REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Veselinovič pred novo službo teatralno odstopil: Do zadnjega (novinarja STA) je branil neobstoječo »avtonomijo« agencije

Veselinovič pred novo službo teatralno odstopil: Do zadnjega (novinarja STA) je branil neobstoječo »avtonomijo« agencijeNepozabljeno: Uroš Urbanija, Borut Meško in Bojan Veselinovič. Vir: Twitter

Direktor državne tiskovne agencije STA Bojan Veselinovič je sporočil, da so bili pogovori z direktorjem Ukoma Urošem Urbanijo o pogodbi o javni službi v letu 2021 neuspešni in je zato Nadzorni svet STA obvestil, da z današnjim dnem odpoveduje Pogodbo o zaposlitvi in poslovodenju ter odstopa s funkcije direktorja STA.

Seveda pa Veselinoviću ne bo hudega – z dobro plačanega direktorskega mesta STA se že seli na podobno visoko in dobro plačano funkcijo v medijskem sistemu, ki ga obvladuje Martin Odlazek.

Odstop na zadnji dan veljave direktorskega mandata je tako samo teatralna in pričakovana poteza, s katero Veselinovič ni tvegal prav nič.

Če bi Veselinovič direktorski položaj zapustil prej, bi se verjetno prej našla tudi rešitev za STA.

Direktor STA, ki je na čelo državne agencije prišel ob podpori stranke SD in Boruta Pahorja naj bi postal celo nekakšen »superurednik« centralizirane redakcije v Vevčah.

Novinarska ekipa Bojana Veselinoviča naj bi zagotavljala vsebino za celoten medijski imperij Martina Odlazka.

Medtem pa so pogajanja o novi pogodbi med državno STA in vladnim UKOM-om, ki bi morala biti končana do 15. septembra – kot smo že napovedovali – seveda propadla.

Če bi Veselinovič direktorski položaj zapustil prej, bi se verjetno prej našla tudi rešitev za STA.

Vendar je Veselinovič kot direktor STA pogumno branil »neodvisnost« agencije, ki je skoraj v celoti financirana s strani države – vse do zadnjega novinarja STA!

Natančneje - vse do svojega zadnjega delovnega dneva v STA.

Janša in Urbanija proti STA in Veselinoviču
Veselinovič, Janša, Urbanija. Vir: Twitter

Mnogi novinarji so medtem s STA res že odšli.

»Ne morem in nočem pristati na pogoje, s katerimi predstavnik vlade izsiljuje plačilo za javno službo, ki jo Slovenska tiskovna agencija opravlja brezplačno zdaj že 273. dan,« je Bojan Veselinovič »pogumno« zapisal v izjavi za javnost.

»Pri teptanju novinarske avtonomije ne bom nikoli sodeloval,« je poudaril Veselinovič.

Pri tem pa je Veselinovič pozabil povedati, da je leta 2008 enako vneto tudi sam teptal novinarsko avtonomijo in zastraševal novinarje, ko je pred leti z za lase privlečenimi razlogi odpustil prejšnjega odgovornega urednika STA Boruta Meška.

Veselinovič je pozabil povedati, da je leta 2008 tudi sam teptal novinarsko avtonomijo in zastraševal novinarje, ko je pred leti z za lase privlečenimi razlogi odpustil prejšnjega odgovornega urednika STA Boruta Meška.

Če je Veselinovič želel imeti ob sebi in v prid stranke (SD), ki ga je nastavila, bolj zveste in všečne urednike, bi si jih lahko seveda sam izbral in nastavil, nikakršnega razloga pa ni imel, da Borutu Mešku vzame ne samo položaj, pač pa tudi zaposlitev. Eksistenco.

Ta madež bo ostal na Veselinoviču za zmeraj.

Meško, ki je bolehal za rakom je kmalu zatem umrl, osebne zamere iz tega časa med Urbanijo, Janšo in Veselinovičem, ki mu sedanja vlada ni zaupala, pa so seveda botrovale tudi zapletom z nefinanciranjem medija, ki mu je dolga leta direktoroval.

Veselinovič je sicer upravičeno spomnil na zakonsko določeno dolžnost države, da mora mesečno plačevati javno službo STA-ja, ki jo je ugotovilo tudi Vrhovno sodišče.

»To je dolžna letos storiti tudi brez pogodbe, pa smo se o njej kljub temu pogajali. Žal se je izkazalo, da gre le za novo obliko namernega zavlačevanja z vedno novimi zahtevami,« je zapisal Veselinovič in ocenil, da sta rešitev položaja STA-ja in spoštovanje obvez, ki jih nalaga zakon, »očitno v nasprotju s političnimi interesi sedanje vlade.«

In seveda vemo, kaj se bo zgodilo sedaj.

Veselinović, Pahor in Urbanija  VIr: UPRS, Twitter
Veselinovič, Pahor in Urbanija. VIr: UPRS, Twitter

Problem državne tiskovne agencije STA bo hitro rešen – takoj, ko bo izbran nov, vladi bolj všečen direktor, ki ne bo imel težav niti z »avtonomijo medija« ob podpisu nove pogodbe, brez katere pa izplačil denarja, ne glede na zakon, seveda ni.

Prav zanimivo bo opazovati, kako se bodo novinarji STA odzvali na izbor novega direktorja in njegov podpis takšne pogodbe.

In kako dolgo bodo še branili svojo »avtonomijo«, ki nima podlage ne v finančni, ne v organizacijski neodvisnosti.

Za resnično avtonomijo STA je seveda potrebno narediti še veliko več kot podpisati neko pogodbo: Potebno je spremeniti njeno lastništvo in organizacijo, tako da bo res služila nepristranskemu obveščanju javnosti.

Vsak lastnik medija seveda lahko doseže vpliv na vsebino medija.

In če je lastnik država je zato nekoliko groteskno braniti »avtonomijo«, ki dejansko ne obstaja.

Vsaka oblast doslej je pač nastavljala svoje urednike in direktorje STA.

Težava te vlade je bila, da je prišla na oblast po mandatu Marjana Šarca in je želela zelo hitro dobiti v kremplje vse to, kar so druge vlade dosegale počasi.

In ker se Veselinovič vse do konca direktorskega mandata ni želel posloviti od dobro plačane funkcije je Janševa vlada pač zaprla finančno pipo.

To seveda ni prav, ni pa tudi nepričakovano.

Za resnično avtonomijo STA je seveda potrebno narediti še veliko več kot podpisati neko pogodbo: Potebno je spremeniti njeno lastništvo in organizacijo, tako da bo res služila nepristranskemu obveščanju javnosti.

Ta primer pa jasno kaže, da bo morala nova vlada tudi zakonodajo o STA, enako kot o RTV Slovenija, napisati na novo in na bolj resen način zagotoviti resnično avtonomijo medijev, ki danes te avtonomije seveda nimajo.

Prav tako pa se je izkazalo, da je bilo Pahorjevo posredovanje in njegova organizacija skupnega sestanka med Veselinovičem in Urbanijo samo kupovanje časa za vlado Janeza Janše.

In hkrati poteza, ki je dodatno spodkopala vlogo pravosodja.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek