petek, 13. december 2024 leto 29 / št. 348
V Belgiji dosegli dogovor o Ceti
V Belgiji je bil danes dosežen dogovor, ki bo omogočil podpis trgovinskega sporazuma med EU in Kanado (Ceta), je po srečanju s predstavniki regij sporočil belgijski premier Charles Michel. Dogovor so že posredovali veleposlanikom članic EU, do petka opolnoči pa morajo soglasje k dogovoru podati tudi regionalni belgijski parlamenti.
"Dosegli smo dogovor," je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP sporočil Michel po maratonskih pogajanjih s predstavniki zvezne vlade ter regionalnih oblasti in skupnosti, ki so blokirale sklenitev sporazuma.
Zaradi tega je bil odpovedan tudi za danes predvideni vrh EU-Kanada, saj je kanadska delegacija zaradi zastoja v pogovorih belgijskih strani glede trgovinskega sporazuma v sredo zvečer po krajevnem času odpovedala udeležbo na vrhu v Bruslju. Kanada je sicer še naprej pripravljena podpisati Ceto, ko bo EU na to pripravljena, so navedli.
Belgijski premier je pa je danes še dodal, da bo trgovinski sporazum med EU in Kanado sedaj lahko kmalu podpisan. Belgija je namreč edina od 28 držav članic EU, ki ni privolila v podpis sporazuma, saj zvezna vlada ni dobila potrebne podpore vseh regij in skupnosti.
Informacij o tem, kdaj bosta EU in Kanada podpisali trgovinski sporazum, ki bo po navedbah zagovornikov povečal gospodarsko rast in prispeval k ustvarjanju novih delovnih mest, še ni.
Med glavnimi nasprotniki podpisa Cete so bili Valonci, predsednik valonske vlade Paul Magnette pa je danes dejal, da so "končno dosegli dogovor med Belgijci, ki bo sedaj posredovan evropskim institucijam in evropskim partnerjem". "Valonija je izredno srečna, da so bile naše zahteve upoštevane," je dejal.
Predstavniki Valonije, regije s 3,5 milijona prebivalci, so namreč v pogajanjih zahtevali zagotovila, da Ceta ne bo prizadela lokalnih kmetov in ne bo škodila drugim interesom regije.
Magnette je še posebej kritiziral dele sporazuma, ki so po njegovih besedah tujim vlagateljem omogočali, da bi lokalne oblasti lahko prisilili v spremembe zakonodaje, ki niso v skladu z željami in interesi lokalnega prebivalstva.