REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Razprava v Bruslju po Trumpovi zmagi: Jasno je, da je veliko nejasnega

Razprava v Bruslju po Trumpovi zmagi: Jasno je, da je veliko nejasnegaMlad in živahen ...

Po zmagi Donalda Trumpa na ameriških volitvah je jasno, da je veliko nejasnega - s temi besedami je mogoče povzeti razpravo, ki jo je v četrtek v Bruslju pripravil think tank EPC. Udeleženci so med drugim kritizirali mlačen odziv evropskih voditeljev in izrazili izjemno zaskrbljenost nad volilnim diskurzom, v katerem dejstva niso več pomembna.

Kako je lahko Trump zmagal na volitvah, kaj pričakovati od Trumpove administracije, kakšne bodo posledice za čezatlantske odnose? Na ta in številna druga vprašanja so poskušali odgovoriti na razpravi, ki jo je pripravil think tank European Policy Centre (EPC).

Trumpova zmaga je očitno upor proti elitam in elitnim projektom, a preveč preprosto bi bilo reči, da je zgolj to, je izpostavil ameriški analitik Ian Lesser iz organizacije German Marshall Fund of the United States.

Pred posplošenim sklepanjem je posvarila tudi evropska poslanka Marietje Schaake, podpredsedujoča parlamentarni delegaciji za odnose z ZDA. Preveč preprosto bi bilo reči, da je to poraz elite, saj če pogledamo Trumpa, ne vidimo zgaranega delavca, je ponazorila.

Bolj gre po poslankinih besedah za to, da je Trump alternativa statusu quo, tako kot je bil demokrat Barack Obama alternativa po dveh mandatih republikanca Georgea Busha. Tudi Bush mlajši je bil sicer izvoljen po dveh mandatih demokrata Billa Clintona.

Kot že mnogi v EU pred njo je tudi evropska poslanka ocenila, da je misel na to, da bi Trump izrečene besede prevedel v dejanja, zelo zaskrbljujoča. Izpostavila je le nekaj vprašanj: Iran, Rusija in Ukrajina, podnebje, trgovina, zveza Nato.

Kaj Trumpova zmaga pomeni za prihodnost njemu podobnih politikov v Evropi, na primer vodje francoske skrajno desne Nacionalne fronte Marine Le Pen, je prav tako pogosto zastavljeno vprašanje te dni v Bruslju in izpostavil ga je tudi Lesser.

Schaakejeva je ob tem ostro kritizirala odzive evropskih voditeljev. Kakor da so jih pripravili vnaprej in nato besedo Clinton zgolj zamenjali s Trump, je ponazorila. Nemška kanclerka Angela Merkel je bila po njenem mnenju z močnim sporočilom Trumpu edina izjema.

Ameriška samostojna novinarka Teri Schulz pa je v izjemno čustvenem nastopu opozorila na Trumpov "strašljivo sovražen" diskurz med volilno kampanjo in na prevlado emocij nad dejstvi, od koder ni več poti nazaj. Trump je v 70 odstotkih lagal, pa ljudem ni bilo mar, govoril je nesmisle in žel aplavze, je ponazorila.

Analitik EPC Giovanni Grevi je izpostavil, da je izid tokratnih ameriških volitev bolj poraz Hillary Clinton kot Trumpova zmaga. Clintonova je bila namreč šibka kandidatka, ki je niso marali, medtem ko bi lahko sestavili dolg seznam drugih demokratov, ki bi lahko premagali Trumpa, je menil.

Udeleženci razprave so odprli več vprašanj, kot ponudili odgovorov, na primer tudi koga bo Trump imenoval na ključne položaje ter kakšen bo odnos med njim in kongresom. "Jasno je, da je veliko nejasnega," je stanje povzel moderator Janis Emmanouilidis.

Rdeča nit razprave pa je bilo strinjanje, da sta ameriška volilna kampanja in izid volitev začetek plovbe v neznane vode, pri čemer je eden najbolj zaskrbljujočih vidikov dejstvo, da so dejstva v javnem diskurzu vse manj pomembna.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek