske potrebe.

Zakaj družina lažje preživi?

Socialna pomoč raste premo sorazmerno s številom družinskih članov. Otroški dodatek in subvencije pomagajo pri naraščanju finančnega nadomestila. Za najstarejšega, prvega otroka starš prejme 222,35 evrov, za vsakega naslednjega pa 193,09 evrov. Večkrat jih omenjeni socialni dodatki postavijo v boljše finančno stanje, kot družino, ki prejema dva lastna minimalna dohodka.

Za družino se socialna pomoč sešteva z vsemi zneski, ki pripadajo posameznim družinskim članom, nato pa se odštejejo le morebitni skupni dohodki posameznih članov. V družini, kjer bo otrok prejemal preživnino drugega starša, pa se bo znesek odbil.
Minimalna plača? Za delo s polnim delovnim časom od letošnjega januarja znaša 804,96 evrov (bruto).

Prostovoljcem se socialni transfer zviša

Če se odločite za opravljanje prostovoljnega dela, ki poteka vsaj 24 ur na teden, pa lahko dobite še višjo socialno pomoč, saj ste delovni aktivni v obsegu od 60 do 128 ur mesečno. Tako bo prostovoljni prejemnik dobil dodatnih 80,87 evra, par, ki opravlja prostovoljno delo, pa 121,30 evra več.

Delovno neaktivni

Četudi sta socialna podpora in varstveni dodatek namenjena tistim posameznikom, ki si materialne varnosti ne morejo zagotoviti zaradi okoliščin, na katere nimajo vpliva, pa je dovolj takšnih, ki se vplivu izognejo.

»Ne zdi se mi ravno neka prednost, da si brez dela, razen če živiš doma pri starših in si neaktiven. Poznam kar nekaj takih, ki raje buljijo v računalniške zaslone in pri svojih tridesetih ne pomislijo, da bi odšli aktivno za delom,« sogovorka pojasni sedanje stanje nezaposlenih, doda pa: »Če si pred porodniško zaposlen manj kot 12 mesecev, dobiš minimalno nadomestilo in 55 odstotkov osnovne bruto plače. Če pa si prej zaposlen tri mesece ali manj, pa je bolje, da te službe sploh nimaš, saj kot nezaposleni dobiš večje materinsko nadomestilo. Ampak tudi, če te zaposlijo samo za določen čas, recimo manj kot pet mesecev, ti s tem prekinejo socialno nadomestilo, potem pa tako traja dva do tri mesece za ponovno pridobitev. In preden gre odločba skozi, je tako boljše, ta ostaneš kar brez tistega dela.«


Socialna pomoč se dodeli za določen čas, in sicer od enega do treh mesecev, nato pa lahko nezaposleni vloži vlogo ponovno, če so okoliščine ostale nespremenjene in je prejemal socialno pomoč brez presledkov.

Se bolj izplača sedeti doma in dobivati nadomestila?

Gre za časovno omejenost prejemanja in ne pretirano visoke prejemke, prav tako pa niti zakon ne dopušča, da bi prejemnik denarne socialne pomoči prejel več kot delovno aktiven. Vendar veliko ljudi dela še na črno ali pa uživajo še v udobju, prigaranem s strani staršev, zato se na zaposlitvenih razgovorih potrudijo, da ne ne bi bili izbrani.

Članek omogoča: Sobotainfo

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek