REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Se bo Grčija vrnila na finančne trge?

Se bo Grčija vrnila na finančne trge?Grško morje. VIR: You Tube

Evropska komisija je danes predlagala ustavitev postopka zaradi presežnega javnofinančnega primanjkljaja proti Grčiji, ker ocenjuje, da je država zadostno ukrepala za utrditev javnih financ. Končno odločitev bodo sprejeli finančni ministri EU.

Grčija je leta 2009 beležila javnofinančni primanjkljaj v vrednosti 15,1 odstotka bruto domačega proizvoda (BDP), lani pa 0,7 odstotka presežka, kar je precej pod zgornjim dovoljenim pragom triodstotnega primanjkljaja.

Država je sicer pred dnevi prejela najbolj svež obrok 7,7 milijarde evrov iz evropskega reševalnega sklada ESM v okviru tretjega programa pomoči, ki se izteče avgusta prihodnje leto, ter razmišlja o skorajšnji vrnitvi na finančne trge.

Za pripravo na finančne trge je ključno še naprej graditi na dosežkih in krepiti zaupanje v grško gospodarstvo z nadaljnjim izvajanjem dogovorjenih reform, je ob predlogu ustavitve postopka poudaril podpredsednik komisije Valdis Dombrovskis, pristojen za evro.

"To je zelo simbolni trenutek za Grčijo. Po toliko letih žrtvovanja grškega ljudstva zdaj država končno žanje koristi svojega truda," pa je poudaril evropski komisar za finančne in gospodarske zadeve Pierre Moscovici.

Današnji predlog je po komisarjevih besedah priznanje ogromnega zmanjšanja grškega javnofinančnega primanjkljaja, položaj Grčije na tem področju je zdaj boljši od evropskega povprečja, tako da je pripravljena, da konča poglavje o zategovanju pasu ter začne novo poglavje rasti, naložb in zaposlovanja.

Vprašanje ogromnega grškega javnega dolga, ki znaša okoli 180 odstotkov BDP, sicer še ostaja odprto. Ukrepe za zmanjšanje dolga naj bi območje evra doreklo ob koncu tretjega programa pomoči državi sredi prihodnjega leta.

Poleg Grčije so v postopku zaradi presežnega javnofinančnega primanjkljaja le še Francija, Španija in Združeno kraljestvo, medtem ko je bilo leta 2011 v njem 24 članic unije.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek