REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Teden gozdov letos v znamenju evropskega leta kulturne dediščine

Teden gozdov letos v znamenju evropskega leta kulturne dediščineGozd

Teden gozdov, ki ga obeležujemo od danes do nedelje, letos poteka z geslom Gozd je kultura. Gozdarstvo se s tem priključuje obeleževanju evropskega leta kulturne dediščine 2018. Dediščina trajnostnega gospodarjenja z gozdom kot največjim slovenskim naravnim bogastvom je namreč tudi kulturna vrednota.

"Dediščina trajnostnega gospodarjenja z gozdom kot največjim slovenskim naravnim bogastvom je tudi kulturna vrednota, ki je rezultat načrtnega in skrbnega dela predhodnih generacij in na katero smo lahko v Sloveniji upravičeno ponosni," so ob tej priložnosti zapisali na ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano.

Gozd je v Sloveniji simbol prepoznavnosti države in odraz njenega odnosa do trajnostnega razvoja, s katerim se poskuša zagotoviti trajno in optimalno delovanje gozda kot ekosistema, življenjskih združb rastlin in živali in njihovih življenjskih prostorov ter trajnostna raba in upravljanje vira.

Teden gozdov je sicer vsakoletna prireditev, ki konec maja še posebej poveže institucije na področju gozdov in gozdarstva, da v skrbi za gozd pod izbranim motom širši družbi skupaj predstavijo pomen gozda in gozdarstva za njeno blaginjo.

"Gozd je v Sloveniji simbol prepoznavnosti države in odraz njenega odnosa do trajnostnega razvoja, s katerim se poskuša zagotoviti trajno in optimalno delovanje gozda kot ekosistema, življenjskih združb rastlin in živali in njihovih življenjskih prostorov ter trajnostna raba in upravljanje vira," so poudarili.

Gozd predstavlja tudi izredno bogastvo biotske raznovrstnosti in naravnih vrednot, ki so osnova za ekološko ravnotežje v naravi. Je tudi ekosistem, ki prispeva k ohranjanju dobrega stanja nadzemnih in podzemnih voda, ohranjanju kakovostnih virov pitne vode, ohranjanju zdravja prebivalcev in ohranjanju kulturne dediščine.

"V gospodarjenje z gozdom je vključeno tudi varovanje naravne in kulturne dediščine v gozdovih. Gozd je pogosto navdih za kulturna in umetniška dela, les pa je v izdelkih in v različnih drugih svojih rabah pogosto del slovenske kulture. Odnos družbe do gozda in njegove rabe je odraz njene kulture," so navedli na ministrstvu.

Ob slovenskem tednu gozdov pripravljajo Zavod za gozdove Slovenije in ostale gozdarske inštitucije vrsto prireditev in dogodkov, skupaj jih bo prek 80. Uvodna prireditev je bila v soboto v Cerovem pri Grosuplju, povezana je bila z odprtjem nadgradnje naravoslovne krožne učne poti Po sledeh vodomca in vaškega jedra Cerovo s predstavitvijo turističnega razvoja občine Grosuplje in s srečanjem Evropohod 2018.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek