petek, 13. december 2024 leto 29 / št. 348
Vlada pripravila interventni zakon za zaščito prebivalcev ob meji s Hrvaško
Vlada je pripravila izhodišča za interventni zakon za zaščito pravic prebivalcev ob meji s Hrvaško, ki bodo kakorkoli prizadeti zaradi arbitražne odločitve. Predvidoma že v prvih dneh prihodnjega tedna jih bodo predstavili prebivalcem ob meji, je danes po seji vlade sporočila generalna sekretarka vlade Lilijana Kozlovič.
Kot je pojasnila, so upravne enote na območjih ob meji po razglasitvi arbitražne razsodbe konec junija opravile 98 pogovorov s prebivalci, ki jih bo odločitev na nek način zadevala. Vlada je to pregledala in pripravila ustrezna izhodišča za odgovore na njihove potrebe, je povedala Kozlovičeva.
Obiskali bodo tudi ribiče in jih seznanili, kako jim bo policija nudila pomoč in varovanje, če bo to potrebno. Protokoli za to so pripravljeni, policija pa nadzoruje celotno morsko območje, ki ga je dobila Slovenija z arbitražno odločbo, je poudarila Kozlovičeva in ponovila, kar je v četrtek po srečanju slovenskega političnega vrha sporočil tudi premier Miro Cerar.
Kot je poudarila, je meja na morju dovolj natančno določena in se slovenska zakonodaja že lahko izvaja, medtem ko je potek meje na kopnem treba vendarle še natančneje ugotoviti.
Pojasnila je, da je 16 gospodinjstev oz. skupaj 35 oseb, tako državljanov Slovenije kot Hrvaške, izkazalo namero za preselitev na hrvaško stran. Za to bodo dobili nadomestilo, ki ga bodo določili individualno, je povedala Kozlovičeva, o konkretnih številkah pa ni želela govoriti.
Na drugi strani je enajst hrvaških državljanov izrazilo željo, da bi ohranili določene pravice v Sloveniji. Kot je povedala Kozlovičeva, bo slovenska vlada razmislila, ali bi jim to omogočila.
Vsekakor pa se nameravajo pred sprejemanjem interventnega zakona pogovoriti s prebivalci, ki jih bo zakon zadeval. Brez njihovega sodelovanja ga ne bodo sprejeli, je zatrdila.
Interventni zakon se bo nanašal tako na fizične kot na pravne osebe, namen zakona pa je v tem, da se ohranijo tiste pravice, ki so jih slovenski državljani imeli doslej, pridobili pa bodo tudi nekatere nove. Pri nekaterih pravicah se bo upravičenost ugotavljala avtomatično, pri nekaterih pa bo treba ustreznim organom dostaviti še ustrezne listine, je pojasnila generalna sekretarka vlade.
Pri socialnih transferjih se bo za slovenske državljane še naprej predvidevalo, da imajo stalno prebivališče v Sloveniji, s čimer bodo avtomatično upravičeni do teh pravic. Podobno bo tudi na področju zdravstvenega zavarovanja; pri vseh, ki bi zaradi arbitražne razsodbe dobili drugačen status zavarovanca, "se bo plačalo vse obveznosti zdravstvenega zavarovanja v okviru javne zdravstvene mreže", je povedala Kozlovičeva.
Slovenija bo poravnala tudi nadomestilo za subvencije kmetom, katerih zemljišča so zdaj pripadla Hrvaški, in sicer za leto 2017 in za čas aktualne finančne perspektive do leta 2020.
"Ko bo sodba implementirana, torej ko bo zarisana državna meja, bo treba urediti tudi statuse teh prebivalcev. Imeli bodo določene pravice in dolžnosti glede zamenjave dokumentov, registracije motornih vozil. Predvideno je, da so vsi ti postopki s Sloveniji takse prosti, slovenska država pa bo povrnila vse stroške, ki bodo nastali na Hrvaškem," je še povedala Kozlovičeva.
Za objekte, ki bodo prešli v Slovenijo in so imeli na Hrvaškem izdano gradbeno dovoljenje oz. uporabno dovoljenje, bo določena domneva, da so legalni tudi v Sloveniji. Vsem lastnikom nepremičnin na Hrvaškem bo Slovenija nudila tudi brezplačno pravno svetovanje pri vpisu v zemljiško knjigo.
Gospodarske družbe in samostojni podjetniki, ki imajo sedež na Hrvaškem, bodo morali v letu dni urediti status v Sloveniji, zlasti na način vzpostavitve podružnic, je še povedala Kozlovičeva.