REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

SMC podpira predlog novele o financiranju izobraževanja, kaže tudi na naklonjenost SDS

SMC podpira predlog novele o financiranju izobraževanja, kaže tudi na naklonjenost SDSMarie-Lan Nguyen, Wikimedia Commons/CC-BY-2.5

V poslanski skupini SMC podpirajo predlog novele zakona o financiranju izobraževanja, ker da korektno izvršuje ustavno odločbo o financiranju zasebnega šolstva in dobro naslavlja pomen javnega in zasebnega. Medtem ko so lahko z novelo težave v koaliciji, pa jo nameravajo podpreti v SDS, če ne bo "drugih podtaknjenih zadev", pravi Tomaž Lisec.

Določitev financiranja zasebnega šolstva v osnutku novele zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja po besedah poslanca SMC Saše Tabakovića sledi odločbi ustavnega sodišča. To pomeni, da bo obvezni program zasebnih šol, ki je pridobil javno veljavo, financiran 100-odstotno, medtem ko bo 85-odstotno financiran razširjen program, kot na primer popoldansko varstvo ter vzdrževanje infrastrukture, je pojasnil.

Po 25 letih zagate novela zakona po Tabakovićevem mnenju primerno naslavlja to vprašanje. Prav tako zelo kakovostno v širšem smislu naslavlja pomen javne šole in vlogo zasebnega kot del šolstva, ki bogati vzgojno-izobraževalni prostor, je poslanec ocenil ob robu seje DZ, na kateri poslanci razpravljajo o interpelaciji zoper ministrico za izobraževanje Majo Makovec Brenčič. Tako bi obžaloval, če bi novela postala poligon za politično kupčkanje ali ideologijo.

Novela vzpostavlja tudi varovalke oz. pogoje za ustanovitev osnovne šole in kriterije za preverjanje kakovosti izvajanja programa, je pojasnil poslanec.

V koaliciji se po njegovih besedah o noveli še niso pogovarjali, zato tudi ni želel komentirati današnje izjave vodje poslancev SD Matjaža Hana, da novela zakona zanje ni sprejemljiva. V koalicijski DeSUS jo bodo še preučili, poudarjajo pa, da so podporniki javnega.

Bolj kot bo šla novela v smeri uresničitve odločbe ustavnega sodišča, večje težave bo imela v koaliciji in manjše v opoziciji, pa je v izjavi za STA ob robu seje DZ ocenil tudi poslanec SDS Tomaž Lisec. Če so informacije o vsebini novele zakona točne, bodo v SDS povabili ministrico na pogovor s poslansko skupino, da natančneje obrazloži celoten zakon, je napovedal.

V SDS, ki je sicer vložila interpelacijo zoper Makovec Brenčičevo, so po njegovih besedah ministrici že pojasnili, da nimajo težav s podporo zakonu, če bo v večinski meri uresničena odločba ustavnega sodišča. V opozicijski NSi, kjer tudi ministrici očitajo neuresničevanje ustavne odločbe, pa bodo predlog novele še preučili.

Predlog novele zakona, ki ga je ministrstvo minuli teden poslalo v medresorsko usklajevanje, predvideva izenačevanje obsega financiranja javnih in zasebnih šol, ki so pridobile javno veljavnost programa, in sicer pridobijo 100 odstotkov javnih sredstev za izvedbo obveznega dela programa. Poleg omenjenega v noveli zakona ponovno uvajajo soglasje ministra pri imenovanju ravnatelja in dopolnjujejo postopek razrešitve ravnatelja.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek