REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Sporazum med Kanado in EU krši temeljne pravice EU

Sporazum med Kanado in EU krši temeljne pravice EUSodišče Evropske unije, foto: Evropa moja dežela

Sodišče EU je v danes objavljeni razsodbi zapisalo, da predvideni sporazum o prenosu podatkov iz evidence podatkov o potnikih med Evropsko unijo in Kanado ne more biti sklenjen v sedanji obliki, saj krši temeljne pravice EU. Za sklenitev sporazuma je potrebna potrditev Evropskega parlamenta, ki se je obrnil na sodišče, da poda svoje mnenje.

Čeprav so sistematičen prenos, hramba in uporaba vseh podatkov o potnikih v glavnem dopustni, več določb osnutka sporazuma ne izpolnjuje zahtev, ki izhajajo iz temeljnih pravic EU, so sporočili v Luxembourgu.

EU in Kanada sta se dogovorili o sporazumu o prenosu in obdelavi podatkov o potnikih (PNR), ki je bil podpisan leta 2014. Parlament se je pred odobritvijo sporazuma obrnil na sodišče, da preuči, ali je sporazum združljiv s pravom EU. To je ugotovilo, da bi informacije, ki bi jih delili, posegale v zasebnost državljanov in pravico do varstva osebnih podatkov.

Imena, naslove, zdravstveno stanje, informacije o kreditnih karticah in potovalne načrte bi obe strani po sporazumu PNR hranili pet let. Sodišče pa je ugotovilo, da lahko taki podatki, ko se jih obravnava skupaj, o potnikih razkrivajo potovalne navade, razmerja med osebami, informacije o finančnem položaju in druge občutljive informacije o teh potnikih. Sodeč po sporazumu bi podatke sistematično analizirali s samodejnimi sredstvi, ki temeljilo na predhodno določenih modelih in merilih. Take analize lahko zagotavljajo dodatne informacije o zasebnem življenju potnikov, je še utemeljilo sodišče.

Sodišče EU zato svetuje preoblikovanje sporazuma in zagotovilo, da bodo kanadske oblasti podatke uporabljale le v okviru boja proti terorizmu in jih delili le s tistimi državami, ki imajo z EU sklenjen dogovor o prenos podatkov. Dodatno bi moral sporazum določati pravico do individualne obvestitve letalskih potnikov, če so uporabljeni njihovi podatki iz PNR in če te podatke razkrijejo drugim organom ali posameznikom.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek