REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Prvi sadovi pakta SMC - DeSUS: obe stranki za ustavne sodnike podpirata Starmana in Vrtačnika

Prvi sadovi pakta SMC - DeSUS: obe stranki za ustavne sodnike podpirata Starmana in VrtačnikaSMC, DeSUS in Ustavno sodišče. Vir: Twitter

Kdo bo po dveh neuspešnih krogih iskanja kandidata za mesto sodnika Ustavnega sodišča - nov ustavni sodnik?

Pri predsedniku republike Borutu Pahorju so se včeraj na posvetovanjih zvrstili še predstavniki poslanskih skupin Levica, NSi, DeSUS, SAB, SNS in narodnih skupnosti.

Pahor išče novega ustavnega sodnika, ker se je sodnici Dunji Jadek Pensa 14. julija iztekel mandat. Gre sicer že za tretji poskus iskanja njenega naslednika.

Poleg dr. Andraža Terška so predlagani Marjan Lekše, Marko Starman, Rok Svetlič in Urban Vrtačnik.

Podobno kot v sredo večina tudi v četrtek ni razkrivala njihove izbire primernega kandidata za ustavnega sodnika, le v Levici so podporo ponovno izrazili Andražu Teršku.

Andraža Terška podpira tudi ljudska iniciativa s prvopodpisanim Gregorjem Kosom.

Tonin,Počivalšek iVrtačnik in njegova ugodna pravna mnenja

Vodja poslanske skupine Levica Matej T. Vatovec je v izjavi za medije po srečanju s Pahorjem pojasnil, da podpirajo Terška, saj da ima dodelana mnenja glede socialne države in človekovih pravic.

Vodja poslanske skupine NSi Jožef Horvat je po posvetu pri predsedniku republike pojasnil, da je Pahorju predstavil ožji nabor kandidatov za ustavnega sodnika, vendar o imenih ni želel govoriti.

Zdaj je naloga predsednika republike, da po razmisleku DZ predlaga kandidate, za katere bo ocenil, da uživajo večinsko podporo, je dejal.

Tudi vodja poslanske skupine DeSUS Franc Jurša ni želel razkriti, koga od kandidatov bi podprli, saj so se odločili, da predsedniku republike prepustijo, da oblikuje takšen predlog, ki bo na seji Državnega zbora tudi izglasovan.

Podobno je vodja poslanske skupine SAB Maša Kociper dejala, da imen ne želijo izdajati, saj želijo »zaščititi tako integriteto kandidatov kot integriteto samega postopka.«

Predsednik SNS Zmago Jelinčič je pojasnil le, da je treba počakati, katerega kandidata bo predsednik republike predlagal. Je pa po njegovih besedah smiselno, da predlaga enega samega.

Medtem so se v LMŠ izrekli za Terška, v koalicijskih SDS in SMC ter opozicijski SD pa svoje izbire niso razkrivali.

V zadnjem krogu je Pahor v DZ za mesto ustavnega sodnika predlagal Anžeta Erbežnika, ki pa je v DZ prejel le 44 glasov oz. dva premalo za imenovanje.

Še dva glasova več pa sta v prvem krogu umanjkala Teršku.

Pahor je tedaj poleg Terška sicer predlagal še Barbaro Zobec, a je ta nato odstopila od kandidature.

Iz dobro obveščenih krogov pa smo izvedeli, da naj bi poslanci SMC in DeSUS tokrat podprli Marka Starmana in Urbana Vrtačnika. Obenem naj bi poslanska skupina NSi odrekla podporo Andražu Teršku. To pa verjetno pomeni tudi zavrnitev s strani SDS.

Iz dobro obveščenih krogov pa smo izvedeli, da naj bi poslanci SMC in DeSUS tokrat podprli Marka Starmana in Urbana Vrtačnika.

Oba sta blizu tudi strankama NSi in SDS, ki sta v predhodnem postopku glasovali za Starmana.

Obenem naj bi poslanska skupina NSi odrekla podporo Andražu Teršku. To pa verjetno pomeni tudi zavrnitev s strani SDS.

Postopek izbire je bil kompromitiran že v prvem krogu, ko so se pojavile informacije, da so morali poslanci s telefoni slikati, kako so oddali neveljavne glasovnice (obkrožene za in proti istočasno) za dr. Andraža Terška.

Primer Teršek: kontrolirano glasovanje v DZ

Temu je pred tem podporo obljubila stranka SMC.

Zanimiva je tudi podpora Urbanu Vrtačniku.

Urban Vrtačnik je bil – podobno kot nekdanji kandidat dr. Anže Erbežnik -, eden od dveh pravnikov, ki sta lani, ob zapletih na KNOVS-u s svojimi pravnimi mnenji »reševala« predsednika NSi Mateja Tonina.

Sova in Tonin
Bo Sova pokončala politično kariero Mateja Tonina? Vir: Twitter

Tonina je namreč zaradi spora glede nadzora KNOVS-a in pozneje izdaje zaupnih podatkov ovadila SOVA.

Vse to pa odpira veliko možnosti, da strankarski veljaki DeSUS, SMC in NSi ter SDS preko kadrovskih izbir povečajo svoj vpliv v Ustavnem sodišču Slovenije.

Iz pojasnil NSi je bilo sicer razvidno, da naj bi pravna mnenja ponujalo več odvetnikov, oba pravnika, na katera se je skliceval Tonin, pa naj bi svoja mnenja za tedanjega predsednika KNOVS-a napisala zastonj.

Pod za Mateja Tonina ugodno mnenje z dne 15. 10. 2019 se je podpisal »dr. Urban Vrtačnik, odvetnik, ustanovni partner.«

To z drugimi besedami pomeni, da bi ustavni sodnik lahko postal tisti, ki je NSi zastonj pisal pravna mnenja in mu stranka NSi dolguje najmanj uslugo.

Gre tudi za odvetnika, ki je svoj čas ob pregonu novinarjev Reporterja zastopal nekdanjega udbaša Silva Gorenca.

Hkrati pa gre za odvetnika, ki v preiskavi zaradi zaščitne opreme, ki jo vodi NPU, zastopa večnega gospodarskega ministra Zdravka Počivalška.

Vse to pa odpira veliko možnosti, da strankarski veljaki DeSUS, SMC in NSi ter SDS preko kadrovskih izbir odločno povečajo svoj vpliv v Ustavnem sodišču Slovenije.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek