REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Vajgl: Juncker z neupoštevanjem mnenja pravne službe kršil zavezanost vladavini prava

Vajgl: Juncker z neupoštevanjem mnenja pravne službe kršil zavezanost vladavini pravaIvo Vajgl / Vir: STAfoto

Evropski poslanec iz Slovenije Ivo Vajgl (Alde/DeSUS) je danes sporočil, da je predsednik Evropske komisije Jean-Claude Juncker s tem, ko ni upošteval mnenja pravne službe komisije glede arbitraže, prekršil zavezanost vladavini prava. "Takšno ravnanje zahteva javno pojasnilo in sprejem odgovornosti," so Vajglove besede povzeli v njegovi pisarni.

Po besedah člana odbora Evropskega parlamenta za zunanje zadeve ni novost, da visoki predstavniki Evropske unije iz vrst Evropske ljudske stranke (EPP) vedno znova uporabljajo moč EPP za nekritično podporo vladam in politikom v državah, ki jih vodijo sestrske stranke.

V primeru povsem nekorektnega in pristranskega ravnanja predsednika Evropske komisije Jean-Clauda Junckerja, ki je zaničljivo spregledal mnenje svoje lastne pravne službe, pa je novo dejstvo, da si je zaradi ideološke in strankarske pripadnosti dovolil prekršiti zavezanost vladavini prava.

"V primeru povsem nekorektnega in pristranskega ravnanja predsednika Evropske komisije Jean-Clauda Junckerja, ki je zaničljivo spregledal mnenje svoje lastne pravne službe, pa je novo dejstvo, da si je zaradi ideološke in strankarske pripadnosti dovolil prekršiti zavezanost vladavini prava. Takšno ravnanje zahteva javno pojasnilo in sprejem odgovornosti," je izpostavil Vajgl.

Pravna služba Evropske komisije je v mnenju, ki ga je v petek objavil nemški tednik Spiegel, zapisala, da večina trditev, ki jih je v predlogu tožbe v skladu z 259. členom Pogodbe o EU predstavila Slovenija glede kršitev prava EU s strani Hrvaške, drži. Navedli so, da bi morala komisija v mnenju to podpreti.

Predsednik Evropske komisije Juncker pa naj bi, tudi na prošnjo hrvaškega premierja Andreja Plenkovića, nasvet lastne pravne službe ignoriral. Plenković in Juncker sicer prihajata iz EPP.

Drugi evropski poslanci iz Slovenije so se odzvali že v ponedeljek. Evropska poslanca Romana Tomc in Milan Zver (EPP/SDS) sta stopila v bran šefu komisije. Tanja Fajon (S&D/SD) in Igor Šoltes (Zeleni) sta zelo kritična. Lozje Peterle (EPP/NSi) in Franc Bogovič (EPP/SLS) pa sta napovedala, da bosta to vprašanje odprla v okviru EPP.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek