REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

V Strasbourgu svarila: Nauk brexita je nujnost reforme EU

V Strasbourgu svarila: Nauk brexita je nujnost reforme EU

Evropski poslanci so zadovoljni z enotnostjo in smernicami za pogajanja o izstopu Velike Britanije iz EU. Ob tem opozarjajo, da populizem in evroskepticizem kljub dobrim novicam iz Avstrije, Nizozemske in Francije nista premagana ter da se je treba zavedati temeljnega nauka brexita: EU potrebuje reformo.

Evropski poslanci so danes na plenarnem zasedanju v Strasbourgu razpravljali o političnih smernicah za brexit, ki so jih konec aprila sprejeli voditelji članic unije.

Voditelji so v smernicah izpostavili dvofazni pristop: najprej je treba doreči ločitev, šele nato bodo mogoči pogovori o prihodnjem odnosu. V ospredje so postavili vprašanja o pravicah državljanov, finančni poravnavi in meji na irskem otoku.

Evropski parlament izpostavlja svojo ključno vlogo v pogajanjih o brexitu - odobriti mora končni dogovor med unijo in Združenim kraljestvom.

Evropski poslanci iz tradicionalnih političnih skupin so danes pozdravili hitrost sprejetja političnih smernic, enotnost članic in institucij unije ter temeljna načela za pogajanja. Izpostavili so, da je treba izpolniti pričakovanja državljanov.

Vodja največje politične skupine v Evropskem parlamentu, desnosredinske Evropske ljudske stranke (EPP), Manfred Weber je izpostavil, da je po zmagi nad populizmom v vrsti članic unije zdaj priložnost za svež začetek in preporod Evrope.

V tretji največji politični skupini, Evropski konservativci in reformisti (ECR) so opozorili, da je brexit čas za samorefleksijo, da se mora EU pogledati v ogledalo in da ni dovolj nadaljevati kot prej, saj so ljudje jasno povedali, da želijo spremembe.

Da je treba vsaj toliko, če ne več energije kot v brexit vložiti v prihodnost EU, je poudaril tudi vodja evropskih liberalcev (Alde) Guy Verhofstadt. Francozi so Emmanuela Macrona za predsednika izvolili, ker želijo radikalne spremembe, ne statusa quo, potrebna je drznost, je ponazoril izziv.

Evroskeptični poslanec, Britanec Nigel Farage iz skupine Evropa svobode in neposredne demokracije (EFDD) pa je kritiziral informacije o večerji predsednika Evropske komisije Jean-Clauda Junckerja in britanske premierke Therese May, ki so pricurljale v javnost.

Nemški časnik je na podlagi neuradnih informacij iz vira blizu Junckerju med drugim poročal o tem, da je šef komisije po večerji ocenil, da živi Mayeva v drugi galaksiji. Farage je Junckerjevo obnašanje označil za izjemno nevljudno in ustrahovalno.

Pogajalec EU za brexit Michel Barnier je v sklepnem nagovoru v odzivu na kritike evropskih poslancev iz Velike Britanije izpostavil, da unija želi dogovor z Veliko Britanijo, ne proti Veliki Britaniji.

Barnier je znova izpostavil tudi, da je treba pogajanja začeti čim prej po 8. juniju, ko bodo na Otoku predčasne parlamentarne volitve.

Evropska komisija je nekaj dni po vrhu o brexitu predlagala pravni okvir za pogajanja, ki naj bi ga članice unije potrdile v ponedeljek.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek