REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Vlada bo po napovedi Erjavca končala mandat

Vlada bo po napovedi Erjavca končala mandatVIR. STAfoto

Vlada bo po oceni predsednika DeSUS Karla Erjavca končala mandat. Kot je dejal, pa je vprašanje, ali je v okviru koalicije še sposobna izpeljati kakšen pomembnejši projekt. Eden od pomembnejših projektov je po njegovem mnenju tudi demografski sklad. Če okoli tega v koaliciji ne bo soglasja, pa bodo zakon predlagali kar v DeSUS, je napovedal.

Vodstvo in predstavnike izvršnega odbora DeSUS je danes po besedah Erjavca obiskal predsednik republike Borut Pahor, ki se je stranki zahvalil za podporo na predsedniških volitvah. Po prepričanju prvaka DeSUS je tudi to pripomoglo k njegovi ponovni izvolitvi.

Po prepričanju prvaka DeSUS je tudi to pripomoglo k njegovi ponovni izvolitvi.

Izvršni odbor je danes obravnaval tudi aktualno problematiko sirskega begunca Ahmada Šamija. Erjavec je spomnil na dogajanje na seji vlade pretekli teden, njegovo stališče, da ni pogojev za utemeljitev statusa tujca na podlagi 51. člena zakona o tujcih, pa je danes podprl tudi izvršni odbor stranke.

Tudi v DeSUS želijo, da bi se za Šamija našla ustrezna rešitev. Kot je opozoril Erjavec, pa se na daleč vidi, da omenjenega člena v tem primeru ne bi bilo mogoče uporabiti. V primeru uporabe tega člena bi se Šamijev položaj po Erjavčevem mnenju celo poslabšal, saj ne bi mogel združevati družine, imel bi le najnujnejšo zdravstveno pomoč in tudi zaposliti se ne bi mogel. Če bi svoj status uredil v Zagrebu, pa bi lahko pridobil tudi ustrezni potni list, ki bi mu omogočil, da bi kot tujec prišel nazaj v Slovenijo, je pojasnil.

Kljub temu Erjavec ocenjuje, da ni pogojev za ustavno obtožbo predsednika vlade Mira Cerarja, saj ni šlo za kršitev ustave, pač pa se je premier le zavzel za rešitev nastalega položaja.

Izvršni odbor stranke je danes razpravljal tudi o demografskem skladu kot zavezi iz koalicijskega sporazuma. Kot je poudaril Erjavec, v DeSUS želijo, da bi na demografski sklad prešlo celotno državno strateško premoženje, njegova glavna skrb pa bi bila zagotavljanje pokojnin.

Predsednik DeSUS na to temo pričakuje tudi koalicijski vrh, vendar pa ni "preveč optimističen", saj znotraj koalicije ni potrebnega soglasja. Če dogovora ne bo, pa bo po njegovih napovedih zakon o demografskem skladu vložila stranka DeSUS sama.

Prav tako je Erjavec opomnil, da je bil zakon o dolgotrajni oskrbi, za katerega se je ravno v ponedeljek končala javna razprava, pripravljen brez koalicijskega usklajevanja. DeSUS po njegovih besedah zlasti nasprotuje dodatnemu prispevku v ta namen.

Predvideno financiranje dolgotrajne oskrbe je nedorečeno in nekonsistentno, se je strinjal poslanec DeSUS Tomaž Gantar. Kot je poudaril, bi bilo financiranje treba urejati v povezavi z ureditvijo financiranja zdravstvenega sistema, a v zvezi s tem s strani ministrstva za zdravje še niso prejeli predlogov rešitev. Nasploh pa je po njegovi oceni malo upanja za sprejem zakona, če bo njegovo sprejemanje potekalo tako kot doslej.

Erjavec nasploh meni, da bo v mesecih pred parlamentarnimi volitvami vlada težko sprejela kakšen pomembnejši zakon. Bo pa ena od predvolilnih tem gotovo tudi arbitražna razsodba, saj 29. decembra poteče instrukcijski rok za njeno implementacijo.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek