ponedeljek, 23. december 2024 leto 29 / št. 358
V DZ danes znova o Cimosu
Problematika koprskega podjetja Cimos bo danes zaposlovala člane dveh delovnih teles DZ. Komisija za nadzor javnih financ bo nadaljevala dvakrat prekinjeno sejo o prodajanju Cimosa in njegovem dolgu na Hrvaškem, odbor za gospodarstvo naj bi v ospredje postavil državno sanacijo Cimosa po propadli prodaji.
Komisija za nadzor javnih financ je o Cimosu prvič razpravljala 6. februarja, a so sejo preložili, ker so v tistem času še potekala pogajanja z interesentom za nakup 92-odstotnega deleža, italijanskim skladom Palladio Finanziaria. Komisija je 3. marca sejo nadaljevala, a so jo prekinili, ker na njej ni bilo predstavnikov Slovenskega državnega holdinga (SDH) in Družbe za upravljanje terjatev bank (DUTB).
Sejo komisije je zahtevala SDS, potem ko sta se slovenski gospodarski minister Zdravko Počivalšek in hrvaški minister za državno premoženje Goran Marić dogovorila o vprašanju Cimosovega dolga na Hrvaškem, ki je bilo glavni odložni pogoj za sklenitev posla z Italijani. Po dogovoru bi Cimosov dolg do hrvaške slabe banke DAB odkupila DUTB za sedem milijonov evrov, DAB pa bi umaknila tožbe proti Cimosu. V SDS jih je zanimalo, zakaj se z davkoplačevalskimi sredstvi financira delovna mesta na Hrvaškem ter kakšen je politični vpliv posameznih ministrov na delovanje in odločitve DUTB.
V času med razpravama na komisiji je italijanski sklad sporočil, da odstopa od prodaje, ker niso bili izpolnjeni odložni pogoji. Počivalšek je napovedal, da bo Cimos - ki je v zadnjih letih že prejel državno pomoč - reševala DUTB, in sicer po načelu zasebnega vlagatelja.
V tej luči so poslanci ZL zahtevali sklic seje odbora za gospodarstvo, ki bo tako razpravljal o pobudi za državno sanacijo Cimosa, preprečitev stečaja in ohranitev delovnih mest. V ZL želijo, da bi vlada omogočila prenos deleža Cimosa v lasti DUTB na SDH in dokapitalizacijo koprske družbe, to pa naj bi v strategiji upravljanja državnih naložb tudi uvrstili med pomembne ali strateške naložbe.