REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Schulz v načrtu za prihodnost Nemčije izpostavil obvezne investicije in digitalizacijo

Schulz v načrtu za prihodnost Nemčije izpostavil obvezne investicije in digitalizacijoMartin Schulz predsednik SDP, foto: AFP

Kandidat nemških socialdemokratov (SPD) za kanclerja Martin Schulz je danes predstavil načrt za prihodnost Nemčije. Med glavnimi točkami so med drugim digitalizacija države, obvezne investicije in reforma šolstva, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

"Pomembno mi je, da imajo državljani pravo izbiro. Prepričan sem, da lahko Nemčija naredi še več," je povedal Schulz na volilnem zborovanju SPD v Berlinu pred septembrskimi parlamentarnimi volitvami.

"Želim biti kancler, ki se bo spopadel s težavami," je dejal Schulz, ki sicer s svojo stranko v javnomnenjskih raziskavah krepko zaostaja za vodilno krščansko-demokratsko unijo (CDU).

Glede investicij je dejal, da SPD načrtuje oblikovanje cilja za izdatke. V ustavi je sicer zapisana zavora zadolževanja, socialdemokrati pa bi to razširili tudi s tako imenovanim obveznim najmanjšim izdatkom za investicije v srednjeročnem finančnem načrtu. To pomeni, da bi oblikovali obvezno najmanjšo vsoto denarja, ki bi ga država morala investirati.

"Država, in tako je prav, ne sme imeti nedovoljenih deficitov," je dejal Schulz. "Potem pa mora tudi, če bomo to zapisali, svoj denar v obvezujočem izdatku vložiti v izboljšanje javne infrastrukture," je pojasnil.

Obvezne investicije bi se določile glede na zmogljivost proračuna, z njimi pa bi zagotovili zanesljivo načrtovanje investicij, piše v načrtu za prihodnost Nemčije.

Za svojo "moderno Nemčijo" pa Schulz načrtuje tudi preselitev države na splet in digitalizacijo javne uprave. "Želim si, da gre država na splet - in to 24 ur na dan, sedem dni v tednu," je dejal. Kot je pojasnil, so druge države v tem prehitele Nemčijo. SPD si zato želi, da bi imela podjetja in državljani kar se da veliko procesov dostopnih preko spleta, na tako imenovanem "portalu Nemčije".

Schulz je zagotovil, da bo to osrednja naloga prihodnjih petih let in da ne gre za nek načrt za daljno prihodnost. Poudaril je, da je za državljane pomembno, da imajo državo vedno na razpolago. "Država mora nuditi in uporabljati digitalne možnosti, tako da državljanom ni treba po nepotrebnem zapravljati časa na uradih," je dejal.

V 19-stranskem načrtu je med drugim še zapisal, da se bo zavzel za reformo izobraževanja. V prvih 50 dneh vlade želi oblikovati tako imenovano nacionalno izobraževalno alianso, s tem pa bi se boril proti političnim sporom na področju izobraževanja in šolstva med nemškimi deželami.

Kanclerski kandidat pa je danes izrabil priložnost in v predvolilnem duhu kritiziral kanclerko Angelo Merkel in finančnega ministra Wolfganga Schäubleja, da sta s svojima samotarskima politikama o beguncih in finančni politiki oslabela Evropo. V okviru begunske politike je Schulz dejal, da se bo, če bo postal kancler, v Bruslju zavzel za solidarno begunsko politiko. Članice EU, ki ne bodo sprejemale beguncev, pa bi morale to čutiti na področju financiranja s strani Evropske unije, je dejal.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek