torek, 24. december 2024 leto 29 / št. 359
V novomeški bolnišnici zajezili negativno poslovanje
V Splošni bolnišnici Novo mesto, kjer so predlani poslovali z 2,4 milijona evrov izgube, so to lani znižali na 170.000 evrov. Izid lanskega poslovanja bi bil sicer še boljši in pozitiven, če jim ne bi delovanje pred dobrim letom odprtega urgentnega centra povzročilo milijon evrov izgube, je opozorila direktorica bolnišnice Milena Kramar Zupan.
Kramar Zupanova je na današnji novinarski konferenci pojasnila, da se je v novomeško urgenco, ki naj bi pokrivala Dolenjsko in Belo krajino, po njenem odprtju usmeril tudi velik del pacientov iz Posavja, s Kočevskega in zaradi preobremenjenosti tamkajšnje urgence delno tudi z ljubljanskega območja.
Povečan obisk je pri delovanju novomeške urgence povzročil veliko težav, hkrati pa so njeno ustrezno financiranje in kadrovske ter organizacijske težave ostali nerešeni.
"Njen načrtovani delovni program smo presegli za 2,4 milijona evrov plačanega in za 3,4 milijona evrov neplačanega programa, finančni izid pa izkazuje, da je bila bolnišnica dokaj uspešna pri obvladovanju stroškov in izvajanju sanacijskih ukrepov," je dodala direktorica in hkrati navedla, da so z lanskim prihodkom v znesku nekaj več kot 56,2 milijona evrov predlanskega presegli za dobrih sedem odstotkov, lastni načrt pa za nekaj več kot 1,7 odstotka.
"Če bi bolnišnica dobila plačilo za celoten izvedeni program, bi ustvarila več kot tri milijone evrov presežka, ki bi ga lahko namenila za prepotrebne investicije," je poudarila.
Sicer pa novomeška bolnišnica še vedno ni rešila problema likvidnosti zaradi nepokritih starih izgub, ki skupaj z zaostalimi obveznostmi dosegajo približno deset milijonov evrov. Pri teh so rok plačila uspeli zmanjšati na sto dni, po lanski reviziji poslovanja pa v bolnišnici nadaljujejo sanacijske ukrepe pri obvladovanju stroškov materiala in nabave, pri porabi zdravil ter drugega potrebnega materiala.
Število zaposlenih so lani okrepili za 15, s tem, da so zaposlili šest zdravnikov in devet medicinskih sester. Izvajanje celotnega bolnišničnega programa pa so lani presegli za osem odstotkov.
Glede čakalnih vrst je direktorica dejala, da v četrti največji bolnišnici v državi predvsem pri CT in ultrazvočni diagnostiki močno presegajo državno povprečje, pri operativnih posegih pa prednjači nekaj več kot 30-mesečno čakanje na operacijo krčnih žil.
Za naložbe so lani namenili nekaj več kot 2,6 milijona evrov, 1,6 milijona evrov vredno naložbo v angiograf pa so prenesli v tekoče leto, je še povedala Kramar Zupanova.
Po podatkih predstojnika novomeškega urgentnega centra Bojana Kostića stroške njegovega delovanja v glavnini povečujejo obravnave pacientov, ki ne sodijo v bolnišnično uradno območje. Ti prihajajo predvsem z območij Sevnice, Krškega, Brežic, Kočevja in Grosupljega, dodatno pa omenjeni obisk krepijo povečano število napotitev iz regijskih zdravstvenih domov, napotitve brez potrebnih preiskav na primarni ravni in povečana dostopnost do specialistov, je še navedel.
Splošna bolnišnica Novo mesto pokriva območje jugovzhodne Slovenije. Z določenimi dejavnosti pokriva tovrstne potrebe do približno 140.000 prebivalcev. Skupaj s storitvami, ki jih ne pokriva brežiška bolnišnica, pa do približno 180.000 prebivalcev.