REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

V Trbovljah drevi državna proslava ob dnevu upora proti okupatorju

V Delavskem domu Trbovlje bo drevi državna proslava ob dnevu upora proti okupatorju, ki ga bomo zaznamovali v četrtek. Na proslavi bo zbrane nagovoril predsednik državnega zbora Milan Brglez. Praznik, ki ohranja spomin na ustanovitev Osvobodilne fronte slovenskega naroda (OF), bodo z različnimi prireditvami počastili tudi v številnih občinah.

Po konceptu in scenariju Stojana Pelka bo za režijo državne proslave poskrbel Iztok Kovač, Sašo Podgoršek je zadolžen za režijo video vsebin in televizijskega prenosa. V programu se bodo zvrstili številni nastopajoči. Na proslavi bodo sodelovali tudi zastavonoše veteranskih organizacij in nosilci bojnih zastav. Neposredni prenos iz Trbovelj bo od 20. ure mogoče spremljati na prvih programih nacionalne televizije in radia.

Poleg državne proslave bodo dan upora proti okupatorju zaznamovale tudi številne prireditve po vsej državi. Zveza združenj borcev za vrednote NOB bo tako danes imela v ljubljanskem Muzeju novejše zgodovine slavnostno sejo predsedstva, na kateri bodo podelili tudi priznanja zveze borcev. Pri grobnici Narodnih herojev v parku ob stavbi državnega zbora in pri spomeniku OF v ljubljanski Rožni dolini bodo polagali vence, tudi predsednik republike Borut Pahor.

Osvobodilno fronto slovenskega naroda, osrednjo odporniško organizacijo Slovencev v drugi svetovni vojni, so ustanovili 26. aprila 1941, na dan, ko je bil Adolf Hitler v Mariboru. Vsaj dve desetletji po vojni je veljalo, da je bil ustanovni sestanek v ljubljanski vili industrialcev Vidmar dan pozneje, zato tudi izbira 27. aprila za praznik - do leta 1991 dneva OF, nato pa dneva upora proti okupatorju.

V OF ni bilo nobene predvojne stranke, pač pa so vanjo vstopali politični disidenti in frakcije dotedanjih strank obeh političnih taborov. Skupine so se razlikovale svetovnonazorsko, po politični preteklosti in tudi velikosti. Odločilno vlogo v OF so ves čas imeli komunisti, čeprav jih je bilo le okoli 1000. Bili pa so zaradi dveh desetletij ilegalnega delovanja najbolj usposobljeni za delovanje v okupaciji.

Sicer je iz Društva Moris Kočevska Reka tudi letos prišla pobuda za ukinitev 27. aprila kot državnega praznika in simbolnega dneva upora slovenskega naroda. Po mnenju predsednika društva Toneta Krkoviča gre za praznik, ki je "evidentno uzurpiran s strani politike za potrebe rehabilitacije komunistične revolucije, ki je pohabila slovensko narodovo telo". Društvo je pobudo v prvi vrsti naslovilo na politike, na čelu s predsednikom republike.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek