četrtek, 05. december 2024 leto 29 / št. 340
V SMC in DeSUS se »distancirajo«, a prepozno: Logar tokrat prosil Evropsko komisijo za napad na Slovenijo in pravosodje
Medtem ko v vsaj dveh vladnih strankah – SMC in DeSUS – zaradi enostranskih in pogosto povsem ideoloških potez stranke SDS že vre, kadri SDS-a nadaljujejo s potezami, ki delijo vlado in javnost.
Po enostranskem pismu Svetu Evrope in mednarodnim organizacijam o problemih slovenskih »komunističnih« medijev je o istem problemu notranjim ministrom drugih držav najprej poročal notranji minister, nadaljeval pa je zunanji minister Anže Logar, ki je v posebnem spremnem pismu od Evropske komisije (EK) zahteval, da se kritično odzove na slabo stanje v slovenskem pravosodju.
Freudian slip or incompetence? It’s so hard to tell with this government. pic.twitter.com/5xKz5qYXG2
— Anuška Delić (@007_delic) May 12, 2020
Medresorsko poročilu o vladavini prava v Sloveniji je bilo sicer med vladnimi strankami usklajeno - toda Anže Logar je ob tem napisal še spremno pismo, katerega vsebina se bistveno razlikuje od usklajenega poročila.
Vendar je zdaj tudi Logarjevo pismo Evropski komisiji - stališče države.
V angleščini napisano Logarjevo pismo je vsebovalo tudi besedo »riti« (verjetno je šlo za napako, ki pa o piscu pisma pove veliko), zahteva pa odziv EK zaradi zastojev in zastaranja v slovenskem pravosodju, izgubljenih tožb pred ESČP, odvzema mandata nekaterim poslancem (obsojenemu Janezu Janši v času afere Patria) in fotografiranja nekaterih sodnikov s »totalitarističnimi simboli« (ki to niso, ker zvezd, srpa in kladiva ni mogoče izenačiti z npr. kljukastim križem).
Nepodkupljivi, moralni, s neupoglji hrbtenico in usposobljeni za svoje delo, ne gredo v to. Taki bi res potrebovali polna pooblastila. Pa saj vemo kdo hodi na volitve. Sramota. https://t.co/9z7Pnm12wV
— Varja Cvetko Orešnik (@VOresnik) May 12, 2020
Vsekakor pa je zelo nenavadno tudi to, da na podlagi takšnih, enostranskih in tudi netočnih navedb zunanji minister, ki bi moral zastopati in braniti državo, mednarodne institucije poziva k napadu na lastno državo.
Anže Logar je namreč tudi zapisal, da smo v Sloveniji »pogrešali« kritičen glas Evropske komisije ob vseh teh različnih »nepravilnosti«, kot jih vidi sedanji zunanji minister.
Z vsem tem se ni strinjala Lilijana Kozlovič, pravosodna ministrica iz kvote SMC, ki je javno povedala, da stanje v pravosodju, kar je njena pristojnost in ne pristojnost Logarja, vidi povsem drugače.
Vsa ta nasprotja so pripeljala tudi do sporov med Aleksandro Pivec in Tomažem Gantarjem v DeSUS.
Predsednik sveta stranke DeSUS in minister za zdravje Tomaž Gantar meni, da se mora nemudoma sestati svet stranke in določiti mejo, do katere bo stranka še sodelovala v koaliciji.
Tomaž Gantar je za četrtek že sklical izredno sejo sveta stranke, na kateri bodo določili mejo, do katere je stranka še pripravljena sodelovati v koaliciji.
»Nagibam se k odhodu, če zadeve v koaliciji ne bodo potekale na drugačen način in če ne bomo mogli že v kratkem izpeljati določenih stvari, za katere se zavzema naša stranka,« je za Dnevnik povedal Gantar in pojasnil, da je za DeSUS izjemno moteče odpiranje ideoloških tem s strani največje koalicijske stranke SDS.
OK, zdaj me pa res zanima, kaj tule ne bi smelo pisati. Da se razumemo: gre za spremni dopis ob pošiljanju poročila, s katerim Komisija preverja/izboljšuje delovanje pravne države po članicah. Kot lahko berem, si @AnzeLog želi boljše pravne države in pomoči EK pri tem. https://t.co/jYN3khOrBT
— Žiga Turk se distancira (@ZigaTurk) May 11, 2020
Del podpornikov vlade moti tudi sočasna »basen« o medijih, ki jo je spesnil in na vladnih spletnih straneh objavil predsednik vlade Janez Janša.
Zanimivo je, da predsednica DeSUS Aleksandra Pivec ponedeljkovega zapisa premierja Janeza Janše o stanju v medijih še ni uspela prebrati.
A kot je poudarila, je izjemno moteče, da vsebinsko delo motijo osebni ideološki pogledi. Če bodo ti prevladali nad izvajanjem zavez iz koalicijske pogodbe, bodo razmislili o nadaljnjem sodelovanju, je dejala.
»Siljenje lastnega naroda v navidezno ideološko vojno vodi zgolj v razkroj naše družbe in v sovraštvo, ki ima lahko pogubne posledice,« je zapisala. Vendar je že pred tem objavila, da je predsednik vlade drugače nadvse vljuden in »strateško razmišljujoč.«
Njena naklonjenost Janši bi lahko bila povezana tudi z dejstvom, da je bila močno kompromitirana že v času afere SRIPT, zaradi česar jo je napadala tudi opozicija ob medijski podpori desnih medijev, ki pa so z napadi neposredno pred njenim prihodom na mesto predsednice DeSUS takoj prenehali.
Pivčeva je od tedaj odvisna od Janeza Janše, ki ima takšne odvisne politike zelo rad.
Desus se je razklal na dva dela. Tudi Gantar vse bolj za odhod iz vlade. Vprašanje pa je, če si bo Aleksandra Pivec to zaradi afere Sript lahko privoščila. V Janševih medijih bi sledil velik pogrom. https://t.co/8dVQmWJARD
— Matej Klarič (@Matej_Klaric) May 12, 2020
Prav zato naj bi bila Aleksandra Pivec pripravljena zamenjati generalno sekretarko DeSUS-a Nino Stankovič, ki je Pivčevi pomagala premagati Karla Erjavca na zadnjem volilnem kongresu stranke.
Gre za desno roko Gantarja. Gantar je nato takoj v intervjuju za Večer dejal, da je bilo v stranki vedno veliko nezadovoljstva, ko je bil DeSUS del desne koalicije.
Čeprav je sam želel v koalicijo z Janšo je očitno že precej drugačnega mnenja danes, ko lahko vidi, kam ta politika vodi.
Janša ni samo v vojni s spodaj naštetimi, ampak je v vojni s 85% prebivalstva. https://t.co/pWHXEt9hnP
— Josef von Mlinaritz (@meteoriterain) May 13, 2020
Tudi v nekaterih političnih strankah, tako koalicijskih kot opozicijskih, so se kritično odzvali na ponedeljkov zapis premierja Janeza Janše o medijih, ostri pa so tudi do spremnega dopisa zunanjega ministra Anžeta Logarja k medresorskemu poročilu o vladavini prava v Sloveniji.
V koalicijskih SMC in DeSUS se od dopisa sicer distancirajo.
V SMC s spremnim dopisom zunanjega ministra iz vrst SDS po trditvah vodje poslanske skupine Janje Sluga niso bili seznanjeni, zato ga ne jemljejo kot stališče vlade in se od njega distancirajo. Po njihovem mnenju ruši ugled sodstva in navzven škoduje ugledu Slovenije.
Predsednik NSi Matej Tonin pa je na Twitterju zapisal, da se stanje v pravosodju izboljšuje, vendar z njim ne morejo biti zadovoljni.
Preveč je zastaranj v odmevnih primerih, nekatera kljub dokazom ne doživijo sodnega epiloga, je opozoril.
Vlada je ugrabljena. @APivec @PocivalsekZ @tomazgantar @MatejTonin @LjudmilaNovak @StrankaSMC @NovaSlovenija @stranka_DeSUS kaj porečete na te pamflete, ki jih v imenu vas širi Janša. Vi ste blizu njega, ali je sploh še opravilno sposoben? https://t.co/ZpZX7kOnIL
— Josef von Mlinaritz (@meteoriterain) May 13, 2020
Do Logarjevega zapisa je bila v popoldanski izjavi kritična celo predsednica DeSUS Aleksandra Pivec.
Nedopustno se ji zdi, da se medresorsko usklajeno poročilo pospremi z dopisom, ki odraža osebne poglede.
V delu opozicije so Janšev zapis in Logarjev spremni dopis glede vladavine prava označili kot nesprejemljiv.
Primerov, ki jih je tožilstvo zavrglo zaradi nedokazljivih insinuacij in laži, kot je npr. NLBIrangate ni omenjal? Seveda jih je, saj je bilo pljuvanje po sodstvu njegov glavni namen! https://t.co/jwz1haxG0T
— vanja matijevec (@vmatijevec) May 13, 2020
Predsednik LMŠ Marjan Šarec se je odzval na Twitterju.
»Namesto, da vlada vsak dan objavlja napake prejšnje vlade in nekorektna pisma predsednika vlade o slovenskih medijih, naj se raje posveti izhodni strategiji za ekonomijo. Zdravstveno smo (zaenkrat) zmagali, gospodarsko in družbeno pa ne vem, če bomo. S takimi ravnanji zagotovo ne,« je zapisal.
Glede slednjega bodo zahtevali sklic skupne seje odborov DZ za zunanjo politiko in za pravosodje, so pojasnili v SD.
Da poročilo, ki so ga pripravile strokovne službe, minister za zunanje zadeve pokomentira z osebnim pismom, je po mnenju nekdanje ministrice za pravosodje Andreje Katič nesprejemljivo.
Od aktualne ministrice Lilijane Kozlovič pričakuje, da bo odločneje stopila v bran pravosodnim organom.
Bodimo konkretni. Te vlade ni več. Ostala je le še podivjana SDS, ki misli, da lahko počne, kar hoče. Ker ima za to pravico in ker ji je Slovenija to dolžna. https://t.co/1iVbLMn0hO
— Kajman Očalar (@kajman_ocalar) May 12, 2020
Ob tem pa je Katičeva pojasnila, da jih je zmotil predvsem način, na katerega je pismo napisano.
Ko vidni politik, kot je zunanji minister, izraža nestrinjanje z odločitvami, ki jim niso všeč, po njenem mnenju ruši neodvisnost sodstva.
»Očitno je zunanji minister svojo pozicijo zlorabil v politične interese svoje stranke,« je ocenila evropska poslanka Tanja Fajon. Po njenem mnenju to Slovenijo v času, ko se bližamo predsedovanju EU, postavlja stran od jedrne Evrope, vodi v Višegrajsko skupino, postavlja se nad vladavino prava, ki je danes temeljna vrednota EU.
Zdaj se morda bližamo točki preloma, od katere naprej bi se moralo nehati pristajanje na to, da nam teme politične debate diktira SDS in njena vlada s svojimi depešami, napadi na medije, na intelektualce itd. Treba se je vprašati kakšno družbo nam ta opcija namerava organizirati?
— Darko Štrajn (@DarkoStrajn) May 12, 2020
Janšev zapis pa je Fajonova označila za sramotilen, nedopusten in nizkoten, kot zlorabo institucije predsednika vlade proti svobodi medijev.
Ugotavlja, da Janša v zapisu uporablja zaskrbljujoč jezik ameriškega predsednika Donalda Trumpa.
Dejala je še, da jo kolegi v Bruslju že pogosto sprašujejo o dogajanju v Sloveniji in zaskrbljeno spremljajo razmere.
Tvitosfero opozarjamo, da ne nasedajo objavam @vladaRS.
— Rok Omavh (@rokomavh) May 13, 2020
Gre za t.i. “parody account” stranke SDS.
Koordinator Levice Luka Mesec je danes ocenil, da je Janša v pismu uporabil populistično retoriko spodkopavanja medijev in avtoritet v družbi.
Vendar pa po mnenju Mesca s tem Janša samo kaže svoje »avtoritarne tendence.«
Tudi Logarjev dopis je Mesec označil za nesprejemljiv in dodal, da imamo opravka s praksami, ki jim v demokratični državi ne bi smelo biti mesta.
SMC ostro proti Logarjevemu dopisu o sodstvu.https://t.co/YPgc8wPSiD
— Delo (@Delo) May 12, 2020
Pri vsem skupaj pa je še posebej zavržno to, da vsi, ki posredno kritizirajo Janšo ali Logarja njune poglede ocenjujejo kot npr. »rušenje pravosodja«, njune zapise pa kot »basni« ali »spremna pisma«, ki so nekakšen dodatek k uradnim dokumentom države.
V mednarodnih odnosih velja, da je vse to, kar je zapisano, uradno stališče države.
Dokumenti o medijih in pravosodju v Sloveniji, ki jih je pod taktirko Logarja poslalo v svet MZZ so torej uradna stališča – Slovenije.
Basen predsednika vlade je nadgradnja sistematičnih in vse bolj premišljenih napadov na medije in novinarje, ki smo očitno sredi epidemije še hujša nevarnost in sovražnik od koronavirusa. https://t.co/d2U3Uwk2Ji
— DNS - Naprej/Forward (@novinarSI) May 12, 2020
Za takšno početje pa so soodgovorne tudi vse stranke, ki so dale glas za to, da se na ključih mestih za državo pojavijo osebe, ki delujejo na takšen način.
Državni proračun je bil zaradi posrednikov oškodovan za 41,7 milijona evrov. Tako kaže analiza cen, ki jo je opravil Drago Babič¹, v kateri je primerjal ceno neposredne dobave zaščitne opreme iz Kitajske pokrajine Nanjing s cenami posrednikov.
— Piratska stranka (@piratskastranka) May 12, 2020
¹ https://t.co/sBOc1130M7 pic.twitter.com/wissYs72hK
In če Logar in Janša sramotita državo, jo tudi v imenu vseh strank, ki tvorijo vladajočo koalicijo.
Pod črto: Logar in Janša lahko počneta kar koli se jima zljubi preprosto zato, ker jima pohlevne in neenakopravne članice vladne koalicije to - dopuščajo.