nedelja, 18. maj 2025 leto 30 / št. 138
V Veliki Britaniji se po napadu nadaljuje volilna kampanja

V Veliki Britaniji stranke danes nadaljujejo kampanjo pred skorajšnjimi parlamentarnimi volitvami, ki so jo prekinile po terorističnem napadu v soboto. V njem je po zadnjih podatkih umrlo sedem ljudi, policija pa tudi danes nadaljuje z aretacijami.
Britanska premierka Theresa May je v nedeljo sporočila, da so konservativci in laburisti v znak spoštovanja do žrtev prekinil predvolilno kampanjo. Pri tem se jim je pridružila tudi večina preostalih strank, predvolilne aktivnosti pa je nadaljeval evroskeptični Ukip.
Kot je poudarila Mayeva, "nasilju ne smejo dopustiti, da bi zmotil demokratični proces". Pozvala je k novim ukrepom proti terorizmu, tudi na spletu, in v govoru pred sedežem vlade na Downing Streetu 10 dejala: "Dovolj je dovolj."
Danes bo v dopoldanskih urah vodila novo zasedanje najpomembnejših ministrov in predstavnikov varnostnih oblasti. Volitve bodo, kot je bilo predvideno, v četrtek.
Policija danes nadaljuje z racijami v okviru preiskave napada. Že v nedeljo so priprli 12 ljudi, v davišnjih racijah v okrožjih Newham in Barking pa so znova izvedli "številne aretacije".
V napadu so v soboto zvečer trije moški z vozilom zapeljali v pešce na Londonskem mostu in nato z noži na tržnici Borough napadli mimoidoče. Ubili so sedem ljudi, skoraj 50 pa so jih ranili. Policija je napadalce ustrelila. Odgovornost za napad je prevzela skrajna skupina Islamska država.
Na dan medtem prihajajo podrobnosti o žrtvah. Med smrtnimi žrtvami sta med drugim kanadska državljanka in francoski državljan, več Francozov je tudi med ranjenimi.