REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

WHO v boju proti debelosti za dvig cen sladkih pijač

Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) je danes države pozvale, naj v boju proti epidemiji debelosti obdavčijo sladke pijače. Pri tem je navedla, da dvig cen sladkih pijač dokazano dramatično zmanjša njihovo porabo. WHO je priporočila glede sladkih pijač objavila v času, ko si velik del sveta prizadeva obvladati problem debelosti.

Tretjina odraslih na svetu ima namreč prekomerno telesno težo.

"Obstajajo razumni dokazi in teh je vedno več, da bi ustrezno odmerjeni davki na sladkane pijače vodili v proporcionalno zmanjšanje njihove porabe, predvsem če se njihova maloprodajna cena dvigne za 20 odstotkov ali več," v poročilu navaja WHO.

Drugače rečeno to pomeni, da 20-odstotni dvig cen vodi v zmanjšanje porabe za 20 odstotkov, medtem ko 50-odstotni dvig cene porabo razpolovi, je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP pojasnila organizacija.

"Če vlade obdavčijo proizvode, kot so sladke pijače, lahko zmanjšajo trpljenje in rešijo življenja," je ocenil vodja oddelka WHO za preprečevanje nenalezljivih bolezni Douglas Bettcher.

Po ocenah WHO je imelo v letu 2014 prekomerno telesno težo 39 odstotkov odraslih na svetu, več kot pol milijarde starejših od 18 let pa jih je bilo debelih. Glede na lanske ugotovitve WHO je imelo prekomerno telesno težo ali je bilo predebelih 42 milijonov otrok, mlajših od pet let, kar predstavlja povečanje za okoli 11 milijonov v 15 letih.

Poleg tega se je število ljudi z diabetesom s 108 milijonov v letu 1980 dvignilo na 422 milijonov v letu 2014. Ta bolezen je v letu 2012 - gre za zadnje razpoložljive podatke - neposredno zakrivila 1,5 milijona smrti, hkrati pa se je visoke ravni glukoze v krvi v tem letu povezovalo še z dodatnima 2,2 milijonoma smrti.

Poročilo WHO je posledica lanskega srečanja davčnih strokovnjakov, ki so imeli nalogo preučiti obstoječe dokaze in ukrepe posamičnih držav, na podlagi tega pa državam svetovati, kako najbolje oblikovati davčne politike, da bi te pomagale zmanjšati ravni debelosti.

Strokovnjaki so tako na primer preučili Mehiko, ki je v letu 2014 uvedla davek na sladke pijače, ki je vodil v 10-odstotno zvišanje cen. Do konca tega leta se je poraba teh pijač zmanjšala za šest odstotkov.

"Fiskalne politike bi se morale usmeriti na hrano in pijače, za katere so na voljo bolj zdrave alternative," poudarja poročilo WHO, pri čemer pa prst usmerja predvsem v sladke pijače.

WHO je sicer že dolgo vztrajal, da bi moral sladkor predstavljati manj kot 10 odstotkov celotnega dnevnega vnosa energije pri človeku, sedaj pa vlade poziva, naj ta delež omejijo na pet odstotkov.

To pomeni, da človek dnevno ne bi zaužil več kot 25 gramov sladkorja, kar je enako šestim čajnim žličkam sladkorja dnevno - kar je manj od desetih žličk sladkorja, kolikor jih vsebuje povprečna pločevinka gazirane pijače.

Danes objavljeno poročilo WHO hkrati izpostavlja, da bi bilo subvencioniranje sadja in zelenjave, s katerim bi ceno tem živilom znižali za med 10 in 30 odstotkov, enakovredno učinkovito pri izboljšanju prehranskih navad ljudi.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek