sreda, 14. maj 2025 leto 30 / št. 134
Vox populi: Vladi boljša ocena, SDS znova na vrhu strankarske lestvice

V majski anketi je delo vlade kot uspešno ocenilo 35,4 odstotka vprašanih (aprila 31,2 odstotka), kot neuspešno pa 60,2 odstotka (aprila 66,8 odstotka). Delež neopredeljenih se je z dveh odstotkov povečal na 4,4 odstotka.
SDS bi po anketi volilo 14,1 odstotka vprašanih in ostaja na vrhu strankarske lestvice. Sledita ji SD z 12,9-odstotno podporo in SMC z 8,1-odstotno. Aprila je podpora SDS znašala 13,9 odstotka, SD se je glede na pretekli mesec podpora povečala za 2,7-odstotni točki, SMC za 0,2-odstotne točke.
Na četrtem mestu majske ankete je ZL, za katero bi glasovalo 7,9 odstotka vprašanih, sledita ji DeSUS s 5,5-odstotno in NSi s 5,2-odstotno podporo. Sedmo mesto je pripadlo SLS (2,4 odstotka) in osmo Zavezništvu (1,9 odstotka).
Za katero drugo stranko bi se odločilo 2,4 odstotka vprašanih, 11 odstotkov jih ne bi šlo na volitve. Na vprašanje o podpori strankam se jih ni opredelilo 28,5 odstotka.
Ob upoštevanju glasov opredeljenih anketirancev bi SDS v državnem zboru pripadlo 23 sedežev, SD bi jih zasedla 21, SMC in ZL bi osvojili po 13 sedežev, DeSUS deset in NSi osem sedežev.
Tudi maja je najbolj priljubljen politik v državi predsednik republike Borut Pahor, sledita mu evropska komisarka Violeta Bulc in evropska poslanka iz vrst SD Tanja Fajon. Pahor in Bulčeva sta glede na april dobila nekaj slabšo oceno, ocena Fajonove je ostala enaka.
Za vodilno trojico od četrtega do osmega mesta sledijo predsednik državnega zbora Milan Brglez, predsednik SD in kmetijski minister Dejan Židan, predsednica NSi in poslanka Ljudmila Novak, ljubljanski župan Zoran Janković in vodja poslancev ZL Luka Mesec.
Premier in predsednik SMC Miro Cerar je po priljubljenosti zasedel deveto mesto, deseto mesto je v majski anketi pripadlo evropskemu poslancu Igorju Šoltesu. Zadnja na lestvici sta ministrica za zdravje Milojka Kolar Celarc na 21. ter predsednik SDS in poslanec Janez Janša na 22. mestu.
57,3 odstotka vprašanih sicer verjame trditvi tožilstva, da je Janša del svojega premoženja pridobil na nezakonit način, 23,7 odstotka pa jih verjame Janši, ki zanika obtožbe in trdi, da je izvor vsega njegovega premoženja zakonit. Neopredeljenih je ostalo 19 odstotkov vprašanih.
Anketiranci pa so se opredelili tudi glede morebitnega referenduma o zakonu o izgradnji in upravljanju drugega železniškega tira Divača-Koper. Da je referendum potreben, meni 26,9 odstotka vprašanih, proti jih je 63,8 odstotka, neopredeljenih pa 9,3 odstotka.
Agencija Ninamedia je telefonsko anketo opravila med 9. in 11. majem na vzorcu 700 anketirancev.