REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

V pogajanjih za javni sektor še brez dogovora, o zadnjem sindikalnem predlogu danes vlada

V pogajanjih za javni sektor še brez dogovora, o zadnjem sindikalnem predlogu danes vladaMinister Boris Koprivnikar in sindikalist Branimir Štrukelj, foto: STA

Vladni in sindikalni pogajalci na sredinih pogajanjih o plačnih anomalijah, ki so jih po devetih urah sklenili okrog polnoči, niso dosegli konsenza. Minister za javno upravo Boris Koprivnikar tako z zadnjim predlogom sindikatov, od katerega ti ne odstopajo, danes odhaja na vlado.

Kot je pojasnil Koprivnikar, zadnji sindikalni predlog za odpravo anomalij pri delovnih mestih do 26. plačnega razreda in za pooblaščene uradne osebe presega 71 milijonov evrov. V lanskem dogovoru pa so za celotni javni sektor predvideli 70 milijonov evrov.

"Med zadnjim vladnim in sindikalnim predlogom je razlike za približno 2,5 milijona oz. 2,8 milijona evrov, ampak večji problem je v tem, da s sindikalnim predlogom že za del delovnih mest dejansko presegamo to, kar smo imeli v celoti na voljo," je pojasnil Koprivnikar.

Kot je dodal, sindikalni predlog odločno presega mandat, ki ga imajo vladni pogajalci. S predlogom in stališči sindikatov bo danes seznanil vlado, nato pa bodo, glede na njeno odločitev, videli, kako naprej. Takoj zjutraj bodo pripravili gradiva in prosili za širitev seje in pričakuje, da se bo vlada do tega predloga tudi opredelila.

Razhajanja so zlasti pri plačni skupini J. V pogajanjih, ki so potekala po resorjih, so namreč po ministrovih besedah usklajeni, z izjemo kolektivne pogodbe za gasilce. Tudi pri državni upravi so dosegli uskladitev z večino, ne pa vsemi sindikati, je še pojasnil Koprivnikar.

Vodja pogajalske skupine konfederacije sindikatov javnega sektorja Branimir Štrukelj je ugotavljal, da so se izrazito približali, razlika med vladnim in sindikalnim predlogom pa je približno dober milijon pri skupini J. Kot je navedel vodja druge sindikalne pogajalske skupine Jakob Počivavšek, je po zadnjem vladnem predlogu za plačno skupino J predvidenih okrog 24 milijonov evrov, sindikalni predlog pa je nekaj čez 25 milijonov.

Ker so po Štrukljevih besedah sindikalne pogajalske skupine na vseh resorjih praktično popustile in se zelo približale vladnemu predlogu, so pričakovali, da bo vlada to do neke mere tu vrnila, še posebej ker so v pogajanjih po resorjih poudarjali, da je treba misliti tudi na skupino J.

Da je vlada na nek način pripravljena tvegati "jesenski konflikt in izrazito stopnjevano nezadovoljstvo" zaradi enega milijona razlike, pa bi se mu zdelo izrazito neracionalno s strani vlade. Prostora za popuščanje pa po njegovih besedah na sindikalni strani ni, če želijo zagotoviti kvorum.

Tudi Počivavšek se je strinjal, da bi bilo iracionalno, da bi zaradi te minimalne razlike celotna pogajanja, v katera je bilo vloženega veliko truda, pogajanja padla v vodo.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek